Зарплатня 2000 євро і жодного кумівства. Як у польському арбітражі викоренили корупцію
"Футбол 24" пропонує вашій увазі другу статтю циклу "Зробимо разом український футбол кращим!". Костянтин Андріюк повернувся із сусідньої країни і ділиться досвідом Польщі у питанні робити футбольних арбітрів.
Рішення поїхати та особисто вивчити польську арбітражну систему було спонтанним, але, як виявилося, цілковито безпрограшним. Бо саме польський комітет арбітрів оперативно відгукнувся на мій запит і дав зрозуміти, надасть всю необхідну інформацію. Мені пощастило вдвічі, від керівника арбітрів – Збігнєва Пшесмицького я дістав запрошення на матч Екстракляси, аби побачити в дії арбітра – Даніеля Стефанського. А за кілька днів, вирушив на семінар, який складався з науково-методичної роботи та фізичних тестів.
Зараз у це важко повірити, але ще 10 років тому футбольну Польщу трусило від арбітражних скандалів. Перший арешт стався у 2005 році. Поліція дізналася про передачу хабаря від президента одного з клубів арбітрові і впіймала їх на гарячому. Після допитів, було арештовано ще кілька десятків арбітрів. І почалося – допити, суди, гучні вироки.
Щоб остаточно очиститися і вийти на новий професійний рівень, польському арбітражу, після цього, знадобилося ще 7 років. Коли було створено систему оцінювання арбітрів – Triple Checking (потрійне оцінювання).
Її автор, нинішній голова комітету польських арбітрів – Збігнєв Пшесмицький пишається своїм дітищем і небезпідставно. Отже, після кожного матчу до комітету арбітрів Польщі надходить не один, а цілих три рапорти:
1. Рапорт 1-го інспектора матчу (присутній на стадіоні)
2. Рапорт 2-го інспектора матчу (присутній біля телевізора)
3. Рапорт арбітра-учасника матчу, де той самотужки розписує власні дії у ключових епізодах гри (жовті, червоні картки, пенальті, суперечливі моменти).
На фото: Збігнєв Пшесмицький
Може бути і 4-й рапорт. Але тільки в тому випадку, якщо арбітр дістане негативну оцінку від когось з інспекторів, і захоче її опротестувати. Тоді рефері ще раз пояснює саме ті моменти, які, на його думку, оцінили несправедливо.
Задум керівництва простий, арбітру неможливо змовитися одразу із двома інспекторами, щоб оформити однаково неправдиві результати. Крім того, є і зворотній бік медалі, один інспектор дублює іншого, відтак оцінювання арбітра вдвічі об’єктивніше.
Велетенську увагу Пшесмицький та його колеги приділяють фізичній готовності арбітрів. Контроль за плановими фізичними тестами суворий, поблажок немає нікому. Я особисто бачив, яка на забігу 150 метрів один з арбітрів не добіг кілька метрів. Контролюючий зробив помітку в протоколі "жовта картка" і пояснив мені: "Якщо, впродовж тесту, арбітр ще раз припуститься подібного – дискваліфікація і тести він буде змушений складати наново".
Усі результати тестів фіксуються спеціальним друкуючим пристроєм, сфальсифікувати – неможливо. Із моєю ламаною польською я намагався пояснити контролюючому, чи можна підробити результати тестів. І коли, з третього разу, той врешті зрозумів суть питання, аж підстрибнув: "Ви щооо?! Ось друкується, ось заноситься в протокол і нарешті пролунала вбивча фраза: "Я ж в цьому протоколі ПІДПИСУЮСЯ!" Це мене вразило найбільше. Людина, настільки дорожить своїм іменем та посадою, що не може припустити навіть думку підробити результати та свідомо підписатися під цим. Не дивно, що в інтерв’ю мені згодом Пшесмицький відкрито і без зайвого пафосу зізнався, мовляв, у нас одна з кращих фізичних підготовок арбітрів у Європі. Я йому охоче вірю, після побаченого і почутого.
На семінарі вивчають та аналізують не лише моменти матчів Екстракляси, зняті на 20 трансляційних камер у HD якості. А ще моменти матчів 1 Ліги і навіть 2 Ліги, зняті однією камерою, як правило операторами клубів. Арбітри Екстракляси не відірвані від життя, вони знають, що відбувається навіть у 2 Лізі.
Свої робочі стосунки із підлеглими Пшесмицький будує на довірі. У нього ніхто не дивиться в паспорт і не міряє, скільки років лишилося судити тому чи іншому арбітру. У Польщі Екстраклясу та 1 Лігу можна судити до 47 років. 2 лігу до 42 років. Але і це ще не все. Якщо арбітр показує високий професійний клас і здатен складати фізичні тести, він може судити далі. Чому ні, знизує плечима Пшесмицький, у інтерв’ю. А потім додає мені: "Ось дивися на цього чоловіка. Лише у 44 роки він перейшов з 1 Ліги до Екстракляси. Бо заслужив! А ось інший – Ярек, теж прийшов до Екстракляси у віці 37 років, але вже за півроку судив фінал Кубка Польщі. У нас все просто, показуєш клас – судитимеш на високому рівні. І байдуже скільки тобі років і скільки маєш досвіду."
Але найбільше мене вразило особисто присутність у комітеті арбітрів штатного психолога. Ось ця чорнява жіночка, не лише присутня на всіх арбітражних зустрічах. Згодом, вона проводить особисті спілкування із кожним арбітром. Пшесмицький пояснює, арбітр – професія стресова, відтак психологічний стан рефері впливає на його професійні дії. У Польщі до цього ставляться відповідально і тримають на контролі.
Зарплата польських арбітрів теж не є секретом. Рефері Екстракласи мають щомісячну оплату – 2 000 євро. За кожен матч ще плюс 1 000 євро. З одним суттєвим уточненням: арбітри тут самі оплачують собі переїзд та проживання на матчі. Із польською дорожньою інфраструктурою це не складає їм особливих труднощів. Будь-які контакти із представниками клубів їм суворо заборонено. Шимон Марциняк у інтерв’ю мені ділиться: проблему вирішує просто – не бере слухавку з незнайомих номерів у день матчу. Інший рефері, Даніель Стефанськи розповідає, якщо їхня арбітражна бригада вселяється в готель і бачить там клуб-гість матчу, одразу покидає готель. Для уникнення будь-яких підозр і спекуляцій.
Наскільки є нині прозорою та чистою від скандалів польська арбітражна система ви можете дізнатися із таких фактів:
Травень 2013, арбітра Рафала Греня виключено з переліку суддів 1 Ліги. Його батько – Казімєж Грень, член правління федерації футболу і керівник обласної федерації Підкарпатського воєводства. За свого сина йшла запекла боротьба, Грень-батько погрожував Пшесмицькому прокуратурою, обіцяв гучну розправу, але той був непохитним. Грень-син у системі "triple checking" показав найгірший результат і рішення було не змінити.
Липень 2013 року, арбітра Томаша Мушяла відсторонено від суддівства – за надмірну вагу. Один з кращих польських арбітрів набрав на 3 кг більше за норму, а кількість жирових клітин у нього перевищила норму на 3,5%. Професійні навички і регалії не допомогли!
Червень 2013, Хуберта Сєєвича помічено у букмекерській конторі. Ставив навіть не на футбол, на теніс, але це не стало виправданням. Арбітра відсторонено від футболу.
На відео – з 5:38
Як наслідок, влітку 2015 року найкращого арбітра Польщі – Шимона Марциняка підвищено до найвищої світової категорії суддівства ELITE. Він та його колеги судили матчі ЄВРО-2016.
На фото: Шимон Марциняк
Список топ-матчів у кар’єрі Марциняка вражає:
ЛІГА ЧЕМПІОНІВ
1/8 фіналу ЛЧ 08.03.2016 "Реал" – "Рома" – 2:0
1/4 фіналу ЛЧ 05.04.2016 "Баварія" – "Бенфіка" – 1:0
ЛІГА ЄВРОПИ
1/4 фіналу 16.04.2015 "Динамо" (Київ) – "Фіорентина" -1:1
1/2 фіналу 28.04.2016 "Шахтар" – "Севілья" – 2:2
ЄВРО-2016
ГТ 13.06.2016 Іспанія – Чехія – 1:0
ГТ 22.06.2016 Ісландія – Австрія – 2:1
1/8 фіналу 26.06.2016 Німеччина – Словаччина – 3:0
Для довідки: Шимону Марциняку лише 35 років.
Інша довідка: жоден український арбітр після 1998 року (16 вересня 1998 року Василь Мельничук обслуговував матч ЛЧ "Атлетік" Більбао – "Русенборг" – Прим. "Футбол 24") не судив матч групового етапу Ліги чемпіонів, жоден не судив матчі ЧЄ і ЧС.
У Польщі свого часу не побоялися говорити вголос про корупцію в арбітражі і не побоялися рішучих дій для змін у арбітражній системі. Велике питання, коли ми побачимо подібне в Україні?
Костянтин Андріюк
показати приховати