Тоттенхем – Манчестер Юнайтед: анонс фіналу Ліги Європи
Тоттенхем у рамках фіналу Ліги Європи УЄФА 2024/25 зіграє з Манчестер Юнайтед. Анонс і прогноз на матч читайте на "Футбол 24".
Цьогорічний фінал Ліги Європи – унікальний. За трофей поборються 16 і 17 команди АПЛ. Якби Лестер, Іпсвіч і Саутгемптон у поточному сезоні зіграли трішечки краще, то на перемогу в ЛЄ претендували б клуби, які вилетять у нижчий дивізіон.
Тоттенхем – Манчестер Юнайтед: де дивитися фінал Ліги Європи
Жоден із 177 попередніх тріумфаторів єврокубків не йшов нижче 14-го місця у своєму чемпіонаті. Рекорд, до речі, встановив інший представник АПЛ – Вест Хем, який вигравав Лігу конференцій. Конкретно ж у Лізі Європи / Кубку УЄФА найслабшим був Інтер, який у 1994 році фінішував 13-м у Серії А. Тоттенхем або Манчестер Юнайтед перевершить усіх, та ще й до Ліги чемпіонів вийде.
До слова, FAVBET дав прогноз на матч фіналу Ліги Європи УЄФА 2024/25 між Тоттенхемом і Манчестер Юнайтед. Коефіцієнт на перемогу команди Енджа Постекоглу – 3,50. На тріумф підопічних Рубена Аморіма фахівці дають 2,21.
І це при тому, що обидва клуби проводять один із найгірших сезонів у історії. Якщо МЮ не здолає Астон Віллу в останньому турі, то набере найменшу кількість очок в Англії за останні 94 роки – і вже точно "дияволи" наберуть найменше із розіграшу 1973/74. Тоттенхем же може провести найслабший чемпіонат з часів Першої світової війни, а 25 поразок у всіх турнірах стали найвищим показником із сезону 1991/92.
Тоттенхем не такий слабкий – "шпорам" сильно не щастило
Здається, тільки над північнолондонськими клубами в Англії насміхаються частіше, ніж над МЮ. І особливо дістається Тоттенхему. Все ж, із трофеїв за останні 16 років пригадується тільки Кубок Ліги – інші п'ять фіналів у ХХІ столітті завершились поразками (в тому числі й англійський фінал ЛЧ).
А тут ще й жахливий перфоманс в АПЛ трапився. Втім, гнобити підопічних Енджа Постекоглу несправедливо. Занадто вже непросто дався цей рік.
"Шпорам" катастрофічно не щастило з травмами – футболісти вилітають зі складу навіть зараз, причому більшість є лідерами. Центрбеки ван де Вен і Ромеро сумарно пропустили чотири місяці. Удоджі, Бентанкур, Соланке, Вікаріо, Кулусевскі й Рішарлісон теж вилітали на тривалий час.
Ось скільки травмованих було у складі Тоттенхема станом на 29 січня:
Tottenham Hotspur currently have first-team players injured ??
— OneFootball (@OneFootball) January 28, 2025
◉ Brennan Johnson
◉ Destiny Udogie
◉ Dominic Solanke
◉ Micky van de Ven
◉ James Maddison
◉ Guglielmo Vicario
◉ Pape Matar Sarr
◉ Richarlison
◉ Timo Werner
◉ Djed Spence
◉ Cristian Romero
◉ Wilson… pic.twitter.com/NrAB5TYR4H
Тоттенхем мав провести значно кращий чемпіонат. Тільки чотири команди АПЛ забили більше голів без урахування пенальті (61), і тільки шість мають гірший показник xG без пенальті. Лондонці створюють багато моментів і навіть не страждають від проблем з реалізацією – 12,8% їхніх ударів в АПЛ були точними, що є шостим результатом по лізі.
Команду тягнула вниз жахлива оборона. Більше пропускали тільки три аутсайдери, та і за допущеними xG біля власних воріт "шпори" четверті. Частково це пов'язано з травмами, частково – з відкритим характером матчів до початку 2025 року. Показовим був поєдинок з Ліверпулем, коли Тоттенхем ледь не відігрався з 0:3 й завершив з рахунком 3:6. Не менш показовим став поєдинок з МЮ в чвертьфіналі Кубка Ліги (4:3).
З того часу підопічні Енджа Постекоглу стали діяти прагматичніше, відмовившись від володіння й екстремально високої лінії оборони. Команда тепер вибудовується у п'ятірку в задній лінії при грі без м'яча. Як наслідок, матчі лондонців стали нуднішими й не рятували від проблем в АПЛ, однак здорово спрацювали на рівні Ліги Європи.
У чвертьфіналі та півфіналі "шпори" зустрілись з Айнтрахтом (учасник ЛЧ) і Буде-Глімтом (вкрай агресивним колективом, здатним винести Лаціо) – у трьох із чотирьох матчів суперники навіть на 0,45 очікуваних голів не награли.
Та і загалом перестановки Енджа принесли позитивний ефект. Графік створених і допущених очікуваних голів демонструє позитивну динаміку.
Словом, орієнтуватись на позицію в турнірній таблиці АПЛ у випадку Тоттенхема не слід. Кризові команди не забивають 122 голи – більше, ніж усі англійські команди в сезоні – і не завершують чемпіонат з позитивною різницею голів (+2) попри 17-ту позицію в АПЛ.
Манчестер Юнайтед у кризі, але є покращення та Бруну
А от у "дияволів" різниця становить аж -12 голів. Гіршу статистику мають тільки Вулверхемптон, Вест Хем і трійка аутсайдерів. Різниця між xG і забитими м'ячами у підопічних Рубена Аморіма теж негативна – 40 голів при 50,5 очікуваних. Гірший недобір маж тільки Крістал Пелас.
Навіть з урахуванням статистики Ліги Європи манкуніанці збережуть негативний баланс (-7,9 xG), що неабияк контрастує з цифрами Тоттенхема (+6,1).
Атакувальника статистика МЮ шкутильгає навіть у такому банальному показнику, як точність ударів. Лишень 8,4% пострілів конвертувались у голи – це на 3% менше за середній показник по АПЛ. Гірші цифри має тільки Саутгемптон.
Показово, що тільки один футболіст МЮ має перебір за забитими м'ячами в порівнянні з очікуваними голами (це Амад Діалло), в той час як у Тоттенхема таких гравців аж п'ять.
Зате у Юнайтед дещо краща оборона. Не набагато – у обох фіналістів ЛЄ "мінусова" статистика – але тим не менш. "Дияволи" дещо менше страждали від травм і демонстрували прагматичніший футбол. Зокрема, вони чинять непоганий тиск на чужій половині, виконавши 23 удари й забивши 3 голи після високих відбирань.
Щоправда, у Тоттехема всього на один удар менше після вдалого пресингу. До того ж, прагматичність не врятувала від інфарктної перестрілки з Ліоном (2:2, 5:4) – хоча Атлетіку в півфіналі взагалі нічого не дозволили. Звісно, баски мали проблеми зі здоров'ям лідерів, однак "шпори" переживають схожі труднощі.
Оборона МЮ могла бути кращою, якби не Онана. Загалом він сильний голкіпер, однак має явну схильність до періодичних привозів. У поточному сезоні АПЛ камерунець припустився 5 результативних помилок (більше тільки у Вербрюггена з Брайтона), а у ЛЄ пригадується провал з Ліоном на виїзді. Неманья Матіч навіть назвав Андре найгіршим голкіпером в історії "дияволів".
Частково проблеми голкіпера пов'язані з бажанням активно розпасовуватись. Онана дійсно крутий у роботі на м'ячі, однак Андре не завжди враховує готовність партнерів до приймання пасів – а навіть якщо враховує, то вони частенько привозять.
В якомусь сенсі поточний сезон для Манчестер Юнайтед був запрограмований на провал. Після зміни керівництва в клубі триває важкий процес реорганізації менеджменту, який дуже ускладнюється необхідністю економії. У 2025 році команда Рубена Аморіма повинна відштовхнутись від дна – і круті матчі проти Атлетіка доводять, що це цілком реально.
Із позитиву в грі МЮ вже зараз можна відзначити сильну гру на просторі, а також універсалізацію ролей на полі. Магвайр, наприклад, у плей-офф Ліги Європи працював як нападник і навіть як вінгер – причому успішно, з вдалими обводками й результативними діями.
The assist from Maguire ? pic.twitter.com/ETrjG88Aln
— Kristoffer Harris (@britishkriss) May 1, 2025
Хоча ключовою фігурою у фіналі повинен стати Бруну Фернандеш. Тільки Радамель Фалькао та П'єр-Емерік Обамеянг мають більше голів у ЛЄ (30 і 34), ніж португалець (27) – а у рамках плей-офф він провів 32 результативні дії за 33 матчі. Найкращий результат в історії турніру.
Із 19 голами Бруну є другим бомбардиром Ліги Європи, а за кількістю результативних дій і асистів зокрема капітан "дияволів" найкращим (46 і 19 відповідно). А ще він другий в історії МЮ за кількістю передач під удар у Лізі Європи.
Вболівальники манкуніанців повинні дякувати небесам за такого футболіста у складі. Подібні гравці вирішують долю фіналів. Щоправда, у фіналі ЛЄ-2021 Фернандеш відверто провалився, тож йому досі є що доводити.
Манчестер Юнайтед страждає від Тоттенхема, але "шпори" втратили лідерів
Лондонцям із суперзірками в фіналі Ліги Європи пощастило не так сильно. Наприкінці сезону до лазарету загриміли Меддісон і Кулусевскі – у Джеймса 78 передач під удар у всіх турнірах, у Деяна 50. Англієць лідирує за цим показником у складі "шпор", а швед є третім.
А ще травмувався Бергвалль, який став незамінним у атаці. Без цієї трійці команда програла Астон Віллі й розписала нічию з Борнмутом. Добре, що на ходу залишаються Порро (9 асистів у сезоні), Сон (11 асистів з гри на 9,5 очікуваних голів), Джонсон і Соланке (17 і 15 голів відповідно). Саме їм доведеться відповідати за перехідні фази північних лондонців.
Solanke's Europa League season so far #UELfinal pic.twitter.com/IE6FiXMOYA
— UEFA Europa League (@EuropaLeague) May 20, 2025
Це буде вже четвертий матч підопічних Енджа Постекоглу проти Манчестер Юнайтед у поточному сезоні. Усі три завершились перемогами "шпор" – 3:0, 1:0, 4:3. "Червоні дияволи" навіть жодного разу не вели в рахунку – вони відставали протягом 226 хвилин із 295-ти.
Вольові характеристики команди Рубена Аморіма залишають бажати кращого. Вони перемагали після пропущених голів лишень у чотирьох з 58 поєдинків сезону – двічі вдома і двічі в зустрічах проти аутсайдерів АПЛ. Між тим, Тоттенхем забивав манкуніанцям в перші 15 хвилин у всіх трьох матчах, тож сьогодні МЮ треба витримати стартовий натиск. Інакше виникнуть проблеми.
Кадрова ситуація
Травмовані: Сарр (під питанням), Бергвалль, Кулусевскі, Меддісон – Далот, Де Лігт, Йоро, Зіркзеє (усі під питанням), Мартінес
Дискваліфіковані: –
Орієнтовні склади на матч Тоттенхем – Манчестер Юнайтед
Тоттенхем: Вікаріо – Порро, Ромеро, Ван Де Вен, Удоджі – Бентанкур, Біссума – Джонсон, Сарр, Сон – Соланке
Манчестер Юнайтед: Онана – Мазрауї, Магвайр, Шоу – Діалло, Угарте, Каземіро, Доргу – Бруну Фернандеш, Гарначо – Хьойлунд
Прогноз "Футбол 24" – перемога Тоттенхема
Навіть суперкомп'ютер Opta не зміг визначитись із фаворитом. Шанси на перемогу практично рівні. Та і стилістично команди стали схожими – обидві зараз дотримуються прагматичної тактики і в обох провальна статистика в обороні загалом.
Тоттехем виглядає переконливіше в атакці. Тут у "шпор" домінування як по цифрах, так і за виконавцями. Одразу в чотирьох лондонських футболістів у цьому сезоні є по 10+ голів, а Соланке забивав "червоним дияволам" в чотирьох попередніх поєдинках. Крім того, в активі Домініка голи в чвертьфіналі та обох півфіналах Ліги Європи.
Це неабияк небезпечно для вразливої оборони Рубена Аморіма з його нестабільним голкіпером, однак частина лідерів "шпор" травмована. Вікаріо має відчутні проблеми на виходах із воріт. Зрештою, у МЮ достатньо сильний склад, щоб забивати у відповідь – але майже всі передумови вказують на перевагу Тоттенхема.
І хоча повірити у взяття трофея "шпорами" важко, ризикнемо поставити на цю подію. Колись же вони мають виграти?
показати приховати