Україна на Євро U-19: Шева-молодший і Ко повинні показати характер, а не бути просто "красивими хлопчиками"
Сергій Тищенко знає все про команду Дмитра Михайленка, яка вже стартувала на юнацькому Євро-2024.
П'ятнадцятого липня розпочався чемпіонат Європи U-19. У першому матчі збірна України не змогла перемогти одноліток із Північної Ірландії (0:0). Також українці зіграють проти Норвегії та Італії. Дві найкращі команди вийдуть з групи у плей-офф. А п'ять найкращих команд Євро представлятимуть континент на молодіжному чемпіонаті світу наступного літа у Чилі.
Склад
Особливих змін немає порівняно з весняним еліт-раундом. На місці всі ключові гравці.
Воротарі. У заявці може бути два голкіпери + третій в ролі туриста для тренувального процесу. В еліт-раунді основним воротарем став Владислав Крапівцов. Але в нього зараз непростий період на клубному рівні. СК Дніпро-1 розпався. Тому потрібно шукати собі нову команду. Психологічний стан може бути не дуже хорошим. Власне, для Влада вдалий Євро – це можливість зацікавити закордонні клуби.
Не потрапили до заявки два кіпери, які були у збірній 2005 року від початку її виступів – Давид Фесюк та Владислав Кравець. Причина – відсутність ігрової практики. Кравець весною програв місце у складі Денису Барченку, а Фесюк поїхав в оренду у клуб Кроація, де майже не грав.
Їх замінили воротарі 2006 року народження – В'ячеслав Суркіс із Динамо та Маркіян Бакус із Руху. Суркіс постійно грає за юнацьку команду Динамо. Це один із найкращих воротарів чемпіонату U-19. Бакус має практику на рівні юнацької команди Руху та у Другій лізі за Рух-2. Обоє час від часу тренуються із дорослими командами своїх клубів.
Я схильний вважати, що Крапівцов буде беззаперечним першим номером. У Суркіса хороші шанси нав'язати конкуренцію та зіграти мінімум в одному матчі. Бакус скоріше третій воротар.
Захист. На правому фланзі конкуренція між Олексієм Гусєвим та Антоном Дроздом. Гусєв був одним із лідерів юнацької команди Динамо. Зараз близький до оренди в Зорю. Дрозд пропустив багато в минулому чемпіонаті через травму. Зараз потрібно визначатися із майбутнім клубом, бо далі сидіти в U-19 немає сенсу. У новому сезоні ми його побачимо на рівні УПЛ.
У центрі захисту травму отримав Назар Балаба. Капітану юнацької команди Динамо дуже не щастить у плані збірної. Дві кваліфікації та Євро він пропускає через лазарет. Можливо, це на фарт.
Основною парою залишаться Мельниченко – Михавко. Вони обидва не атлети, але дуже добре вміють працювати з м'ячем та під пресингом, починають атаки. Це було нашою зброєю під час еліт-раунду.
Михавко розпочинав другу частину сезону в ролі основного гравця Динамо. Потім була травма та повернення в U-19. Після трансферу Браяна Себальйоса перспективи вихованця ФК Львів у столиці України виглядають не дуже переконливими. Всі ці гойдалки – перша команда / юнацька команда – не йдуть на користь для молодих гравців. Конкуренція у центрі захисту Динамо доволі серйозна. Була інформація, що Тараса пробують в опорній зоні.
Мельниченко перейшов із СК Дніпро-1 до Карпат. Попри всі кадрові проблеми весною він не грав у Дніпрі. Я не впевнений, що у Львові щось кардинально зміниться. Мирон Маркевич не дуже любить возитися із молодими футболістами. Тому я не знаю, який психологічний стан у Максима після зміни клубу та подальших перспектив у Львові.
У ролі гравця ротації буде Іван Єрмачков із другої команди Вердера, якого довикликали у збірну після травми Балаби. Влітку вихованець Колоса та Діназа пішов на підвищення у Німеччині, коли змінив Вупперталь на Вердер.
На лівий фланг вперше викликали 16-річного Кирила Дігтяра. Він уже грав за команди 2006 та 2007 року. Тепер настала черга зіграти за 2005 рік. Дігтяр виступає на рівні дорослого футболу за Металіст у Першій лізі. У збірній 2007 року Кирила використовують в центрі оборони, але в клубі він – лівий захисник.
Конкурентом Дігтяра на лівому фланзі буде представник Шахтаря Микола Огарков. Він може грати як на позиції лівого захисника, так і в центрі оборони.
Не покликали до збірної Максима Стрюкова. Він не дуже переконливим був під час еліт-раунду. Наскільки я розумію, Ганновер не поспішає продовжувати із ним відносини.
Півзахист. Основним опорником залишиться Данило Влащенко з Олександрії. Попри вдалий виступ у складі збірної, на клубному рівні шансів Руслан Ротань йому не дає. Тому варто після Євро чекати зміни клубу. Сидіти далі в юнацькому чемпіонаті сенсу немає.
Дмитро Михайленко шукав опорника. Таким став Самуель Обіная із Металіста 1925. Віктор Скрипник взяв на збори таланта клубу. На рівні юнацької команди харків'ян він виділявся. У дорослому футболі Обіная весною отримував невелику ігрову практику. Я думаю, що він буде більше гравцем ротації. За потреби Самуель може також зіграти в центрі оборони.
Основною парою інсайдів будуть Данило Кревсун із Борусії Дортмунд та Рамік Гаджиєв із СК Дніпро-1. Кревсун провів сильний минулий сезон у складі юнацької команди дортмундців. Зараз буде пробувати свої сили на рівні другої команди Борусії у дорослому футболі. Першу гру проти Північної Ірландії Данило пропустив через дискваліфікацію. Гаджиєв поки визначається із клубом. Весною він почав отримувати досвід на рівні УПЛ. Сенсу грати у юнацькому футболі більше немає.
У першій грі Кревсуна замінив Віктор Цуканов із Шахтаря. Взимку його дуже розпіарили. Але це не пішло на користь талановитому футболісту. Він майже не грав за першу команду Шахтаря. У матчі проти Північної Ірландії зовсім не вразив. Бракує фізичних якостей.
Вибір вінгерів величезний – Тимур Тутєров із Сандерленда, Крістіан Шевченко з Уотфорда, Андрій Маткевич із Динамо, Геннадій Сінчук із Металіста. Також на фланзі може зіграти представник Динамо Дрезден Дмитро Богданов.
Тутєров почав стабільно грати та забивати за молодіжну команду Сандерленда. Врешті його перестали турбувати травми та завершилася адаптація в Англії. Маткевич виграв із Динамо юнацький чемпіонат. Шевченко грає стабільно за Уотфорд. Сінчук отримував практику на рівні дорослого футболу за Металіст.
Я не думаю, що тут будуть основні та запасні гравці. Скоріше ротація у кожному матчі та по ходу гри. Вибір великий, немає явних зірок. Всі десь рівні між собою. Тому гратимуть всі.
Здивувала присутність Максима Деркача, який фактично півтора року не грав. Наскільки я знаю, він не полетів із командою до Північної Ірландії. Деркач має стати гравцем латвійського клубу Рига. Також через травму покинув табір збірної гравець Карпат Олександр Фетько.
Форвард. Головним нападником буде динамівець Матвій Пономаренко. Минулого сезону він став найкращим бомбардиром юнацького чемпіонату та забив перший гол за дорослу команду.
Запасним нападником стане Дмиро Богданов. Це вихованець школи київського Динамо, який після початку війни перебрався до Динамо Дрезден, де вже дебютував за першу команду. Влітку Дмитро грав на юнацькому Євро U-17. Правда, у команді Юрія Мороза Богданов діє на фланзі півзахисту.
Не поїхав на Євро Михайло Дубровний, який був в останній кваліфікації. Нападник Гента себе не проявив.
Не забуваємо, що в атаці за потреби може зіграти Тутєров. У Колосі він грав на вістрі. У Сандерленді використовують як на фланзі, так і в атаці. Але це більше легкий нападник. Під час еліт-раунду Тимур забивав за збірну.
Кого ще могли взяти? Динамо стало юнацьким чемпіоном. Непогано себе проявила середина поля – Давид Білий, Данило Іщенко та Кирило Осипенко. Іщенко міг би посилити конкуренцію в опорній зоні. Осипенко та Білий – в ролі інсайдів. Навряд чи динамівці слабші за "гірника" Цуканова. Не забуваємо також про Романа Саленка, який фізично добре складений.
Той же динамівець Дмитро Кремчанін точно більше заслужив виклику у збірну, ніж Деркач, який фактично не грав. Можливо, варто було чекати форварда Байєра Артема Степанова, який забиває за команду "фармацевтів" U-17. Але якоїсь кричущої несправедливості немає. Все у площині особистого вибору тренера.
Суперники
Північна Ірландія навряд чи поїхала б на Євро, якби не статус господаря турніру. Тому втрата очок у першому турі – велика проблема. Тепер ми у ролі того, хто наздоганяє. Права на помилку вже немає. Північна Ірландія – це суто британська команда, де важливо не програти боротьбу. Склад – гравці місцевих клубів, представники молодіжних чи юнацьких команд Англії. Ми не змогли показати свою перевагу у класі. Ключовою стала відсутність Кревсуна та Пономаренка. Без них не працював пресинг та випадала позиція форварда.
Норвегія. Дуже організована та добротна команда. У матчі проти Італії (1:2) вони справили дуже хороше враження. Склад – гравці місцевих команд. Багато хто вже робить перші кроки у дорослому футболі. Тренує команду португальський спеціаліст Луїс Пімента. Норвежці не тільки фізично сильні хлопці, але й вміють домінувати на полі.
Головна зірочка – опорник Єнс Єрте-Даль із Тромсе. Капітан команди, лідер середини поля. До нього вже прицінюються англійські клуби.
Для нас плюс, що на турнір не поїхав ряд гравців збірної Норвегії. Вони вже перейшли у дорослий футбол або близькі до цього. Наприклад, вінгер Норшелланна Синдре Егелі. Талановитий хлопець, який вміє забивати. Форвард Тромсе Рунар Норхайм. Атакувальний півзахисник Русенборга Сверре Нипан.
Італія. Команду тренує колишній форвард Скуадри Адзурри Бернардо Корраді. Цікава банда із побудовою 4-3-1-2. Тактично дуже грамотні хлопці. Вміють гнутися, але не ламатися.
Склад – звісно, представники італійських клубів. Хоча є легіонери із Борусії Дортмунд та швейцарської Лозанни. Найбільше гравців має Мілан, який успішно останні два сезони грає в Юнацькій лізі УЄФА.
Дві зірочки – десятка Лозанни Сімоне Пафундіні і форвард Мілана 18-річний Франческо Камарда.
Очікування та завдання
Головна проблема – ігрова та фізична форма. Після минулого сезону почалася відпустка, а потім відразу підготовка до Євро. Потрібно балансувати команду, бо всі у різному фізичному стані. Хтось відпочивав більше, хтось менше, хтось працював трохи зі своїм клубом, а хтось взагалі тільки після відпочинку.
Це проблема не лише збірної України. Всі команди у такому стані. Тому прогнозів чи очікувань не варто робити взагалі. Кожен може вистрелити, кожен може провалитися. Потрібно рухатися від матчу до матчу.
Проблемою збірної України на дорослому Євро стало те, що окремим гравцям потрібен був вдалий виступ, щоб привернути до себе увагу європейських клубів. Андрій Луніну хотілося показати Реалу, що він гідний більшого. Майбутнє Олександра Зінченка також невизначене. Георгію Судакову належало себе показати перед потенційними покупцями. Ви самі бачили, що з цього нічого хорошого не вийшло.
Так само зараз для Сінчука, Крапівцова, Гаджиєва, Влащенка, Обінаї, Дігтяра – це можливість себе зарекомендувати перед покупцями. Важливо, щоб не було бажання себе продавати, а від цього не постраждала командна гра.
Другий момент – клубні справи. Зараз йде підготовка до сезону. Пропускати її дуже небажано, якщо гравець реально хоче зачепитися за дорослий склад, або хоча б стати основним на юнацькому рівні. Тренери будуть давати навантаження, награвати склади, а якщо гравця не буде у клубі майже місяць (підготовка та сам турнір), то доведеться наздоганяти. Для прикладу Пономаренко та Михавко зараз мали б можливість працювати із першою командою Динамо та конкурувати за місце в складі. Я дуже боюся, щоб не виникло проблем із мотивацією. Саме мотивація була для збірної головним фактором під час попереднього раунду кваліфікації. Ми показали, що хочемо найбільше, тому виграли три матчі.
Кліматичні умови також матимуть значення. Всі розуміють особливості Північної Ірландії. Ми будемо грати на штучних полях. До цього потрібно адаптовуватися. Напевно, що господарям та збірній Норвегії буде в таких умовах трохи простіше. Наш козир – зіграність. Команда фактично не змінилася після еліт-раунду. Склад залишився тим самим, принципи побудови гри також.
Головним має бути характер. Вміння долати проблеми та досягати результату, коли не все виходить. Збірна України на юнацькому Євро має показати свої вольові якості, а не бути просто красивими хлопчиками.
Завдання мінімум – кваліфікація на молодіжний ЧС. Для цього потрібно посісти перші два місця у групі або виграти стик між командами, які зайняли третє місце. Ця мінімальна планка нам має бути під силу.
Довбик-2, другий Зозуля і новий Квасниця – перлинами Руху цікавляться навіть у Ювентусі
показати приховати