УКР РУС

Самборський: Закінчив через ту травму, яка зараз у Мандзюка

6 листопада 2015 Читать на русском

"Футбол 24" розшукав Володимира Самборського, бронзового призера юнацького Чемпіонату Європи-2004, учасника молодіжного Чемпіонату світу-2005, і дізнався, як складається його життя після вимушеного закінчення кар'єри.

- Володимире, вам 30 років, але з професійним футболом ви попрощалися в 2011 році. Травми?
 
- Травм було дуже багато. Тільки на одному коліні п'ять операцій. Склалися обставини, що я був змушений закінчити. І перестав грати я зовсім не в 2011-му. До цього року, скажімо так, я боровся і сподівався, що зможу повернутися у футбол. По великому рахунку, я закінчив у двадцять один.
 
- Усе почалося з першої серйозної травми - розриву хрестоподібних зв'язок, у 2005 році?
 
- Так. Потім була повторна операція, оскільки перша пройшла невдало, стабільності в коліні не спостерігалося. Через таку кількість операцій організм не був готовий до великих навантажень. Потім ще і хрящ став руйнуватися. Це те, що зараз у Віталіка Мандзюка. По суті, закінчив я не через «хрести», а через стертий хрящ.
 
- Мандзюку буде складно повернутися у футбол?
 
- Я йому бажаю успіху! Звичайно, медицина просувається вперед і у нього є шанс, і я всіляко йому бажаю побороти цю серію травм. Він - молодець, бореться до останнього.
 
- Як ви порвали "хрести"?
 
- На рівному місці. Грали із запорізьким "Металургом". Ніхто мене не бив. Я перехопив м'яч, але невдало приземлився - різко корпус повернувся, а коліно залишилося на місці.
 
- Зозуля повернувся на поле після такої ж травми. З вашої практики - такі травми безслідно не минають?
 
- Тут психологічний момент. Сама операція не несе в собі чогось страшного. А ось відновлення займає багато часу. Потрібно відновити м'язеву масу. Найголовніше, з першого дня після операції дотримуватися рекомендацій лікарів. Зміцнити ногу непросто, це вимагає великої витримки, і в жодному разі не можна поспішати з поверненням. Я радий за Зозулю. Молодчина, відновився і забив у першій же грі.
 
- Скільки відсотків потенціалу така травма відбирає у футболіста?
 
- Все індивідуально. Залежить від характеру. Тут більше страх психологічний. Треба якомога швидше забути про ступінь складності травми. Природно, нога буде продовжувати турбувати ще деякий час. Це нормально. Ну а скільки відсотків? Хтось не може навіть повернутися на поле або набрати попередні фізичні кондиції, а хтось відновлюється на 100%.
 
"Алієву батько ставив удар з дитинства"
 
- Що вам приємніше згадувати: юнацький Євро-2004 чи молодіжний ЧС-2005?
 
- Чемпіонат світу за статусом більш сильний, та й учасники цікавіші. Результати у нас вийшли різні. На чемпіонаті світу ми могли добитися більшого. Помилково програли нігерійцям в 1/8 фіналу. Тайво правою ногою закинув м'яч нашому воротареві за спину. А в цілому гра була рівна, ми ні в чому не поступалися нігерійцям. Погано лише, що після тих чемпіонатів багато наших клубів не дали розвиватися гравцям, на відміну від інших країн. На жаль, молоді не довіряли.
 
- Алієв на Мундіалі забив п'ять м'ячів, на гол менше за Мессі, який зіграв на три матчі більше, ніж Саша. Про Алієва говорили в тому ж тоні, що і про Мессі?
 
- Вони зовсім різні гравці. Саша забивав неймовірні голи. Збірній Туреччини, якщо я не помиляюся, забив прямим ударом мало не з центру поля! Він зараз, здається, у добірці десятки кращих голів у інтернеті. Алієв всього добився завдяки наполегливій праці. Йому батько ставив удар з самого дитинства. У Саші був величезний талант. Він багато забивав у молодіжці і не раз виручав нашу команду.
 
- На Євро-2004 програли іспанцям у півфіналі...
 
- Прикро. По пенальті. Основний час 2:2 закінчився. У іспанців з тієї збірної вийшли, лише подумайте - Сольдадо, Серхіо Рамос, Хуанфран, Рауль Альбіоль, Давід Сілва, Борха Валеро, Рубен де ла Ред.
 
- Під чиїм началом у збірній було приємніше працювати: Яковенка чи Михайличенка?
 
- Павло Олександрович, мабуть, для багатьох з нас був не тренером, а наставником по життю. Я його застав, коли лише починав у дитячому футболі. Ще у київському "Локомотиві" я займався з його старшим сином Сашком. Він нас завжди підтримував і допомагав. Для мене це особистість на все життя. Другий батько. Тільки футбольний. А з Олексієм Олександровичем працювалося дуже приємно. Це та людина, за якої мікроклімат в молодіжній збірній був чудовим. У збірну хотілося їхати. Ми летіли до нього. Ми знали, що дні у збірній пролетять у хорошому настрої. Ми билися за нього, тому що поважали і любили.
 
- Хто, по-вашому, з вашого покоління домігся найбільших висот у футболі?
 
- Якщо брати мій 1985-й рік народження, то це Артем Мілевський і Саша Алієв. Це два гравці, які досягли чималих висот - грали в першій команді "Динамо" і в збірній України. Але, на жаль, вони далеко не повністю розкрили свій потенціал. Вони могли стати легендами в "Динамо". Звичайно, чималого домігся і Тарас Михалик. Теж грав свого часу у збірній і зараз виступає в хорошій команді. Покоління було талановите, але розкрилися далеко не всі. З різних причин. Хтось закотив рукави, як Григорій Ярмаш - це приклад працьовитості, дисципліни, відповідальності і ставлення, і досі грає в "Зорі". А хтось опустив руки, вирішивши, що так буде завжди, хтось несерйозно ставився до футболу. У кожного своя голова.
 
- Пропали з поля зору талановитий Олександр Ситник і Дмитро Воробей. Де вони, не знаєте?
 
- З Ситником ми разом працюємо в динамівській академії, тренуємо дітлахів 2001 року народження. Воробей, на жаль, з професійним футболом закінчив.
 
- А чим він займається?
 
- Не можу сказати. Не знаю. Але начебто теж хоче піти тренувати.
 
"У ФК "Харків" уся команда грала на Гладкого"
 
- В історію українського футболу ви вписали своє ім'я, ставши автором першого гола ФК "Харків" у вищій лізі. Для вас це щось значить?
 
- Це було приємно. Забив "Кривбасу". Погано те, що клуб припинив існування. Було б вдвічі приємніше, якби це був чинний клуб.
 

- Чи шкодуєте, що в 2005 році пішли за Литовченком з групою футболістів і проміняли "Металіст" на харківський "Арсенал"?
 
- А в мене вибору не було. Я належав "Динамо", вирішував не я, а за мене. В "Арсенал" мене відправили в оренду, тому що "Металіст" не планував її продовжувати. Геннадія Володимировича я дуже добре знав, він хотів бачити мене в "Арсеналі". Який гравець відмовиться? Я пішов туди, де мене хотіли бачити.
 
- Повернутися у "Металіст" можливості не було?
 
- Ні.
 
- Деякі гравці ФК "Харків", напевно, із заздрістю через рік-два дивилися, як відроджується "Металіст" під керівництвом Мирона Маркевича?
 
- Ви розумієте, доля така штука, що сьогодні ти в одній команді, а завтра в іншій. У нас залишилися знайомі хлопці в "Металісті", і ми лише раділи за них. По-іншому бути не могло. У Харкові "Металіст" - народна команда.
 
- За напругою матчі "Металіста" і ФК "Харків" нагадували дербі?
 
- Починали, скажімо так. Але на жаль, харківські вболівальники не прийняли ФК "Харків" у місті. Була невелика група уболівальників і все. Любов у Харкові до "Металіста" така сильна, що будь-якому іншому клубу ніколи і не наблизитись.
 
- Напевно, ФК "Харків" найбільше зараз асоціюється з тим, що звідти вийшов Олександр Гладкий. Стати найкращим бомбардиром у такій команді - досягнення саме собою унікальне?
 
- Я вважаю, це заслуга самого Саші і його праці на тренуваннях. Коли я був у команді, то дивувався, як Саша віддавався роботі. Він завжди після тренування залишався працювати. Ті голи, що він забив - результат його праці і таланту. Більше навіть праці. Це типовий форвард, якому півмоменту може бути достатньо, щоб вирішити результат матчу.
 
- Чому він менше забиває в "Шахтарі", ніж тоді в ФК "Харків"?
 
- У ФК "Харків" у нього була стабільна ігрова практика. Там вся команда грала на нього. А в "Шахтарі" всі виконавці найвищого рівня - від воротаря до нападника. Ледь не кожен гравець у "Шахтарі" може забити. Саші потрібно продовжувати старанно працювати, щоб бути на виду. По-іншому ніяк.
 
"Бачу себе тренером"
 
- Грали ще Чеберячко з Федецьким. Вам складно повірити, що хлопці доросли до статусу фіналіста Ліги Європи?
 
- Ні, тому що і Женя, і Артем - роботяги. Я шалено радий за них. З Артемом ми грали трохи менше, а от Женю знаю ще по "Динамо-2" і "Динамо-3", плюс у збірній разом грали. Такі гравці будь-якій команді стануть подарунком. Я пам'ятаю, що Чеберячко у Литовченко один час навіть під нападниками грав, і взагалі, де його тільки не використовували - і в опорній зоні, і справа в захисті. Універсальний футболіст!
 
- Після ФК "Харків" ви підписували контракт з "Кривбасом", але не зіграли жодного матчу...
 
- Це якраз було після останньої моєї операції в Німеччині. Я хотів подякувати керівництву клубу і тренеру Юрію Максимову за те, що дали мені останній шанс. Колектив у "Кривбасі" був неймовірний. Мені дали час, але коліно вже не відповідало вимогам професійного спорту. Довелося прощатися!
 
- Ви зараз граєте за любителів у "Музичах". У вас там сильна банда підібралася. На обласному рівні багато відомих гравців, чи не так?
 
- Це Саша Романчук дав інтерв'ю, і ви дізналися (сміється). На районному та обласному рівні можна зустріти справді багатьох, включаючи, наприклад, нігерійців Окодуву і Омоко. З футболом остаточно попрощатися дуже важко. Все одно тягне на поле, незважаючи на травми. На полі ти не думаєш про біль або втому, просто отримуєш задоволення. А в "Музичах", крім мене і Романчука, грають ще Андрій Башлай, Саша Ситник, Женя Паламарчук.
 
- В обласних командах можна хоч трохи заробити?
 
- Поєднується приємне з корисним. Але це не ті гроші, на які можна прожити. Ми граємо заради любові до футболу.
 
- Ким бачите себе далі?
 
- Зараз я тренер, тому буду намагатися розвиватися в цьому напрямку. А далі - як Бог дасть. Головне - працювати. Це те ж саме, що бути гравцем. Тут один шлях. Працювати і вдосконалюватися.
 
Валерій Пригорницький