УКР РУС

Левченко: Ситуацію з "Металістом" вважаю справедливою

21 серпня 2013 Читать на русском

Екс-гравець національної збірної України Євген Левченко в інтерв’ю "Футбол 24" про відсторонення харківського "Металіста" від Ліги чемпіонів.

- Євгене, як оціните рішення CAS (Спортивного арбітражного суду) відсторонити "Металіст" від єврокубків?

- Ситуація неоднозначна. Стовідсотково справа не є сфабрикованою, як про це чимало наших фахівців заявляє, зокрема віце-президент Федерації футболу України. Останній усіма правдами і не правдами захищає "Металіст". Є чітке поняття, що була гра, яку купили-здали. Про це говорять футболісти, про це свідчить відеозапис (вочевидь, йдеться про відеозапис розмови президента "Карпат" Петра Димінського із тоді ще гравцем його команди Сергієм Лащенковим – авт.). Єдине, що не зрозуміло, так це терміни розгляду справи. Суд Лозани тягнув майже три роки. Це є не зрозумілим і неприємним фактором. Ті, хто тоді працював біля керма клубу, уже відійшли від "Металіста", чимало футболістів пішло. Це величезний мінус, що невинні уболівальники, невинні люди у клубі зараз понесли покарання і несуть відповідальність за інших людей.

Хоча, з іншого боку, якщо брати глобально, то є клуб, а є стратегія клубу, яка відповідальна за раніше прийняті рішення. Інакше було би просто: господар купує гру, через рік звільняє генерального директора і ніхто не несе відповідальності. Стратегія клубу виражається поступками і діями. Якщо клуб прийняв рішення купити матч, а таке в Україні відбувається значно частіше, чим висвітлюється в пресі, то такі люди повинні нести відповідальність. Тому ситуацію із "Металістом" вважаю справедливою. Прикро, що це співпало із успіхами "Металіста" в Лізі чемпіонів. Та й терміни розгляду справи Лозаною є неприйнятними.

- Чому Лозана так довго розглядала цю справу?

- Мені не зрозуміло. Можна це пояснити тим, що вони досконало і скрупульозно вивчали справу. А з іншого боку, термін у майже три роки є неприйнятним і дискредитує людей, які працюють в Лозані.

- "Фенербахче" теж був відсторонений, але на час розгляду апеляції, турки грають в єврокубках. Чому із "Металістом" інакше?

- Не думаю, що є тиск з якоїсь сторони чи є рука людини, яка хоче знищити клуб. В Лозані подивилися на усі факти і прийняли таке рішення. Там же сидять не дурні люди. Швидше за все, справа "Металіста" є показовою. Вона має спонукати чимало клубів задуматися. Сподіваюся, так і станеться. Від цього виграє більшість клубів українського футболу, зокрема гранди. Не варто говорити про конкуренцію та самовіддачу, коли буде боротьба, справжнє протистояння "Шахтаря", "Металіста" чи "Динамо" із іншими клубами. Це піде тільки на покращення футболу.

- Водночас, через дискваліфікацію "Металіста" ми можемо втратити друге місце в Лізі чемпіонів, оскільки по коефіцієнтах конкуренти нас можуть обійти…

- Так, можливо так відбудеться. Але давайте подивимося на ситуацію в Польщі. Там в один момент очистили футбол від корупції. Якщо це станеться, то варто зробити один крок назад заради двох уперед.

- Повертаючись до Лозани, ви вважаєте, що в цій справі не має політики?

- Так. Дехто із українців каже, що ще нічого не доведено. Насправді, усім все зрозуміло. Хто розбирається у цьому виді спорту знає, що наш футбол нечистий. Мені дивно слухати деяких людей, мовляв завдяки декому рішення було заангажованим. Шкода. Поки наш футбол не очиститься, ми не вийдемо на якісно кращий рівень. Так рівень чемпіонату зростає, але робить це за рахунок іноземців. А рівень збірної і показники інших футболістів не покращуються. Це сумно. Поки не буде здорової конкуренції між 5-6 командами, не буде здорового росту. Причому потенціал у нас величезний.

- Ви багато років не живете в Україні, але регулярно тут буваєте і знаєте чим живе країна. Думаєте реально в теперішньому суспільстві очистити футбол від корупції?

- Реально. Абсолютно впевнений, що футбольні функціонери, керівники клубів можуть це зробити. Кожен повинен зрозуміти: для того, аби зростати, успішно грати в Лізі чемпіонів, потрібна конкуренція і чисті матчі. Тобто, упродовж усього сезону потрібно, щоби усі команди грали без упередженості суддів чи своїх суперників. Тоді буде поступ.

- Чому Вищий швейцарський суд має зовсім іншу точку зору на це питання, ніж Суд Лозани?

- Складно сказати. Мені здається, що Вищий швейцарський суд не до кінця розуміє усі футбольні нюанси. Можливо, через це. Та і часу у Вищого швейцарського суду для детального розгляду справи не було. Лозана цим займалася майже три роки. Та й УЄФА за цим довго стежила.

- 28 серпня Спортивний суд Лозани може пом’якшити покарання для "Металіста"?

- Лозана, судячи з усього, достатньо серйозно налаштована на цю справу. Усі борються за чесний футбол. Якби тут не усе було таким очевидним, то можливо вирок би пом’якшили. Але щось передбачити не можливо. Винесення чергового рішення знову можуть відкласти на невизначений термін. При цьому, мені шкода уболівальників, які приходять на стадіон. Заради них ми граємо футбол. Зараз постраждали ті люди, які люблять футбол і все ще вірять в нього.

Розмовляв Гліб Ваколюк