УКР РУС

Зоря – Шахтар: Каштру непереможний попри скандали і гол динамівця, Скрипник заслужив більшого, а VAR під питанням

14 грудня 2019 Читать на русском
Автор: Тарас Котів

Зоря поступилася Шахтарю (1:2) у 18-му турі чемпіонату України 2019/20. Рахунок і звіт останнього для команд матчу в році читайте на "Футбол 24".

Матч, як і онлайн-трансляція Зоря – Шахтар, стартував о 17:00. Донеччани завжди забивали луганській команді в чемпіонаті на її полі (серія тривала 20 ігор – 54 голи). "Гірники" не програвали в УПЛ 46 матчів, причому в гостях видали просто феноменальні показники – 20 перемог і 2 нічийних підсумки. Зорі вдавалося не пропускати вдома з жовтня, або понад 340 хвилин. У першому колі команда Скрипника ледь не створила сенсацію. Вела в рахунку 2:0, потім зрівняла 3:3, але все ж поступилася. До звітної зустрічі Зоря посідала 2-е місце в УПЛ завдяки виїзній перемозі над Динамо. Шахтар програв серед тижня Аталанті, вилетів з Ліги чемпіонів, але залишився єдиним представником країни в ЛЄ.

Зоря – Шахтар: онлайн-трансляція центрального матчу УПЛ

В обох команд вибули лідери. Капітан Зорі Олексій Шевченко, які відіграв усі попередні матчі сезону, травмувався і поступився місцем у воротах Махарадзе. З цієї ж причини не потрапив у заявку й Артем Громов. Команді Каштру не міг допомогти капітан – Тайсон отримав безглузду дискваліфікацію у попередній грі. Тарас Степаненко, який розкритикував бразильця після фіаско з Аталантою, також отримав пошкодження. Дуже активно почали господарі. Як і в матчі з Динамо, Зоря заволоділа м'ячем і тиснула обома флангами, однак "гірники" значно надійніше захищалися. Відтак перший удар прийшов на 6-й хвилині після дальньої спроби Кочергіна, якому скинув Мораєс – повз ворота.

Зоря – Шахтар – 1:2 – відео голів та огляд матчу

Коноплянка гостро прострілював на лінію воротарського, але партнери підвели. Задихається Шахтар під пресингом на своїй половині та в центрі поля. Утім, команді Скрипника не вистачає простору та останнього пасу, тому мало ударів. Марлос вдарив долонею суперника в боротьбі – за жовтими також нічия (1:1, Михайліченка покарали за жорсткий підкат проти Мораєса). Юрченко подав штрафний, а Віталій Вернидуб класно пробив головою, лише трохи перекинувши ворота. Найкращий момент старту матчу змарнував єдиний форвард Шахтаря. Марлос віддав у розріз, а Мораєс не влучив у ціль, хоча йому вже ніхто не заважав, крім голкіпера.

Тимчик класно пройшов Ісмаїлі, всадивши бразильця на газон. Замикав простріл Кочергін – потужний удар з рикошетом від виставленої руки Додо розминувся з воротами. Зоря просила пенальті, арбітр Віталій Романов не наважився, хоча підстави були. Три поспіль поспішні удари луганського клубу. Усі на совісті Кочергіна з-за меж штрафного. Так Шахтарю не забити, тільки статистику накрутили (7:1 за ударами на користь Зорі). Марлос знайшов Коваленка у воротарському, однак Віктор прямолінійно буцнув м'яч перед собою.

Відразу двоє тренерів "гірників" щось активно пояснювали після цього Віктору – крім головного Каштру, ще й помічник Даріо Срна. У центрі поля Шахтар просто горить сьогодні. Коваленко помилився під пресингом, м'яч довели до Лєднєва – Пятов парирував сильний дальній удар. Мораєс знову після пасу Марлоса пробив метрів з 20, Махарадзе на місці. Дуже важко проходить Шахтар на чужу половину, захмарний тиск Зорі провокує безліч браку в передачах. Михайліченко отримав пас від Іванісені, миттєво віддав на відкритого Кабаєва, але його удар з меж штрафного не був прицільним.

Коноплянка з Ісмаїлі легко пройшли правий фланг, удар Мораєса заблокували. Євген спробував здалеку, та дуже невдало. Кабаєву дозволили прострілити з володінь Пятова, однак Лєднєв напрочуд невдало пробив метрів з 11. Втрата Ісмаїлі на чужій половині завершилася ударом Тимчика після блискавичного забігання орендованого динамівця – Пятов потягнув. Зоря домінує в контролі, за моментами та ударами (10:5), проте традиційно втрачає багато нагод і нервує з дальніми пострілами – за влучаннями у площину перевага мінімальна 2:1.

Дає грати Романов, не свистить кожне падіння гравців Шахтаря. Михайліченко тонко грає на лівому фланзі атаки, але знову і знову до удару справа не доходить. Тим часом Мораєсу дозволили пробити з близької відстані. Рикошет і кутовий, який завершився голом Жуніора. Екс-форвард Динамо залишився на самоті і розстріляв Махарадзе. Підопічні Скрипника відповіли на 61-й. Блискучий перший пас змусив Додо та Антоніо вмикатися в аварійному порядку, але було пізно. Кочергін без проблем пройшов у штрафний і віддав, а Лєднєв прошив Пятова. Забили, до слова, 2 найкращі бомбардири УПЛ 2019/20. Для гравця, який належить Динамо, це 9-й гол. У Мораєса – 15-й.

Чергова атака Зорі лівим флангом завершилося невдалим ударом Юрченка. А ось Коноплянку залишили зовсім одного у штрафному, Євген з ударом затягнув і влучив у плече Абу Ханни. Сигналізували "гірники" про гру рукою, але і тут пенальті не призначено. Русин замінив Луньова, Тете – Коваленка. Напрошувалося. Михайліченко скосив бразильця, який пройшов Богдана на швидкості. Це могла бути друга жовта, однак суддя вирішив не ламати гру. Мораєс заробив попередження за жорстку гру і невлучно пробив з меж штрафного.

Загралася Зоря на чужій половині, тож пропустила контру. Тете вивели на Махарадзе, той сфолив. Принаймні так вирішив Романов. Здалося, що воротар прибирав руки, але жоден повтор не був чітким – з таким показом і VAR не допоможе. Марлос легко пробив пенальті прямо по центру – екс-голкіпер Олімпіка надто швидко завалився в кут.

Зоря була гіршою, ніж з Динамо, але все ще заслужила оплесків

Лєднєв забив, однак є питання. Орендований динамівець відзначився 9-м голом в УПЛ 2019/20, та міг робити це значно раніше. Богдан не робив гру, мало створював, а більше працював на вістрі. Казати про те, що Лєднєв має стати панацеєю від усіх бід Динамо на позиції десятки зарано – він якісний молодий виконавець, але далеко не Марлос. Якби Зоря повела в рахунку, а не відігравалася, все могло скластися по-іншому. А так гра загалом виявилася рівною. Луганський клуб більше контролював м'яч, стріляв по воротах і навіть з прицілом справи йшли краще. Однак 100-відсоткових гольових моментів у Шахтаря було трохи більше.

Згадаймо, як Мораєса кілька разів залишали проти одного воротаря. Зоря не мала стільки нагод, як проти Динамо. Логічно, що забила менше, ніж у Києві. Пресинг і рух без м'яча працював усе так же солідно, але коли господарі вимушено відпускали тиск (весь матч з такою інтенсивністю не проведеш, потрібні паузи), Коноплянка, Марлос, Ісмаїлі та Додо вилітали в швидкі атаки. Їх переважно завершував Мораєс.

Михайліченко традиційно був одним з найактивніших попереду, Тимчик теж намагався підтримувати на протилежному фланзі. Однак цього разу суперник змусив їх більше відпрацьовувати в обороні, ніж у попередньому турі. Шахтар рано зрозумів, що через центр не протиснутися, тому основні баталії в нападі відбувалися на флангах обох команд. Зорі не вистачало швидкості при частих перехопленнях м'яча на чужій половині. Тут би дуже став у нагоді Громов (Луньов якось розчинився), який розкручував хвилі атак на ворота Динамо, але травма поламала плани Скрипника.

Може, трохи наївно було висуватися вперед на останніх хвилинах за рахунку 1:1, але така вона нова філософія цієї команди. "Ми не знаємо, що таке автобуси". За якихось півроку екс-наставник Вердера повністю змінив ігрові підходи. Особливо у першому таймі Зоря частенько замикала Шахтар у фінальній третині поля. Іванісеня міняв ролі з опорника на плеймейкера, йому допомагав Юрченко. Лєднєв, Кочергін і Кабаєв відкривалися між лініями, латералі забігали і змушували навіть Коноплянку працювати на повну. В УПЛ дійсно виросла ще одна якісна команда, яка змушує грандів потіти і відчувати труднощі. Яка може сприяти підвищенню рівня турніру і його лідерів. Яка реально здатна кинути виклик Динамо у боротьбі за 2-е місце і кваліфікацію ЛЧ. І це тішить.

Життя без Степаненка і Тайсона існує

Для Антоніо це був один з найважчих його матчів за Шахтар, але з допомогою партнерів опорник, який замінив гравця збірної України, впорався. Перевагою Маркоса є його бачення поля, перший пас. Так, зовні бразилець дуже страждав під тиском, але у першому колі Зоря створила побільше легких моментів, і там Степаненко якось не особливо зарадив. За рівнем інтенсивності боротьби цей матч цілком нагадував як мінімум Лігу Європи, а не УПЛ. Тому для Антоніо це буде безцінний досвід. Так, він випустив з-під нагляду Лєднєва у моменті з голом, зате розігнав переможну атаку, яка привела до жовтої Іванісені та пенальті.

За відсутності Тайсона роль головного рушія атак взяв на себе Марлос, якому активно допомагав Алан Патрік – сірий кардинал передньої лінії. Правда, 31-річного ветерана вистачило не на весь матч. Натуралізований хавбек збірної України брав паузи. Утім, коли потрібно, вистрелив. Холоднокровно реалізував пенальті, створив для Мораєса декілька виходів віч-на-віч. Чутки про кризу гри Марлоса виявилися сильно перебільшеними. Шахтар Каштру цінний тим, що без Тайсона чи інших незамінних гравців основи решта хлопців усе одно дають результат. Іноді складається враження, що без зірок "гірники" навіть небезпечніші. Юні Додо, Соломон, Тете, Антоніо грають не без помилок, але дають необхідний заряд, бажання.

Цікавий момент. У матчі не зіграли капітан Тайсон і основний опорник Степаненко. Два гравці, яких клуб не відпускав у топ-чемпіонати, заочно посварилися цього тижня. Спочатку випустив пар Тарас, натякнувши, що Тайсон без достатньої поваги ставиться до клубу і вболівальників. Якщо вже офіційний сайт Шахтаря публікує подібні гострі коментарі, значить така позиція керівництва. Степаненко озвучив потрібний месидж, Тайсон у боргу не залишився. Однак те, що його небажання грати сьогодні проти Зорі, ніхто в команді не зрозумів, стає очевидним. При цьому і Тарас не зіграв, але вже через травму. Не виключено, що бразилець сам спровокував ситуацію з метою пришвидшити зимовий трансфер.

Шахтар заслужив чемпіонство, Коваленко знову розчарував, а заміни дали різницю

Важливо, що навіть розгром від Аталанти і скандальний момент всередині команди не заважає донеччанам впевнено летіти до золота. У суботу команда Каштру обіграла найкращого свого суперника в Україні станом на сьогодні. Зоря набрала чудову ходу – 4 домашні перемоги поспіль. Уперше з вересня луганці забили менше 2-х голів у матчі, в якому вдалося відзначитися. Перервано також 2-місячну суху серію підопічних Скрипника в рідних стінах.

Жодна команда не забивала Зорі більше одного гола в УПЛ майже 3 місяці. Шахтар зумів бити серйозного опонента. Краще спрацювали і заміни. Якщо Скрипнику виходами нових форвардів не вдалося нічого змінити, то Тете добряче навантажив господарів своїми дриблінгом і швидкістю. Постійно змушував Михайличенка оглядатися. Це було ключове рішення на останні 30 хвилин. Коваленко, як це частенько трапляється, випадав у позиційному нападі. Та ще й нерідко імітував відбір, особливо гостро це відчулося в моменті з голом Лєднєва, де дві людини пройшли всіх на фланзі, а Додо так і не дочекався якісної підстраховки.

Тете ж дав ожити Марлосу і перекрив головну зброю Скрипника. У Зорі фактично і моментів не було після його виходу. Каштру домінує в УПЛ так, як не міг Фонсека, і це варте уваги. Шахтар не програв у чемпіонаті жодного матчу за 2019 рік. Він вміє грати нудно і прагматично, але не зникла і феєрія. Найкращі атака (50 забито) і захист сезону (9 пропущено). Лише Олександрія і Маріуполь змогли зачепитися за нічию. Золотої інтриги до кінця сезону вже не буде.

Суддівство? Питання є, але схоже, навіть VAR не врятує

Якість трансляції центрального матчу туру – лідера приймав найближчий переслідувач – бажала кращого. Не тільки номерів на футболках часто було не розгледіти, а й всі суперечливі епізоди подані так, що питань стало тільки більше. Руки Додо і Абу Ханни, кутовий після удару Мораєса, який призвів до першого взяття воріт (схоже, м'яч нікого не торкнувся і мало бути від воріт), Махарадзе чіпав Жуніора чи той малював пенальті? Не знаю, може, нам просто не показали найкращих повторів, але VAR тут допоміг би так само, як і рефері в полі.

Романов обрав політику не втручатися, і його манера суддівства подобалася – був жорстким до обох команд. Утім, долю зустрічі вирішив епізод, до якого залишаються питання. Тут вартий компліментів Віктор Скрипник, який зовсім не став акцентувати увагу на арбітражі. Як і Каштру, який не шукав стороннього винного у вильоті Шахтаря з Ліги чемпіонів. Футбол він буває несправедливим, але перекладати відповідальність передусім на суддів – прерогатива слабких.

Фургон на шістьох, обмеження в 500 кілометрів, помилки повністю не зникнуть – як працюватиме VAR в Україні