Україна – Сербія: найкращий матч в історії збірної, зрілість Циганкова, свобода для Коноплянки та два тіньові герої
Збірна України впевнено обіграла Сербію в рамках відбору до Євро-2020 – 5:0. Результат і огляд матчу читайте на "Футбол 24".

Суперники зустрічалися на переповненій Арені Львів. "Культурна столиця" підтвердила свою фартовість – збірна ніколи там не програвала, а сьогодні провела один з найкращих матчів в історії.
Україна – Сербія – 5:0 – відео голів і огляд матчу
"Синьо-жовті" прекрасно розпочали відбір до Євро-2020 – 4 очки та лідерство у групі після двох стартових виїзних матчів з Португалією та Люксембургом. Сербія провела лише один поєдинок кваліфікації, розписавши нічию з португальцями. Домашня поразка від балканців стала б катастрофою для України, нічия – не надто приємним підсумком, тому надії були виключно на перемогу. Команда їх виправдала!
Андрій Шевченко виставив максимально прогнозований склад – Андрія Ярмоленка та Марлоса справа в атаці замінив Віктор Циганков. Младен Крстаїч, у свою чергу, дещо здивував, обравши схему 3-5-2. Сербські ЗМІ ще вдень прогнозували такий обережний варіант своєї збірної, однак появи Александара Прійовіча в атаці не чекав ніхто. Втім, сюрпризи опоненту не допомогли – Україна до всього була готова.
Збірна України з перших хвилин заволоділа ініціативою – тотальний контроль м'яча (70% на 30%) та високий пресинг. Суперники буквально не могли вийти з власної половини поля, а їхні атаки обривалися на другій передачі вперед. Ударний старт "синьо-жовтих" приніс два негострі постріли Олександра Зінченка. Найкращий момент виник після контратаки – чемпіон Англії розігнав, а Віктор Циганков неточно пробив.
Сербія відповіла реактивними випадами лівим флангом. Активність Філіпа Костіча призвела до двох шансів Александара Прійовіча. Спершу форвард пробив повз ворота, а через декілька хвилин не дістався до подачі Костіча на дальній стійці – завадив Віталій Миколенко. Гості вирівняли гру та навіть перехопили ініціативу. Україна у середині першого тайму на деякий час мусила забути про атаку.
Однак потім вистрелила неймовірною 5-хвилинкою! Євген Коноплянка одним з фірмових ударів завершив контрвипад – голкіпер впорався, а Роман Яремчук погано добив. Тоді настав час Віктора Циганкова. Хороша атака правим флангом за участю Руслана Маліновського та Олександра Караваєва – і вінгер Динамо результативно замикає простріл партнера по флангу.
Збірній України знадобилося лише дві хвилини, щоб подвоїти перевагу. Роман Яремчук видряпав м'яч у центрі поля та віддав на Віктора Циганкова. Той бахнув з-за меж штрафного майданчика в дальній кут – дубль і 2:0! Незабаром юний лідер Динамо міг оформити хет-трик, коли розстрілював воротаря з гострого кута, але зіграв занадто прямолінійно.
Господарі продовжували впевнено вести гру. Вони регулярно виходили на ударну позицію – Руслан Маліновський навіть влучив у руку Александару Коларову, але арбітр справедливо не поставив пенальті. Головним досягненням України в першій половині зустрічі можна вважати майже повну нейтралізацію суперника – лише Філіп Костіч змусив нас трішки понервувати.
Вже на 40-й секунді другого тайму рахунок став розгромним! Руслан Маліновський протягнув м'яч 30 метрів і відкинув вліво на Коноплянку – Євген у коронному стилі трішки змістився в центр і розкішно влучив під дальню стійку. Це була енна подібна спроба вінгера Шальке, але серби жодних висновків не зробили та отримали заслужене покарання. Коно відразу міг записати собі в актив ще й асист, однак його передачу дивом не реалізував Віктор Циганков.
Наприкінці години ігрового часу "синьо-жовті" взагалі знищили суперника, забивши вчетверте. Швидка зміна вектору атаки, м'яч з лівого флангу в декілька передач дістався до Олександра Караваєва, а той прострілив у центр штрафного майданчика. На пас відгукнувся Роман Яремчук – форвард забив дебютний гол за збірну України влучним ударом у "шістку". 4:0 на табло та фантастика на трибунах після такого!
Свято продовжилося – влетів і п'ятий гол у ворота сербів! Відібрали у центрі поля, Руслан Маліновський розрізним пасом підключив Євгена Коноплянку, після чого "King Kono" вдруге провернув улюблений трюк і оформив дубль звичним ударом під дальню стійку. Гості виглядали повністю деморалізованими. Підопічні Андрія Шевченка не дали навіть найменшого шансу на гол престижу, контролюючи кожен клаптик поля.
Збірна України перемогла Сербію з рахунком 5:0 на Арені Львів! "Синьо-жовті" набрали 7 очок у кваліфікації до Євро-2020 та закріпили лідерство у групі В – найближчий переслідувач Люксембург має 4 пункти. Сербія з 1 балом залишилася останньою.
Україна – Сербія: онлайн-трансляція матчу кваліфікації до Євро-2020 – як це було
Найкращий матч України в історії – гра була розкішною
Такої національної збірної ми не бачили ніколи. Інтенсивний пресинг, вихід з оборони через короткі передачі, реалізація – все на височенному рівні. "Синьо-жовті" забивали на будь-який смак: дальні удари та замикання прострілів, після контратак і після довгих розіграшів м'яча. Україна контролювала кожну деталь.
Можна пригадати показові моменти, як українці без метушні під тиском розігрували м'яч на власній половині, як миттєво вмикалися у відбір після невдалого прийому сербів на чужій, як злагоджено перекривали центр поля, як читали гру опонентів. Однак ці моменти не були поодинокими (ми їх звикли виділяти, говорячи про прогрес футболу Шевченка), а повністю сформували картину матчу.
Україна дійсно виглядала прекрасно в усіх компонентах. І виграла матч саме в тому стилі, який декларував Андрій Шевченко, що особливо цінно. Річ не стільки в рахунку (хоча він, безумовно, підсилює враження), скільки в якості гри. Не варто сподіватися, що ми й в наступних матчах будемо перетворювати в голи понад половину своїх ударів у площину (5 з 9-ти), але такий футбол вселяє оптимізм.
Зінченко та Караваєв – тіньові герої
Після такої гри нема великої потреби перемикатися на персоналії – чудово зіграла вся команда. Трикутник центрхавів (перекривали необхідні зони, грамотно підстраховували фланги), Роман Яремчук (продуктивно відтягувався в глибину, започаткував другий гол, забив дебютний м'яч у збірній), захисники (серби віддали в наш штрафний майданчик 6 точних і 19 неточних передач)...
Виділити варто двох гравців, які не отримають заслуженої похвали:
– Олександр Зінченко. Футболіст, завдяки якому футбол Шевченка взагалі працює. Зінченко для збірної – це Бернарду Сілва, Кевін де Брюйне та Давід Сілва для Манчестер Сіті в одній персоні (одну з цих ролей сьогодні справедливо повинен приміряти Руслан Маліновський, але саме завдяки партнеру). Яке бачення поля, які відкривання між лініями, яка динаміка. У Гвардіоли він не грає в центрі, оскільки поступається зірковим партнерам у швидкості думки, однак на фоні збірних України та Сербії Олександр навпаки виділяється в хорошу сторону.
Зінченко виконав найбільшу кількість передач у матчі та найбільшу кількість пасів під удар (4), найчастіше вдало йшов у дриблінг (3). При цьому встигав і в обороні – лідер "синьо-жовтих" за підбираннями (9) та перехопленнями (2). Це зайвий раз доводить, наскільки Олекс важливий не лише в "коротких передачах ближньому", а й в початку атак. Його прогрес у роботі без м'яча також вражає.
Карта передач і захисна карта Зінченка:
– Олександр Караваєв. Дуже-дуже хороша гра у виконанні капітана Зорі. На "відмінно" впорався з прямими обов'язками, з'ївши опонента на фланзі – Караваєв виграв усі 6 єдиноборств, Костіч програв всі 8 дуелей. Підкати нашого правого захисника викликали не менше бажання плескати, ніж голи Коноплянки.
У середині першого тайму, коли Сербія перехопила ініціативу та зробила ставку на ліву бровку, Кара вистояв і заклав фундамент перемозі (рахунок був 0:0). У той важливий період він працював більше за всіх. 6 підбирань, 2 вдалі відбори – свої оборонні здобутки Олександр заробив ще до першого гола України!
Захисна карта Караваєва на момент першого гола:
Водночас Караваєв встигав допомагати атаці – його колаборації з Циганковим і Маліновським були просто чарівними. У першому таймі Україна провела правим флангом 48% атак, а взаєморозуміння цього тріо заслуговує на найвищу оцінку. На рахунку Караваєва – дві результативні передачі.
Коноплянка покращив шанси на хороший трансфер
Євген влітку повинен покинути Шальке – цього трансферу хочуть всі. Найбільш ймовірний напрямок – Туреччина. У Львів для перегляду вінгера приїжджав представник тренерського штабу Фенербахче. Він застав унікальний матч, у якому суперник абсолютно не підготувався до єдиної фішки Коноплянки.
Перш ніж забити два фірмові голи, українець 4 рази невдало в цьому ж стилі пристрілювався. Такого справді не побачиш на клубному рівні. У Бундеслізі кожен знає фінт Євгена і нейтралізовує його – Коно мусить бити з незручних позицій і в поспіху. Серби ж надали йому цілковиту свободу.
Дубль на Арені Львів дуже важливий для Коноплянки, адже він навесні остаточно випав зі складу Шальке, а в березні став найчорнішою плямою у збірній України. По-перше, Євген отримав психологічний поштовх. По-друге, в Шальке надійде більше цікавих пропозицій. По-третє, сам українець має шанс підмахнути непоганий контракт. Проти сербів він не показав нічого нового, що б означало його відродження на дистанції, але засяяв у найбільш потрібний момент.
Циганков не дав приводу згадати про втрати
Андрій Шевченко, здавалося, має серйозні проблеми через неготовність Андрія Ярмоленка та Марлоса. Але не з таким Віктором Циганковим. Два голи, пресинг, тонкі передачі, грамотні зміщення, впевненість у завершальній стадії. Здається, 21-річний вінгер готовий до великого футболу. Не потрібно йому залишатися та "дозрівати" в нашому чемпіонаті.
Поруч з ним грали футболіст Манчестер Сіті (Зінченко) та майже представник топ-чемпіонату (Маліновський), проти – заслужена зірка (Коларов), великий талант Серії А (Міленковіч) і одне з відкриттів сезону Бундесліги (Костіч). На цьому фоні Циганков виглядав більш ніж пристойно. Він переріс Динамо, для прогресу такі матчі потрібні щотижня.
Не повторимо березневих помилок?
Після нічиєї з Португалією, ми ледь не втратили очки з Люксембургом (перемога стала подарунком, а по грі цілком могли поїхати з поразкою). Десь ейфорія, десь недостатня фізична готовність, десь недооцінка від тренерського штабу. Нас пробачили. Потрібно зробити висновки та підійти до понеділкового матчу проти "карлика" з максимальною концентрацією та готовністю.
А поки що можемо констатувати, що збірна України зробила грандіозну заявку на вихід на чемпіонат Європи. Ключова перемога над головним конкурентом – рівної кількості балів з сербами тепер не боїмося. 9 очок у наступних трьох матчах з Люксембургом і Литвою максимально наблизять до реалізації завдання.
показати приховати