"Подзвонив Роналдо: "У мене вдома 8 жінок": чемпіон світу грав за Інтер та ПСЖ і робив сальто на прийомі в президента
Вампета став чемпіоном світу, змінив два десятки команд і виграв кілька титулів на клубному рівні. Але по-справжньому він любив футбол не за перемоги та трофеї. Веселощі та розваги – ось, що має значення.

Вампета і Рікардінью / Getty images
Футбол 24 пригадує витівки Вампети – харизматичного бразильського екс-футболіста ПСЖ та Інтера.
У складі обох команд-фіналістів Ліги чемпіонів 2024/25 виступало багато видатних зірок. Златан Ібрагімовіч та Максвелл вигравали з ПСЖ та Інтером чемпіонати обидвох країн. Завойовував трофеї в Італії та Франції Тьягу Мотта, а Юрій Джоркаєфф взагалі здобув по одному міжнародному трофею з ПСЖ та Інтером. Наш герой Вампета також грав за обидві команди, але замість кубків і титулів, виграних у складі ПСЖ та Інтера, бразилець провів 16 матчів на двох і просто насолоджувався життям.
Запекла гра на полі Ліги чемпіонів у поєднанні з HLIBNY DAR зроблять незабутнім твій вечір.

Не кожен приходить у футбол за нагородами і славою. Хтось черпає у грі натхнення та генерує позитив. Власне, Вампета номінально є чемпіоном світу-2002 та людиною, яка зібрала усі титули в Нідерландах з ПСВ. Але, здається, ці формальності не мають першочергового значення. Пристрасть, емоції та гумор – саме за це бразильця так любили вболівальники.
Маркос Андре Батіста дос Сантос народився в містечку Назаре, штат Байя. Прізвисько "Вампета" приклеїлося до нього змалечку – все через відсутність передніх зубів. Друзі поєднали слова "vampiro" і "capeta", тобто "вампір" та "диявол" – так народився Вампета. Це прізвисько настільки пасувало малому, що навіть мама та бабуся називали його Вампетою.
Хлопець змалечку грав у футбол і швидко закріпився у Віторії – команді рідного штату. Коли нідерландський ПСВ продав свого лідера Ромаріо в Барселону, то у клубу виникла потреба закрити дірку в нападі. Хтось порадив їм талановитого нападника з Віторії. Так Вампета опинився у Нідерландах.
Бразилець жартував, що ідеально вписався у тамтешнє середовище і незабаром завдяки тому-таки прізвиську ледь не став гравцем Валенсії. В іспанському клубі вирішили придбати Маркоса Вам Пету. Добре, що вчасно зрозуміли свою помилку і підписали Жослена Англома – француза, який, до речі, також грав за ПСЖ та Інтер.
У ПСВ Вампеті було непросто. У ролі конкурентів – земляк Роналдо та неперевершений Люк Ніліс, якого Вампета називав одним із найкращих футболістів, яких він коли-небудь бачив. Тож бразилець вирушив у оренду, а потім повноцінно повернувся в Бразилію. Там, у складі Корінтіанса, Вампета знайшов себе і заслужив на виклик до збірної.
2000-го Вампета вдруге поїхав до Європи і возз’єднався з Роналдо. Цього разу – в Інтері. Бразилець добре розпочав – у дебютному матчі за Суперкубок Італії він забив у ворота Лаціо. Але невдовзі клуб змінив тренера і замість Марчелло Ліппі прийшов Марко Тарделлі, котрий не бачив Вампету в складі.
Та це й не дивно. Вже на першому тренуванні між тренером та гравцем відбувся цікавий діалог. Тарделлі сказав, що не знає, хто такий Вампета, а той у відповідь заявив те саме. Тренерові це не сподобалося і незабаром Інтер та Парі Сен-Жермен провели обмін. У січні 2001-го Вампета змінив Мілан на Париж, а Стефан Дальма вирушив у протилежному напрямку. Хтось на місці бразильця взявся б доводити усім та насамперед самому собі, що заслуговує на краще. Але що зробив Вампета?
"Коли я їхав у Париж, клуб надав мені десять квитків першого класу в літаку, – писав Вампета у своїй вогняній автобіографії "Memórias Do Velho Vamp" ("Спогади старого вампіра"). – Проте моя родина, моя мати, не любили залишати рідну Байю. Тож п'ять квитків першого класу я поміняв на економ-клас і взяв із собою до Парижа вісьмох дівчат".
У перших трьох матчах ПСЖ з Вампетою у складі програв. Нарешті на поєдинок з Осером наставник парижан Луїс Фернандес поставив бразильця у стартовий склад поруч з Мікелем Артетою. І у середині другого тайму Вампета забив!
"То був один із найкрасивіших голів у моєму житті. А ці дівчата – вони також були на стадіоні. Під час гри на великому екрані Парк де Пренс камери були зосереджені лише на дівчатах. Я так відволікся, дивлячись на екран, що капітан Фредерік Дею навіть насварив мене: "Маркосе, Маркосе... Давай грати!"
Жодні ультиматуми не могли стримати Вампету за межами поля, тож він більше часу проводив з друзями і вивчав нічне паризьке життя: "У понеділок, після тренування, всі йшли до мене додому. Це було барбекю при температурі мінус п'ять градусів. Я подзвонив Роналдо і сказав: "Дивись, у мене вдома вісім жінок, вісім моделей". Він сів на літак і прилетів у Париж. Роже Мілла, той, що зі збірної Камеруну, теж приїхав. Вони пробули там десять днів, їли та пили, але ніхто так і не зварив жодної квасолини. Я казав: "Хлопці, заради Бога, ви хоча б знаєте, як варити квасолю?" Але вони просто відповідали: "Шефе, ми ж у Парижі!"
Дива не сталося і Вампета повернувся у Бразилію, де став гравцем Фламенго. Більше у Європі він шансів не отримував. У Фламенго ситуація не покращилася, а Вампета став відомим завдяки крилатій фразі. Клуб мав чималу заборгованість перед футболістами, тож у приватній розмові Вампета заявив: "Вони вдають, що платять мені, а я вдаю, що граю". Наступного дня ця цитата з’явилася у медіа.
Після Фламенго буремний футболіст змінив ще вісім клубів, але в жодному з них не затримався. Незважаючи на численні провали, Вампета потрапив у фінальну заявку збірної Бразилії на чемпіонат світу-2002 і виграв з командою турнір. На той момент гравець Корінтіанса зіграв на Мундіалі 18 хвилин, вийшовши на заміну в матчі з Туреччиною. Проте в історію Вампета, як зазвичай, увійшов не завдяки яскравій грі на полі.
Під час чемпіонату світу єдиним вболівальником, який мав доступ до команди, був Нілсон Локателлі або ж "Лоуко". Він снідав та вечеряв з командою і завжди вітався по-особливому, роблячи сальто. Це було його фішкою.
Коли після турніру пентакампеонів у своїй резиденції приймав президент Бразилії Фернандо Енріке Кардозу, Вампета пообіцяв партнерам повторити трюк Лоуко. Ніхто у це не вірив, але Вампету це не турбувало. На очах у всієї країни футболіст зробив сальто у президентській резиденції – палаці Планальто.
Президента Бразилії це дійство вразило: "Там було багато людей. Раптом я бачу, як біжить, крутиться по пандусу божевільний чоловік. Я думав, що він загине. Він став важливішим за мене. Це був прекрасний день".
Таких прекрасних днів у житті Вампети було безліч. Нині йому 51 рік і візуально він вже не схожий на того хлопця, який задивлявся на дівчат на екрані Парк де Пренс чи робив сальто у президентському палаці. Але він так само насолоджується кожним днем свого життя: "Чи боюся я смерті? Ніхто не хоче помирати, жити справді чудово. Тож давайте жити, жити більше кожного дня".


