УКР РУС

Аталанта – Шахтар: неймовірний камбек імені запасних, безумство VAR, два обличчя Пятова та ефектний Маліновський

2 жовтня 2019 Читать на русском
Автор: Володимир Лесько

Донецький Шахтар переміг на виїзді Аталанту (2:1) у матчі 2-го туру групового етапу Ліги чемпіонів. Звіт про матч читайте на "Футбол 24" у цій новині.

Матч, як і онлайн-трансляція Аталанта – Шахтар, стартував о 19:55 за київським часом. Обидві команди вийшли на поле легендарного Джузеппе Меацца у пошуках реваншу після невдалих дебютних поєдинків у Лізі чемпіонів 2019/20. Шахтар був розгромлений Манчестер Cіті перед власними уболівальниками, тоді як Аталанта зазнала нищівної поразки у Загребі. Луїш Каштру здивував ще до стартового свистка, зробивши ставку на Віктора Коваленка, хоча ЗМІ очікували на появу Манора Соломона. А ось керманич "бергамасків" Джан П'єро Гасперіні залишив на лаві запасних українця Руслана Маліновського.

Аталанта – Шахтар – відео голів та нереалізованого пенальті

Аталанта запропонувала донеччанам високий темп, і перший небезпечний момент виник саме поблизу воріт Пятова. Ілічіч віддав класну передачу за спину Матвієнку, Хатебур прорвався у карний та шукав Сапату на ближній стійці, але удар колумбійця вчасно заблокували. Вже за мить лідер італійського клубу Алехандро Гомес виконав подачу з кутового, а Пашаліч, без проблем вигравши другий поверх, пробив над поперечкою.

Аталанта – Шахтар: онлайн-трансляція матчу Ліги чемпіонів

На 14-й хвилині господарі втратили стовідсотковий шанс, щоб повести в рахунку після скандального епізоду за участі арбітра та VAR. Ілічіч ефектно обігрався з Гомесом у штрафному майданчику Шахтаря, вийшов на удар і був збитий Кривцовим, принаймні так вирішив німецький рефері Тобіас Штілер. Скориставшись допомогою відеоасистента, арбітр нагородив нашого захисника жовтою та вказав на "позначку". Дуже суперечливий епізод, який обговорюватимуть ще не один день. На щастя, Андрій Пятов зреагував на постріл словенця у лівий від себе кут, а Пашаліч додав у бокову сітку.

Італійці продовжували тиснути на ворота чемпіонів України, тож гол Сапати на 28-й хвилині став логічним наслідком стартового провалу команди Каштру. Спочатку Пашаліч з правого краю штрафного влучив у ближню стійку, а згодом колумбійський форвард після помилки Пятова на виході замкнув навісну передачу Хатебура.

Холодний душ позитивно вплинув на Шахтар, який лише після пропущеного м'яча згадав, що також вміє непогано атакувати. Марлос пробиває з-за меж карного – Голліні парирує. Мораєс вибігає на побачення з голкіпером Аталанти, але лайнсмен фіксує офсайд, а потім вже Патрік стріляє у руки воротареві метрів з 18-ти.

"Гірники" таки домоглися свого на 41-й хвилині, коли Мораєс опинився віч на віч з Голліні після розкішної розрізної передачі Патріка. Бразилець легко обіграв голкіпера і закотив у порожні. Шахтар не лише відігрався, але й міг виходити вперед ще до перерви. Зовсім трішки не пощастило Марлосу, який влучив у поперечку зі штрафногою – 1:1 після перших 45-ти хвилин.

У дебюті другого тайму цікавіше виглядав Шахтар, тож Гасперіні наважився на подвійну заміну. Маліновський замінив Ілічіча, а Госенс – Хатебура. І вже через три хвилини господарі могли забивати вдруге. "Гірники" залишили на правому краю штрафного Папу Гомеса, той прострілив на ближню стійку, а Сапата випередив Пятова, але зовсім трішки не поцілив у ворота. Ще через декілька хвилин Пятов прийняв на себе удар Дувана, який виривався на ворота з правого кута штрафного.

Шахтар реагує на моменти Аталанти заміною (Соломон вийшов замість Патріка) і небезпечним випадом Ісмаїлі. Обігравшись з Тайсоном, бразильський латераль прострілив на лінію воротарського, але жоден з партнерів не відгукнувся. Далі – черговий "укол" від активніших "бергамасків". Підопічні Гасперіні розігнали швидку атаку після обрізки Мораєса у цетрі поля, Мурієль потужно влупив метрів з 17-ти далеко від рамки воріт.

Шахтар збився на дальні удари – Степаненко з лінії штрафного стріляє прямісінько у Голліні, який переводить сферу на кутовий, а Коваленко, як зазвичай, не влучає у ворота. Аталанта знову відповідає гостріше. Руслан Маліновський ледь не засмутив свою рідну команду, влупивши метрів з 25-ти – м'яч проходить у сантиметрах від стійки.

У компенсований час розпочалось справжнє божевілля. Гомес цілив у ближній кут, програвши дуель нашому голкіперу. Натомість Шахтар не лише вистояв, але й вирвав фантастичну перемогу на останній хвилині гри. Додо прорвався по правому фланзі, змістився до центру та знайшов у штрафному майданчику вільного Соломона, який технічно обіграв захисника з голкіпером і легко закотив сферу у порожні ворота. Неймовірний тріумф донеччан на Джузеппе Меацца!

Футбольний оргазм для українців

Залишимо тактичний аналіз тим, хто полюбляє працювати на стоп-кадрі, малювати кольорові стрілочки, рахувати ТТД та обводити гравців кружечками. Після того, що зробив Соломон, хочеться кричати до втрати голосу, божеволіти з коментатором, а потім святкувати, святкувати і ще раз святкувати. Яка ж геніальна розв’язка чекала українських фанів футболу, можливо, навіть тих, хто підтримує київське Динамо, на славетному Джузеппе Меацца. Шахтар не продемонстрував нічого видатного, здобувши надважливу перемогу, насамперед, завдяки величезному досвіду. Це те, чим наразі не може похвалитись Аталанта, яка проводить свій дебютний розіграш Ліги чемпіонів. До речі, команда з Бергамо нагадала той ранній Шахтар, який часто-густо грав краще від своїх іменитих суперників, але поступався на останніх хвилинах.

Щойно з’явились стартові склади, здалось, що головне завдання команди Каштру – насамперед, не пропустити. А як ще пояснити відсутність Соломона та вихід з перших хвилин Коваленка, який був покликаний допомагати дуету Патрік-Степаненко у центрі поля. З перших хвилин Шахтар глибоко оборонявся, менше контролював сферу, дозволяв регулярно тероризувати Пятова. Звідси – намальований арбітром та VAR пенальті, до якого ми повернемось пізніше, помилка нашого воротаря з голом Сапати і ще безліч валідольних моментів. Але весь цей час "гірники" не втрачали голову, не панікували, чітко дотримувались плану та шукали свого шансу, який повинен був з’явитись рано чи пізно. Перетерпіли, відігрались на досвіді. Швидко і холоднокровно.

Перед матчем чимало експертів відзначали, що перевагою Шахтаря над кремезним італійським півзахистом може стати мобільність і техніка таких гравців як Тайсон, Марлос, Мораєс або Патрік, і це спрацювало, якщо не на сто, то на 99% точно. Патрік, фактично, одним дотиком розвернув свого суперника та філігранно вивів Мораєса на побачення з Голліні. Що було потім, усі ми прекрасно бачили. А як Додо розібрався на правому фланзі перед тим, як Соломон послав у буфет Кастаня та голкіпера… Все вирішили індивідуальні якості наших легіонерів, значно прудкіших легіонерів, ніж більшість футболістів Аталанти, за винятком хіба що екс-"металіста" Гомеса, який створив нам достатньо проблем.

Коваленко знову розчаровує, а заміни Каштру вирішують

Вічно молодий та перспективний доволі несподівано вийшов з перших хвилин і ще більш несподівано провів на полі усі 90 хвилин з хвостиком. Коваленко слабко допомагав атаці, лише раз пробивши по воротах та виконавши одну гостру передачу, і при обороні власних воріт не вражав. 11 втрат м’яча – це явно не показник для футболіста команди, яка претендує на плей-офф Ліги чемпіонів. Віктор не вписувався у бразильський ансамбль Шахтаря, але Каштру, як і Фонсека, схоже, продовжує вірити у його талант.

А ось Соломон, який розпочинав матч на лаві запасних, зіграв роль справжнього джокера. Ізраїльтянин не відразу впіймав потрібний ритм, припускаючись невимушених помилок, проте у вирішальний момент продемонстрував неймовірну холоднокровність та височенну індивідуальну майстерність. Якщо Манор розібрався, як Лео Мессі, то Додо нагадав свого співвітчизника Дані Алвеса у найкращі роки. Молодий бразилець, який виходив на 90+3 хвилині,щоб потягнути час, створив маленьке диво. Феноменально пройшов флангом та вчасно віддав на Соломона. Браво!

Валідольний Пятов зі скандальним VAR

Голкіпер збірної України знову продемонстрував два обличчя – багато рятував і фатально помилявся. Спочатку Пятов приміряв маску героя, коли виграв дуель у хитруна Ілічіча. Останній обвів навколо пальця увесь світ, включно з системою VAR. Намальований словенцем пенальті не витримує жодної критики. За таке потрібно не лише карати жовтою, але й дискваліфіковувати постфактум. Тобіас Штілер, схоже, поклався на власну інтуїцію, зафіксувавши порушення правил з боку Кривцова, проте німецького рефері серйозно підставили… Авторитетне іспанське видання AS повідомило, що відеоасистент навіть не втручався у розгляд скандального епізоду: "Вони не помітили явної помилки у діях арбітра та вирішили, що там був мінімальний дотик до ноги Ілічіча". Після цього хтось розуміє, як використовується клятий VAR?

Повертаючись до Пятова, відзначимо, що на совісті Андрія – гол Сапати. Наш кіпер помилився на виході, не дістався до м’яча та подарував сферу колумбійцеві. Але після перерви 35-річний ветеран знову увімкнув режим бога, серйозно доклавши руку до перемоги донеччан. Якби Пятов не парирував удар Гомеса в компенсований час, божевілля Соломона могло й не бути.

Маліновський ледь не прибив Шахтар та "з'їв" конкурента

Український півзахисник отримав шанс від Гасперіні на 57-й хвилині, але зробив більше, ніж його конкурент. 93% точності передач, 5 вдалих кросів з 5-ти, одне перехоплення, стільки ж відборів та обіграшів. Саме Маліновський змусив схопитись за серце не одного українського уболівальника, налякавши Пятова фірмовим дальнім пострілом з лівої. М’яч просвистів поруч зі стійкою. З виходом Руслана середня лінія Аталанти виглядала значно гостріше, він не боявся ризикувати і брати на себе відповідальність. Аналітичний портал SofaScore оцінив дії нашого хавбека на 6.6 бала – це більше, ніж у Пашаліча, з яким Маліновський змагається за місце у старті.