УКР РУС

ПСЖ став фіналістом ЛЧ, розгромивши РБ Лейпциг: провал "биків", тактична перемога Тухеля, перформанс Неймара та Ді Марії

19 серпня 2020 Читать на русском
Автор: Михайло Юхименко

РБ Лейпциг у півфінальному поєдинку ЛЧ проти ПСЖ зазнав нищівної поразки (0:3).

ПСЖ перед півфіналом опинився у складній кадровій ситуації. Верратті не встиг відновитися від пошкодження й залишився у запасі разом з Курзава, а голкіпер Навас травмувався у поєдинку з Аталантою – його місце на воротах зайняв Ріко. Втім, були і хороші новини – Мбаппе зміг вийти у старті, а Ді Марія відсидів дискваліфікацію та повернувся в основу. Мауро Ікарді сів у запас. У РБ Лейпциг вийшов той же склад, що і проти Атлетіко, за виключенням однієї позиції – замість Хальстенберга на правому фланзі оборони вийшов Мукієле.

РБ Лейпциг – ПСЖ – відео голів

"Ротен Буллен" розпочали активніше, захопивши контроль над м'ячем і почавши плести комбінації на чужій третині поля. Втім, вже на 6-й хвилині німці могли пропустити внаслідок виходу Неймара віч-на-віч з Гулачі – бразилець покотив у дальній кут, однак влучив у стійку.

Ще за хвилину парижани розпечатали ворота: Неймар пішов на перехоплення невдалого пасу на голкіпера, м'яч відскочив на Мбаппе, а Кіліан покотив у порожні – РБ Лейпциг врятувала рука Неймара, у яку влучила сфера перед відскоком. Гол не зарахували, Забітцер на 10-й хвилині огризнувся дальнім ударом по центру (без проблем для Ріко), а вже на 13-й ПСЖ забив чистий гол: Неймар заробив стандарт на лівому куті карного майданчика, Ді Марія виконав точну подачу на лінію воротарського, а Маркіньос замкнув головою – 0:1!

Ще за три хвилини Мбаппе міг закрити інтригу, відкрившись за спинами захисників, отримавши передачу в штрафний та пробивши у правий кут – Гулачі врятував РБ Лейпциг. Взагалі, у німців ніяк не виходило підібрати потрібний темп, однак парижани на деякий час самі взяли паузу в активності. За це їх могли покарати на 20-х хвилинах: спочатку "бики" заробили перспективний стандарт, з якого Забітцер стріляв у стінку, а потім Лаймер пройшов правим флангом та викотив точну передачу в карний майданчик на Поульсена – Юссуф завдав потужного удару, але м'яч пролетів повз ближню стійку! Це був перший і останній момет РБ Лейпциг у першому таймі.

ПСЖ швидко повернув контроль над грою. На 35-й хвилині це могло завершитись голом після хитрого удару Неймара зі штрафного з дальньої дистанції (Гулачі чекав на подачу й забув про ближній кут), однак стійка знову зіграла за РБ. На 38-й хвилині Неймар класно вривався у карний майданчик на ударну позицію, обігравши одного захисника, однак інший встиг вибити м'яч з-під його ніг.

Втім, на 43-й хвилині геній бразильця змусив Лейпциг впасти на коліна: після помилки Гулачі при пасі на опорника пішла передача у штрафний на Неймара, яку форвард п'яткою в польоті скинув на Ді Марію – Анхель метрів з дев'яти розстріляв ворота. 0:2! Неймар на 44-й міг і розгром влаштувати, але його удар з центру карного майданчика після пасу від Мбаппе пройшов поруч з каркасом. Зрештою, на перерву команди пішли за комфортної переваги французів.

У перерві Юліан Нагельсманн зняв з гри Нкунку та Ольмо, кинувши у бій форвардів Шика та Форсберга. Це допомогло притиснути ПСЖ на старті другого тайму: на 47-й хвилині Анхеліньо викотив класну передачу в штрафний на Шика (але той не зміг пробити), ще один непоганий пас іспанця приніс кутовий, далі був ще один та хороший удар Форсберга з-за меж штрафного на 52-й хвилині – м'яч пролетів над поперечкою, однак Ріко все контролював. РБ Лейпциг не вилазив з чужої третини поля, багато комбінував і відверто подобався.

Втім, перший же контрвипад ПСЖ приніс третій гол. На 55-й хвилині Ді Марія виконав проникну передачу на лівий край штрафного під удар Бернату з гострого кута, Хуан пробив у Гулачі, а м'яч вискочив на фланг до Мукієле – там Норді впав, подарувавши "круглого" ді Марії. Анхель виконав подачу на лінію воротарського, звідки Бернат пробив головою – сфера залітала у ворота, а Неймар з лінії вирішив її добити – 0:3! Важко зрозуміти, чи залетів "круглий" за стрічку до дотику бразильця, але гол записали на Берната. Врятувати РБ Лейпциг міг лише VAR, однак він не побачив офсайду у захисника ПСЖ – на фланзі залежався Мукієле. 0:3.

Останні півгодини поєдинку перетворилися у формальність. ПСЖ міг влаштувати розгром на 70-й та 72-й хвилинах, однак удар Мбаппе головою з подачі Ді Марії пролетів повз ліву стійку, а при виході Кіліана віч-на-віч та дальньому пострілі Паредеса врятував Гулачі. Лейпциг огризнувся простеньким ударом Забітцера з дистанції в руки Ріко, а на 75-й Серхіо парирував потужний удар Анхеліньо. Парижани не зупинялися, ледь не забивши на 80-й та 82-й хвилинах – Гулачі спочатку вибив кручену подачу Ді Марії в площину, потім взяв постріл Паредеса з-за меж штрафного з відскоку, а далі спіймав рикошет з удару Неймара. На 88-й Неймар міг відзначитись з класного пасу Сарабії на 11 метрів, однак пробити бразильцю не вдалося. Зрештою, фінальний свисток зафіксував розгром РБ Лейпциг – 0:3.

Таким чином, ПСЖ вперше у своїй історії став фіналістом Ліги чемпіонів УЄФА 2019/20. Його суперником у вирішальному матчі стане переможець пари Ліон – Баварія.

РБ Лейпциг поставили на місце

Німецька команда дуже переконливо пройшла Атлетіко, а Тоттенхем навесні взагалі дефрагментувала на атоми – і все це стало можливим не стільки завдяки збалансованому складу, скільки завдяки впорядкованій системі гри та грамотному гейм-менеджменту Юліана Нагельсманна. Перемога над мадридцями створила враження, ніби РБ Лейпциг готовий бити європейських топів, однак ПСЖ швидко повернув вболівальників та футболістів "ротен буллен" на землю. Навіть гірше – Париж втоптав "биків" у газон, не помітивши спротиву.

Серйозно, для ПСЖ матч проти РБ Лейпциг став простішим, ніж проти якогось Ам'єна (з ним зіграли 4:4, до речі). При рівності за ударами (14:14) та передачами під них (7:7) французи дев'ять разів пробили у площину – п'ять з цих точних пострілів пройшли з меж штрафного, чотири призвели до голів, ще один поцілив у стійку. У РБ було всього три влучання в рамку – всі з дистанції, жоден не виявився небезпечним.

Ще гіршими справи були в загостренні гри РБ. Лейпциг створив всього один по-справжньому гольовий момент – коли Поульсен пробивав повз ближню стійку. Все. Навіть удар Анхеліньо в другому таймі важко назвати таким, що претендував на гол. За коефіцієнтом очікуваних голів німці відстали в два рази, а за показником гостроти після ударів вони практично на нулі.

За показником очікуваних голів без урахування ударів Лейпциг також в прольоті – ПСЖ був сильнішим і домінував протягом більшої частини матчу.

Все це стало можливо завдяки двом факторам. Першим стала шалена різниця у класі – у ПСЖ в атаці вийшли Неймар, Мбаппе та Ді Марія, причому бразилець в атаці отримав повну свободу дій. При більш-менш рівній грі в плані переміщень все вирішувала саме індивідуальна перевага, яку парижани продемонстрували вже на старті поєдинку. Вони перетягнули ініціативу й не відпускали її до перерви, а при потужній навалі РБ Лейпцига на старті другого тайму французи швидко закрили гру першим же моментом – і як тут не згадати про Мукієле, який валявся на газоні до останнього, випрошуючи фол і дозволивши тим самим Бернату уникнути офсайду? Ну, і в голі Ді Марії все вирішив пас Неймара – захисники РБ банально не могли бути готовими до чогось такого.

Втім, також варто відзначити провал Юліана Нагельсманна – 33-річний коуч програв 46-річному вчителю, не вгадавши ні з піджаком, ні з планом на гру. Обравши відносно оборонну схему 4-1-4-1 у спробі парирувати посилення атаки ПСЖ, він не зміг організувати систему якісного пресингу. РБ Лейпциг виглядав пасивно – фулбеки не створювавали тиску попереду, що розбивало і без того пасивний пресинг німців, у яких не було ініціативи від самого початку. При цьому середня ланка ПСЖ виявилась дуже мобільною (Паредес опускався нижче, Еррера діяв повище) і дещо несиметричною, а нападники створювали шалений тиск на захист "биків". Все це завершувалось розривами, помилками, неточними передачами воротаря та ситуаціями 1-в-1, за які команда з вищим класом швидко покарала двома голами.

По перерві Юліан Нагельсманн перейшов на схему 3-5-2 і наказав фулбекам активно пресингувати, що вилилось у хороший стартовий відрізок, однак моментів у німців так і не виникло, а перша ж контратака закрила гру. Можна також сказати, що тренер РБ Лейпциг не вгадав із замінами, адже Шик та Форсберг розчинилися на футбольному полі.

У провалі РБ Лейпциг найбільш прикрим є той факт, що у півфіналі Ліги чемпіонів не було конкуренції. На Ештадіу да Луж вийшла лише одна команда, а 11 гравців у біло-червоних футболках виконували роль статистів. Після чвертьфіналу з Атлетіко від "ротен буллен" очікували набагато більше, але історія виявилась прозаїчною – гранд просто розчавив андердога на класі, навіть особливо не напружуючись. Втім, загалом для РБ Лейпциг та Юліана Нагельсманна сезон став проривним і яскравим, за що і дякуємо.

Чергова перемога ПСЖ імені Томаса Тухеля

Готуючись до матчу проти Аталанти, тренерський штаб парижан зіткнувся із шаленими кадровими втратами, але Томас Тухель знайшов вихід. Ним стала мобільність середньої ланки, високий пресинг та ставка на Неймара як машину виходу з-під тиску суперника. Дійсно, бразильця неможливо зупинити, тож чому добру пропадати на чистих м'ячах? Варто відзначити, що Ней дослухався до прохань і правильно відпрацював позиційно. Проти РБ Лейпциг він також проявив дисципліну, а Томас Тухель зумів віднайти баланс між творчою свободою нападників, розбиванням пресингу німців та тиску на їхні лінії.

Париж виявився набагато гнучкішим за Атлетіко, з яким РБ Лейпциг мав справу у чвертьфіналі. В першому таймі Тухелю вдалося нейтралізувати центр поля німців – так, Паредес опускався глибоко, допомагаючи захисникам, і таким же чином маніпулював рухами Забітцера, залишаючи карман за спиною австрійця для вільних дій Неймара. Еррера грамотно піднімався й працював між лінями, а Ді Марія блукав у широких позиціях, спускався в глибину і навіть страхував Керера (у обох по 6 повернень м'яча). Таким чином, модель ПСЖ була універсальною, однаково корисно працюючи як на оборону, так і на атаку.

Дуже сподобалося використання трійки нападників без м'яча. Саме з них починалася перша лінія оборони ПСЖ – вони тиснули на захисників РБ Лейпциг, не залишаючи варіантів для передач. Змусити зірок так відпрацьовувати – задача набагато важча, ніж підготувати план на гру, однак Томасу Тухелю вдалося достукатися до своїх підопічних. Вочевидь, вони розуміли, що така активність швидко буде винагороджена переходом м'яча у власні ноги.

У цій тактиці важливим був рух усієї команди, а також збереження правильних дистанцій – з цим у ПСЖ проблем не виникло. Власне, сукупність цих факторів і принесла другий гол, коли у Гулачі просто не було варіантів для передач. Опорник спробував відкритися, але також опинився під пресингом. Париж просто задушив РБ Лейпциг у тій ситуації.

В другому таймі команда Томаса Тухеля швидко покарала супеника, використавши слабкощі схеми в три захисники – якщо в обороні немає топ-виконавців на флангах, будуть виникати шпарини. Саме звідти третій гол і прилетів, після чого гру було закрито.

Таким чином, ПСЖ завдяки грамотній підготовці Томаса Тухеля заслужено переміг РБ Лейпциг, але чи готовий Париж до фіналу? Багато хто ховає парижан через ніби-то слабку турнірну сітку, однак насправді у них були дуже сильні суперники – добре збалансовані і агресивні тренерські команди, які стали головними сенсаціями сезону. Томас Тухель же грамотно читає своїх візаві й може керувати зірками, завдяки чому ПСЖ з купою травм проявляє якісну роботу без м'яча, а також забиває у 34-му матчі Ліги чемпіонів поспіль – тільки мадридському Реалу у 2011-2014 роках вдавалося демонструвати такі ж цифри.

У фіналі все буде крутитися навколо системи пресингу та боротьби в центрі поля. Чи зможе ПСЖ з настільки атакувальним складом віднайти потрібний баланс – покаже час. Зараз же можна констатувати: Томас Тухель – неймовірно розумний тренер, який може переграти будь-кого.

Неймар і Ді Марія – герої зустрічі

З Неймара в ПСЖ люблять насміхатися через чудернацькі зачіски, називають "півником", "мажором", "симулянтом", критикують за покер-турніри та загальний імідж поп-зірки, але в ньому вперто не помічали справжньої зірки футболу. Цьому неабияк сприяли вильоти з ЛЧ та загальна неприязнь фанатів до "катарського мішка", однак в поточному розіграші Ліги чемпіонів Ней заткнув роти критикам.

Матч проти РБ Лейпциг став другим поспіль божественним перформансом бразильця. Неймар зробив дев'ять спроб обіграшу на дриблінгу (чотири вдалих), тричі пробив по воротах та став одним з лідерів за підбираннями (6) – більше тільки у Кімпембе. Візуально бразилець просто сяяв: вирвався віч-на-віч з Гулачі та влучив у стійку вже на 6-й хвилині, організував перехоплення та відскок при скасованому голі, заробив гольовий штрафний, хитро пробив з іншого у каркас, влаштував справжнісінький шедевр перед гольом Ді Марії, летів на добивання при голі Берната й змарнував хорошу можливість відзначитись з передачі Мбаппе наприкінці першого тайму.

Неймар грає, як стереотипний бразилець епохи Пеле чи Роналдо з Рональдіньо. Тотальна імпровізація, фантастична техніка, фінти "в тему" та красиві дії для нього значать більше, ніж просто результат. Тільки Неймар міг зіграти п'яткою у ситуації з голом Ді Марії, і тільки Неймар міг зробити 16 обіграшів на дриблінгу проти Аталанти.

Почасти таких футболістів критикують за індивідуалізм, але це не про Неймара. Він об'єктивно найкращий у кожному матчі ПСЖ, та ще й зовсім не жадібний – з 2013 року в ЛЧ він віддав 24 асисти. Це на чотири більше, ніж у найближчого конкурента (Роналду) за цей період.

Що більш важливо, Неймар банально ефектний – він уособлює все те, за що ми любимо футбол. Колись Йохан Кройф говорив, що найкращий футбол демонструють діти у дворі, адже він найбільш простий і відвертий. Неймар – це щось із цього дворового стилю з технарями, бажаням обіграти та вигадати щось нетривіальне. Як же круто, що такий футболіст грає на топ-рівні!

За цією одою було б несправедливо забути про Ді Марію. Вічно недооцінений футболіст насправді сяяв всюди, крім МЮ (хоча й там були хороші моменти), в якому все пішло неправильно – і в ПСЖ він знову підтверджує свій статус шикарного футболіста. Анхель пропускав поєдинок проти Аталанти через дискваліфікацію, однак з РБ Лейпциг одразу ж "зробив різницю".

Ді Марія став найкращим у роботі на дриблінгу, чотири рази у чотирьох епізодах перегравши суперника один-в-один. Також в його активі шість підбирань, чотири передачі під удар та два постріли в площину з двох спроб – один з них став гольовим. Третій гол створив саме Анхель, спочатку запустивши у штрафний Берната, а потім виконавши на нього подачу. Ну, і гольовий навіс на Маркіньоса не варто забувати. Не дивно, що після такого перформансу УЄФА віддав приз Man of the match Ді Марії.

Добре, що Анхель повернувся у гру. В цій Лізі чемпіонів він є найкращим аргентинцем – і як же здорово, що Ді Марія вже відсидів дискваліфікацію та не травмувався перед фіналом!

Битва за Мессі: перспективи ПСЖ і Манчестер Сіті у боротьбі за Лео та шанси аргентинця поза Барселоною