УКР РУС

Нова тактика "Динамо". Слідування за футбольною модою чи вимушена необхідність?

14 квітня 2017 Читать на русском
Автор: Сергій Горбаченко

"Футбол 24" намагається розібратися, чому тренерський штаб "Динамо" вирішив змінити тактичну схему команди. Що змінилося у грі киян, які перспективи у цих змін?

Після весняної паузи київське "Динамо" обіграло на виїзді луганську "Зорю" (2:1), в напруженому поєдинку на останніх секундах матчу вирвало перемогу у донецького "Олімпіка" (1:0). Потім сталася сенсація у Кропивницькому, "біло-сині" поступилися "Зірці" з рахунком 0:2.

Як стало відомо пізніше, після поразки від "Зірки" Сергій Ребров хотів покинути посаду головного тренера "Динамо", але президент Ігор Суркіс переконав його залишитись в команді.

Поєдинок проти "Чорноморця" (2:1) кияни провели ще за старою тактичною схемою 4-5-1. Пауза команд у чемпіонаті, пов’язана з матчами збірних, надала Сергію Станіславовичу необхідний час, щоб задуматись над змінами у грі команди.

25-го березня в товариській грі проти "Ворскли" Ребров пішов на експеримент і спробував зіграти у три захисники. Експеримент виявився вдалим, і кияни впевнено перемогли суперника з рахунком 4:0. Надалі команда продовжила діяти за схемою 5-4-1 (ще таку схему описують, як 3-2-4-1, 3-2-2-2-1, 3-6-1). Три захисники грають в лінію, флангові захисники розташовуються дещо вище і приймають активну участь в атаках своєї команди. В центрі – є два півзахисники, які більше націлені на оборонну роботу, і два півзахисники атакувального спрямування.

Мала кількість вінгерів могла стати причиною до пошуку нових тактичних схем?

Чи доцільним був такий крок, де прибираються вінгери і насичується центр поля? Чому ні? Ще Валерій Васильович Лобановський любив оперувати таким поняттям, як набір тактик. Тим паче, коли як не зараз вдаватись до експериментів?

Набір тактик – це розташування гравців на полі в залежності від суперника. Рівень конкуренції в УПЛ зараз дуже низький, тому відштовхуватись від складу суперника "Динамо" не зовсім доречно. Тут слід обирати таку тактичну схему, де можна було б одразу задіяти на футбольному полі найсильніших футболістів, що є у розпорядженні тренерського штабу. Слід звернути увагу на склад київського "Динамо", а саме на крайніх півзахисників.

На даний момент у киян лише 3(!) футболісти, які є номінальними фланговими півзахисниками – Ярмоленко, Циганков і Гонсалес. При цьому стабільну гру демонструє лише Андрій Ярмоленко. Дерліс Гонсалес тільки інколи показує той футбол, на який від нього чекають вболівальники і тренери "Динамо". Молодий Віктор Циганков також не відзначається стабільністю, до того ж Віктор схильний до травм і багато часу проводить у лазареті команди. Зимою команду покинули 2 вінгери: Олег Гусєв і Артем Громов, які теоретично могли закривати позицію на фланзі півзахисту.

З огляду на те, що Андрій Ярмоленко спокійно може закривати позицію центрального атакувального півзахисника, зміна тактичної схеми виглядає цілком виправдано.

Чому потрібні зміни?

Проблема, з якою зіштовхнулось "Динамо" навесні – складність подолання щільної оборони суперника. Переважна більшість команд української Прем’єр-ліги грає проти "Динамо" від оборони і знає, що в першу чергу необхідно перекрити кисень Андрію Ярмоленку на фланзі. Якщо з цим завданням суперник "Динамо" справляється, тоді шанси на успіх у матчах проти киян серйозно зростають.

За новою тактичною схемою капітан киян має більше варіантів для маневру, для гри за рахунок своїх сильних якостей – дриблінг, техніка, швидкість. Суперники поки ще не пристосувались до гри проти нової схеми "Динамо". Яскравим доказом цьому можуть слугувати матчі проти "Олімпіка" в чемпіонаті. 4-го березня в матчі 20-го туру "Динамо" – "Олімпік" (1:0) Дмитро Нємчанінов закрив на фланзі Ярмоленка, і гостроти біля воріт Махарадзе майже не було. Киянам відверто пощастило, що вони все ж таки змогли здобути перемогу у тому матчі. В 24-му турі УПЛ "Динамо", діючи за новою схемою, розбило без шансів "Олімпік" з рахунком 4:0, а Андрій був одним з кращих на полі, оформивши на свій рахунок дубль.

За новою тактичною побудовою майже на всі позиції є альтернативні варіанти замін. На позицію Дениса Гармаша можуть претендувати одразу три футболісти: Буяльський, Циганков, Гонсалес. В разі необхідності ці троє можуть замінити Андрія Ярмоленка.

В центрі півзахисту, окрім позначених на схемі футболістів, також можуть діяти Микита Корзун та Павло Оріховський. Бєсєдіна може замінити Яремчук. Найбільш проблемно виглядають якраз позиції латералів. Морозюка у разі потреби можуть замінити Віда та Бурда, для яких позиція правого захисника якраз не є рідною. Зліва замість Антунеша може зіграти Кадар. Тому напрошується логічне запитання: чому безкоштовно пішли з команди Данило Сілва і Євген Макаренко? Можливо, свій шанс отримають молоді гравці, які непогано себе зарекомендували у Юнацькій Лізі УЄФА.

Чи варто було змінювати тактичну схему раніше?

В сезоні 2016/17 позаду вже 24 тури УПЛ. В турнірній таблиці у "Динамо" 51 очко (16 перемог, 4 нічиї, 4 поразки). Забитих голів – 51, пропущених – 24. Чемпіонським цей графік дійсно назвати важко. Порівняємо з двома попередніми чемпіонськими сезонами:

2015/16: 26 ігор, 70 очок (23 перемоги, 1 нічия, 2 поразки). Забито – 54, пропущено – 11

2014/15: 26 ігор, 66 очок (20 перемог, 6 нічиїх, 0 поразок). Забито – 65, пропущено – 12.

Як бачимо в попередніх сезонах динамівці, в першу чергу, набагато менше пропускали. В цьому сезоні вже у ворота киян залетіло більше голів, ніж в попередні два. В минулому сезоні в чемпіонаті підопічні Сергія Реброва пропустили лише 11 голів. Більше половини, а саме 6, було пропущено в двох іграх проти донецького "Шахтаря". Від всіх інших команд "біло-сині" пропустили лише 5 голів.

Тому логічно, що Сергій Ребров вирішив змінити тактичну схему і наситити центр оборони. Чи можна вважати, що втрата Драговіча могла посприяти погіршенню гри в обороні? Можливо, але слід відзначати зміни й на інших позиціях команди. Незмінно перший Олександр Шовковський по ходу осінньої частини сезону показував не найкращу гру і втратив місце в основі команди, трохи згодом Олександр прийняв рішення завершити кар’єру. Його місце зайняв Артур Рудько, який також поки не відзначається особливою надійністю. Команду взимку покинули флангові захисники – Євген Макаренко і Данило Сілва. Тепер основними латералями у киян вважаються: нестабільні Антунеш і Морозюк.

Для нової схеми гри "Динамо" досвід гри Морозюка і Антунеша на фланзі півзахисту має неабияку цінність. Великої ваги при новій тактичній схемі набуває точність і якість флангових передач, де на вістрі має нав’язувати боротьбу форвард, а другим темпом мають вбігати атакувальні півзахисники.

В останніх іграх "Динамо" ми побачили, що атаки киян можуть бути різноманітними і захоплювати суперника зненацька. Це те, чого ми вже давно не бачили в грі киян. Гострота біля воріт суперників виникала як за рахунок флангових прострілів, так і за рахунок гострих розрізних передач через центральну зону. Яскравим прикладом слугує гол Дениса Гармаша у ворота Махарадзе.

"Динамо" – "Олімпік" – 4:0. Відео голів і огляд матчу

Статистичні порівняння. 4-5-1 проти 5-4-1

За новою тактичною схемою кияни зіграли лише 3 офіційних поєдинки – 2 в чемпіонаті і 1 у Кубку. Далекоглядні висновки робити поки ще зарано, але все ж таки слід порівняти статистику весняних матчів чемпіонату.

"Динамо" в УПЛ навесні за схемою 4-5-1

"Динамо" в УПЛ навесні за схемою 5-4-1 (3-6-1)

61

Володіння м’ячем

58

7,5

Кутові

6

4,25

Удари в площину воріт

6

9,75

Удари в напрямку воріт

11,5

3,5

Офсайди

3,5

Суперники "Динамо" в УПЛ навесні. Схема 4-5-1

Суперники "Динамо" в УПЛ навесні. Схема 5-4-1 (3-6-1)

39

Володіння м’ячем

42

2,75

Кутові

1

2,25

Удари в площину воріт

4

4,25

Удари в напрямку воріт

6,5

1

Офсайди

4

* 4-5-1 – матчі проти "Зорі" (2:1), "Олімпіка" (1:0), "Зірки" (0:2), "Чорноморця" (2:1)
* 5-4-1 – матчі проти "Олександрії" (4:1), "Олімпіка" (4:0)

Дивлячись на ці цифри, можна відзначати, що за новою тактичною побудовою і у "Динамо", і у їхніх суперників більше ударів як в бік воріт, так і в площину. Також більше половини ударів у киян тепер є влучними. Звісно, такі порівняння будуть більш об’єктивними після завершення сезону, коли можна буде порівняти велику кількість матчів "Динамо" за різними тактичними схемами.

Перспективи нової тактичної схеми

Рішення Сергія Реброва змінити тактичну схему – це було більш ситуативне рішення. Незадовільні результати команди змусили головного тренера шукати альтернативні варіанти ведення гри. Такі висновки можна робити тільки з того, що молодіжні команди "Динамо" мають грати за тією ж структурою, що і доросла команда. Про це неодноразово говорили представники столичного клубу. Так от, динамівські команди "Динамо" U-19 і U-21 досі не грають в три центральних захисники, як головна команда.

Тактична схема з трьома захисниками є дуже гнучкою і підходить як для гри з позиції сили, так і для гри другим номером. Це може стати дуже корисним для "Динамо". Оскільки, кияни, в чемпіонаті України грають переважно в атаці, а в єврокубках обирають захисну модель ведення гри.

Чи буде ця тактична побудова ефективною? Чи укоріниться вона у київському "Динамо", або ж цей експеримент закінчиться із закінченням сезону? На всі ці питання відповідь дасть лише час. Проте слід відзначати, що зі зміною навколишнього середовища намагається змінюватись і тренерський штаб київського "Динамо". Можливо, до кінця чемпіонату ми побачимо ще якісь експерименти. Наприклад, гра в 3 захисники з 2 чистими форвардами.

До кінця чемпіонату у "Динамо" ще є час експериментувати. Якщо Сергій Ребров все ж таки залишиться у "Динамо" і продовжить роботу з командою, то в новому сезоні часу для експериментів вже не буде.