УКР РУС

Історія талісманів Євро: від Піноккіо до Супер-Віктора

1 грудня 2014
Автор: Віктор Самосват

Напередодні стало відомо ім’я талісмана Євро-2016. Знайомимося з Супер-Віктором та згадуємо інших маскотів в історії континентальних першостей.

Парадоксально, але факт: перший чемпіонат Південної Америки серед національних збірних пройшов у 1916 році, у 1956-му з’явився чемпіонат Азії, ще через рік вперше чемпіона континенту визначали африканці, а от перша європейська першість відбулася лише у 1960 році. Більш того, Європа, яка була у витоків футболу, яка в 1904-му році заснувала ФІФА та дала світу масу грандіозних ідей з організації та проведення змагань, до 1954 року не мала своєї континентальної конфедерації.

Вперше ідея проведення самостійних змагань для європейських національних збірних була висунута ще у 1927 році. Її ініціатором став генеральний секретар французької Федерації футболу Анрі Делоне. Однак, в той час ФІФА готувалася до проведення першого Чемпіонату світу і організації відбору на олімпійський футбольний турнір, який мав відбутися у 1930-му. Тож, ідею вирішили відкласти.

Вдруге дане питання було піднято у 1951 році генеральним секретарем італійської Федерації футболу Оттаріно Барассі, який представив проект змагань на засіданні ФІФА. Його задум знайшов підтримку серед багатьох членів організації, але на заваді стала відсутність європейського футбольного органу. Проте, ентузіасти не заспокоїлися. Вже у наступному році Делоне, Барассі і генеральний секретар Бельгійського королівського футбольного союзу Жозе Краай збираються у Цюріху для обговорення створення Європейського футбольного союзу, а у 1954-му організовують засновницьку конференцію за участю 25-ти європейських країн та створюють УЄФА. Після декількох років дискусій і підготовки до змагань перший Чемпіонат Європи серед збірних стартує у 1960 році, і з тих пір проводиться з періодичністю раз на чотири роки.

Євро 1960-1976

Хоча на світових першостях фірмові маскоти почали використовуватися ще з 1966 року, коли англійці представили громадськості лева Віллі вдягненого у футболку з кольорами британського прапору, на чемпіонатах Європи талісмани були відсутні аж до 1980-го. До того символіка континентальних турнірів обмежувалася емблемою з написом «UEFA», роком проведення і смугами у вигляді прапору країни-господаря.

     

Пояснювалося це тим, що в період 60-70-х років футбол не був багатомільйонним прибутковим бізнесом, а телетрансляції не були одним з основних джерел доходів, як зараз. Відповідно, і великої потреби в талісманах та рекламі теж не було, тож увага акцентувалася виключно на грі команд. Так пройшли перші п'ять розіграшів Євро.

Євро-1980, Італія. Талісман – Піноккіо

У 1980 році італійцям вдруге випало приймати на своїй землі Чемпіонат Європи. Господарі природно прагнули цього разу чимось відзначитись і не вигадали нічого краще, ніж впровадити перший в історії континентальних першостей талісман. До того ж, в ті роки стрімко набирали обертів телетрансляції матчів і маскот мав додатково привернути увагу вболівальників до турніру.

Над покровителем чемпіонату довго думати не довелося. На той час казка Карло Коллоді про дерев’яного хлопця, у якого виростав ніс щоразу коли він брехав, займала третє місце в списку книг, що найчастіше перекладаються, після Біблії та Корану. Тож, талісманним первістком було вирішено зробити Піноккіо, як найбільш пізнаваний італійський персонаж. Щоб пов’язати літературного героя з футболом, йому видали футбольний м’яч, а ніс пофарбували у кольори державного прапору. Рік проведення Євро було написано на паперовому капелюсі, що викликало серед вболівальників багато жартів, мовляв, шапочку Піноккіо зробили із нього самого.

Варто відзначити, що офіційного ім’я талісман Євро-1980 так і не отримав. Справа у тому, що всі права на Піноккіо були викуплені американською корпорацією «Уолт Дісней», яка робила про нього мультфільми. Коли цей факт виявився, часу вигадувати нове ім’я або міняти талісман вже фактично було.

Євро-1984, Франція. Талісман – півень Пено

Перший досвід французів у виборі талісмана Євро був досить оригінальним. У пошуках талісмана вони, як і італійці, вирішили далеко не ходити і зупинилися на національному символі країни – галльському півні. Але на відміну від попередників французи вирішили маскота вдягти і видали йому форму своєї національної збірної, зазначивши на футболці рік проведення чемпіонату. Ім’я півень отримав теж оригінальне – Пено, яке походить від слова «пенальті».

Цікаво, що Пено став першим талісманом, який приніс вдачу господарям змагань. Того року «Ле Бльо» виграли чемпіонат Європи, а Мішель Платіні встановив рекорд континентальних першостей, забивши дев'ять м'ячів у п'яти матчах. До речі, через 14 років французи знову обрали півня в якості талісмана – цього разу півень Футікс став покровителем ЧС-1998, і він знов приніс господарям підсумкову перемогу.

Євро-1988, Німеччина. Талісман – кролик Берні

Німці при виборі талісмана пішли ще далі. Перед національним символом орлом, вони віддали перевагу кролику, пояснюючи це тим, що вухатий звір є більш швидким, спритним та задерикуватим і це більше відповідає футбольним змаганням. Своє ім'я кролик отримав на честь швейцарської столиці Берн, де збірна ФРН стала чемпіоном світу у 1954 році. Крім того, саме в Берні знаходилася штаб-квартира УЄФА, тому ім'я організатори вибрали досить швидко і майже одноголосно.

Як показав час, із рішенням зробити талісманом кролика і назвати його Берні німці не прогадали. Маскот швидко став популярним серед туристів і місцевого населення, а його іграшки неймовірними темпами розходилися в магазинах атрибутики. Щоправда виграти домашнє Євро Бундестім тоді не вдалося (вони були «бронзовими» призерами) – перемогу святкували голландці.

Євро-1992, Швеція. Талісман – кролик Кролик

А от наступні господарі Євро над талісманом заморочуватися не стали. Посилаючись на те, що ідея швидкості, спритності і запальності кролика є дуже цікавою, шведи теж використали вухатого звіра у якості маскоту. При чому образ було змальовано один-в-один. Щоб він хоч чимось відрізнявся від попередника, йому надали іншого кольору, одягли у форму збірної Швеції та назвали Кроликом (для особливо обдарованих, так би мовити).

Той чемпіонат цілком міг провалитися, адже натуралізований німецький кролик особливого інтересу у вболівальників не викликав. Але турнір врятувала видовищна гра команд (чемпіоном несподівано стала збірна Данії, яка приїхала на форум фактично з курорту) і чудова музика групи «АВВА», один із вокалістів якої написав мелодію для тієї континентальної першості.

Євро-1996, Англія. Талісман – лев Голіаф

Гегемонію кроликів, як і належить, перервав цар звірів – лев. Національний символ англійців традиційно вдягли у футбольну форму команди-господаря і дали у лапи м’яч. Ім’я Голіаф лев отримав на честь біблійського персонажу та головного футбольного атрибуту – голу. Маскот хоч і не відзначався великою оригінальністю, адже у 1966 році англійці робили лева талісманом ЧС-1966, але образ дружелюбного милого левеняти дуже припав до душі глядачам.

Євро-2000, Нідерланди та Бельгія. Талісман – левеня-чортеня Бенелакі

Чемпіонат Європи 2000 року був унікальним оскільки його вперше в історії приймало одразу дві країни. Незвичайним вийшов і талісман турніру, в якому вирішили об’єднати символи обох держав. За основу взяли лева, який є символом збірної Нідерландів, і домалювали йому роги, оскільки збірна Бельгії має прізвисько «червоні дияволи». Тіло левеня сховали за шевелюрою, яку розфарбували у кольори національних прапорів.

Та симбіоз на цьому не скінчився. Маскоту дали ім’я Бенелакі (Benelucky), обігравши таким чином назву «Бенелюкс», під якою розуміють союз Бельгії, Нідерландів та Люксембургу, і поєднавши латинське слово «bene» (хороший) і англійське слово «lucky» (везунчик). Сьогодні можна впевнено стверджувати, що бельгійці та голландці проявили себе найбільш вигадливими господарями у питанні вибору талісману.

Євро-2004, Португалія. Талісман – хлопчик Кінас

У 2004 році вперше талісманом Євро стала людина. Веселий хлопчик Кінас отримав ім'я на честь символу на португальському прапорі (по-португальськи прапор називається Bandeira das Quinas, «Прапор королев»). Над образом маскота працювали фахівці знаменитої студії «Warner Brothers». Творці навіть придумали біографію для свого персонажа: Кінас виріс у глухому португальському селі, але завдяки своїй завзятості і таланту досяг рівня гри своїх кумирів – Ейсебіо і Фігу. Також вважалося, що Кінас має чарівну силу і може принести Португалії перший в історії великий титул.

Талісман зі своїм завданням майже впорався – Португалія вперше дійшла до фіналу чемпіонату Європи, але несподівано програла з рахунком 0:1 збірній Греції. Після фінального матчу португальські вболівальники із сумом жартували, мовляв, програли через те, що Кінас не отримав місце у старті або через те, що ім’я Кінас дуже схоже на грецьке прізвище.

Євро-2008, Австрія та Швейцарія. Талісман – близнюки Трікс та Флікс

Організатори Євро-2008 підійшли до створення талісману дещо по-новому. Вперше в якості маскоту континентальної першості глядачі побачили цікаву парочку двох близнюків Трікса та Флікса. До створення персонажів знов долучили компанію «Warner Brothers». За доброю традицією хлопчиків екіпірували у футбольну форму в кольорах національних прапорів Австрії та Швейцарії і дали їм номери, які при поєднанні утворюють рік проведення змагань.

Гострі волосся хлопців, за задумом дизайнерів, символізували Альпи. Адже за легендою, Трікс та Флікс народилися у селі саме в Альпійських горах, які поєднують між собою Австрію та Швейцарію. І хоча вершини Євро залишилися нескореними і для австрійців і для швейцарців, які не змогли навіть вийти з групи, близнюки чудово розважили вболівальників, жваво витанцьовуючи на трибунах та на підходах до стадіонів. До речі, на відміну від всіх їхніх попередників, талісманам Євро-2008 навіть не знадобився футбольний м'яч.

Євро-2012, Україна та Польща. Талісман – близнюки Славек і Славко

До талісманів Євро-2012 була прикута особлива увага ще до того, як вони були представлені публіці. Права на розробку символів турніру втретє поспіль отримала компанію «Warner Brothers», яка пропонувала безліч варіантів маскоту. Але в результаті їм знову стали два футболісти-близнюки, одягнені в національні кольори країн-господарів та з відповідними номерами на футболках.

На відміну від попередників Трікса та Флікса, Славека і Славко художники зробили більш людяними, прибравши з обличчя своєрідні маски і зробивши їх зачіски більш природними, що тут же зазначив президент федерації футболу Польщі, зізнавшись, що носив подібну зачіску в часи своєї юності. Також українському братові надали національного колориту завдяки вишиванці, поясу та веснянок. Тим не менш, ні наша збірна, ні збірна Польщі з груп вийти не зуміли.

Євро-2016, Франція. Талісман – хлопчик Супер-Віктор

Вперше талісман майбутнього Євро був представлений 18 листопада цього року під час товариської гри збірних Франції та Швеції у Марселі. Ним став маленький хлопчик у формі збірної Франції з номером 16 та червоним плащем за плечима. Проте деякий час він залишався безіменним. Його ім'я було обрано шляхом інтернет-голосування на офіційному сайті УЄФА. Серед можливих варіантів були Дріблу (від слова «дриблінг»), Голікс (від слова «гол») і Супер-Віктор (що характеризує хлопця, як переможця та людину, яка володіє суперздібностями).

У голосуванні взяло участь 107 790 осіб. Це рекорд для виборів імені талісманів турнірів УЄФА, причому перед Євро-2012 це число було більше ніж в десять разів менше. Голосування завершилося опівночі 26 листопада, а ім'я талісмана було оприлюднено у неділю вранці в програмі «Telefoot» на французькому телеканалі «TF1».

За підсумками голосування хлопчик отримав ім’я Супер-Віктор. За цей варіант проголосувало 51 781 людина. Варіанти Дріблу та Голікс набрали 26 678 і 29 331 голосів відповідно.

За легендою творців, хлопець народився в невеликому містечку у Франції. Його батько був футболістом, а тому він змалечку почав займатися футболом. Грає Супер-Віктор наразі не так класно, як його тато, але він намагається постійно вдосконалюватися. Та у футболі для нього головне – грати чесно і отримувати задоволення.

Одного разу хлопець грав із друзями на подвір’ї і його команда отримала право на штрафний. Він попросив товаришів дозволити йому виконати стандарт, оскільки відчував, що заб’є. Але, на жаль, Супер-Віктор промазав і м’яч вилетів за паркан. Коли юнак відправився на пошуки «круглого», то знайшов у високій траві старовинну скриню, в якій були новенькі футбольні бутси, м’яч Євро-2016 та червоний плащ. Через мить знахідки заворушилися, завертілися і хлопець відчув, що набув суперздібностей. Завдяки ним хлопець тепер може підніматися високо у небо і подорожувати по світу на великих швидкостях, що дозволяє йому за день пограти в футбол у всіх куточках Франції.

От такий цікавий талісман тепер буде веселити вболівальників і прославляти Мистецтво футболу. Хоча, є відчуття, що французи даремно змінили півня, який приносив їм золото на Євро-1984 та ЧС-1998 …