"Я опублікував твіт і це було усюди": перша футбольна жертва соцмереж, муки в Ліверпулі та музика – спогади Раяна Бабеля
У середині листопада 37-річний Раян Бабель подякував футболу та оголосив про завершення кар’єри. Яким був хлопець із фарбованою головою?

Футбол 24 спільно з Nemiroff пригадує особливий шлях екс-футболіста Аякса, Ліверпуля та десятка інших клубів.
9 січня 2011-го після матчу Ліверпуля та Манчестер Юнайтед гравець мерсисайдців Раян Бабель зайшов у Твіттер і опублікував колаж, на якому був зображений Ховард Вебб – рефері згаданого матчу – у формі МЮ. "І вони називають його одним із найкращих суддів. Це жарт", – підписав публікацію футболіст, обурений призначеним пенальті у ворота Ліверпуля.
Через вісім днів Футбольна асоціація оштрафувала Бабеля на 10 тисяч фунтів, а Раяну довелося просити пробачення. Ще через вісім днів нідерландець покинув Енфілд та став гравцем Хоффенхайма.
Скрін із соцмереж Раяна Бабеля
"Я опублікував твіт, не минуло навіть 30 хвилин, як це було усюди: CNN, Sky Sports… Я не очікував такого. Тоді я не усвідомлював, що преса причаїлася у соціальних мережах, щоб перевірити, чи не зробив ти помилки", – рефлексував Раян.
Це зараз футболісти активно ведуть соцмережі, спілкуються там зі своїми фанатами та висловлюють офіційну позицію. Тоді ж Бабель став одним із перших гравців, який зчинив розголос в інтернеті. Власне, у тому вчинку – увесь Раян Бабель. Колючий, неоднозначний, авантюрний і дотепний. Який у мережі, такий і на полі.
В АПЛ він приїхав 20-річним. Літнє трансферне вікно Ліверпуля 2007/2008 насамперед запам’яталося завдяки трансферу Фернандо Торреса (а також нашого Андрія Вороніна). Тоді ж на Енфілд перебрався й Бабель, котрий став другим найдорожчим придбанням клубу. На жаль, процес адаптації новачка затягнувся. Раян звик до життя у Нідерландах поруч з батьками. Натомість у Британії він залишився наодинці.
Траплялися моменти, коли я почувався нещасливим, не зовсім собою або відчував тривогу, – ділився Бабель в розмові із The Athletic. – Думаю, зараз ми живемо в епоху, коли хочеться підтримати гравця, який є вразливим. Я родом із тих часів, коли проявляти слабкість було неприпустимо. Дехто списав би тебе з рахунків.
Раян зіткнувся з проблемами не лише у побуті. Футболіст звик грати за Аякс у формації 4-3-3, яка вимагала менше роботи в обороні, а Рафа Бенітес ставив новачка ліворуч у схемі 4-2-3-1. Бабель не відзначався швидкістю, тож ця роль була для нього чужою. Не знайшли підхід до нідерландця і двоє інших тренерів Ліверпуля: Рой Ходжсон та Кенні Далгліш.
Навіть намагання Раяна покинути Ліверпуль не були вдалими. Під час літнього трансферного вікна 2010-го Бабель зібрався в оренду у Вест Хем. Футболіст полетів у Лондон на гелікоптері, та, як виявилося, "молотки" хотіли викупити контракт футболіста. Коли переговори провалилися, Раяна висадили на залізничній станції та сказали самотужки добиратися у Ліверпуль. Ця трансферна сага отримала своєрідну назву – #BabelCopter.
Бабель, Бенітес та Бенаюн / AFP
На перший погляд може здатися, що Бабель ставився до багатьох речей без належної серйозності та зосередженості. Проте це не зовсім так. Хлопець виховувався у жорстких умовах. "Мій батько був дуже суворим і завжди стежив за тим, що я роблю. За винятком футболу, я не міг брати участь у справах, якими займалися інші діти. Я ціную вплив дисциплінованого підходу мого батька на моє життя", – казав футболіст в інтерв’ю журналу SW.
Тоді ж Бабель поділився своїм найбільшим дитячим страхом. Він боявся, що стане сміттярем: "У школі мені завжди було важко отримувати хороші оцінки. Я заздрив однокласникам. Мені довелося дуже багато працювати, щоб досягти успіху. Я зрозумів, що для досягнення своїх цілей потрібно наполегливо працювати. В житті немає подарунків".
Ajax’s Tijani Babangida and a young Ryan Babel. pic.twitter.com/qv8r951UAx
— 90s Football (@90sfootball) September 24, 2020
У пресі писали, що Бабель ставився до футболу, наче до бізнесу. Це була добре оплачувана робота, яку Раян намагався справно виконувати. У 28 років нідерландець підписав контракт з Аль-Айном. Футболіст відверто зізнався, що поїхав у ОАЕ за грошима. Для душі він мав інше захоплення – музика.
Ще у школі, 14-річним, Раян почав грати у музичному гурті. Спочатку це була данина моді. Хлопець помітив, що учасники музичних гуртів більше подобаються дівчатам. Він зізнавався, що не був популярним у школі, тож хотів це виправити. Проте завдяки цьому відкрив у собі нову пристрасть – до музики.
Згодом футболіст заснував свій музичний лейбл і навіть там знаходив місце для футболу. У піснях Бабель критикував тренерів і партнерів. Зокрема, дісталося Рафі Бенітесу та Ібрагіму Афеллаю, котрий фактично зайняв місце Раяна у заявці збірної Нідерландів на Євро-2012.
Бабель у складі збірної Нідерландів / Koen van Weel (EPA)
Оцінюючи кар’єру Бабеля, складно приховати відчуття розчарування. Дебют у 17 років у Лізі чемпіонів за Аякс, величезні перспективи та титул "нового Тьєррі Анрі", як пророкував колись Марко ван Бастен. Перемога Нідерландів на молодіжному чемпіонаті Європи-2007 та класний виступ Бабеля посприяли переходу одного з лідерів тієї команди у Ліверпуль. Проте витіснити зі складу Харрі К'юелла та Альберта Рієру новачок не зумів.
Після відходу з Ліверпуля кар'єра Бабеля нагадувала вільне падіння. Певний ренесанс відбувся у Туреччині, де Раян став чемпіоном з Бешикташем, також він зіграв у АПЛ за Фулхем та навіть повернувся до національної збірної. Втім останні роки активних виступів Бабеля виявилися блідими, а рішення завершити кар’єру стало певною формальністю.
Бабель ніколи не був схожим на хлопця, який цікавиться виключно футболом. Після завершення справи всього життя Раян точно матиме, з чого обирати. Музика, подорожі, управління нерухомістю, криптовалюта, зйомки в реаліті-шоу. Можна не сумніватися, що на цьому список не завершується. Раяну лише 37, проте у нього, як і раніше, гаряче серце і повно азарту. Все тільки починається.
показати приховати