Севілья – Барселона: тактична перемога Пабло Мачіна, слабкість оборони каталонців та невдалий дебют Боатенга

24 січня 04:24 6302 Читать на русском
Севілья – Барселона – 2:0 / Sevilla FC

Севілья завдяки голам Пабло Сарабії та Віссама Бен-Єддера здолала Барселону у першому матчі 1/4 фіналу Кубку Короля.

Кубок Іспанії 2018/2019, 1/4 фіналу, перший матч

Севілья – Барселона – 2:0

Голи: Сарабія, 58, Бен-Єддер, 76

На перший матч чвертьфіналу Кубку Короля обидва тренери вирішили не виставляти найсильніший свій склад. Крім традиційної ротації воротарів, місця у старті не знайшлося лідерам Севільї Франку Васкесу та Андре Сілві, а з боку каталонців не вийшли Лео Мессі (був відсутній у заявці взагалі), Луїс Суарес та Феліпе Коутінью – а також травмований Усман Дембеле. Натомість, в основі Барси з'явився новачок Кевін-Прінс Боатенг.

Перший тайм був дуже скупим на моменти. Команди займалися позиційною боротьбою та перетягуванням ініціативи, однак реально гольових епізодів було обмаль. У складі Севільї виділявся Бен-Єддер: так, на 36-й хвилині він прибрав у штрафному гостей трьох гравців, після чого неточно пробив у дальню дев'ятку, а на 44-й втратив супершанс, з кількох метрів влучивши у Сілессена. Крім того, через хвилину він спробував замкнути подачу з правого флангу ударом боковими ножицями, але спроба була невдалою. Барселона також могла забити наприкінці тайму: так, на 41-й хвилині Малком отримав розрізну передачу від Артура, вирвався один на один із Соріано, обійшов його, однак не влучив у порожні ворота!

Другий тайм почався приблизно так же, як і перший, хоча Барселона виглядала на порядок агресивніше. На 50-й хвилині каталонці могли претендувати на пенальті після того, як при подачі Аленьї Серхі Гомес зіграв рукою – арбітри пропустили цей епізод. Після цього Севілья прокинулася: на 57-й хвилині Амаду пробив з лінії штрафного у сантиметрах від ближньої дев'ятки, а через хвилину Квінсі Промес накрутив Піке на лівому фланзі та подав у зону біля дальньої штанги, звідки Пабло Сарабія пробив у протихід Сілессену – 1:0. На 61-й андалусійці могли й подвоїти свою перевагу: Промес на лівому краю класно розвернувся та навісив на Банегу, а той завершив подачу ударом головою з кількох метрів – над поперечиною!

Севілья офіційно підписала Даббура, але нападник ще продовжить захищати кольори Зальцбурга

Ернесто Вальверде відреагував миттєво, випустивши на поле Луїса Суареса та Феліпе Коутінью. Вже за хвилину вони організували шикарний момент, який завершився ударом бразильця із зони між центрбеками на лінії карного майданчика – вище воріт! Втім, на цьому гострота біля воріт Севільї завершилась, на що Пабло Мачін відповів атакувальною заміною, випустивши на поле Андре Сілву. Несподівано це принесло успіх: на 76-й хвилині він протягнув м'яч через центр поля та віддав вліво на Банегу, а той прострілив на дальню штангу – туди якраз прийшов Бен-Єддер, закотивши м'яч у порожній ближній кут. Рахунок 2:0, однак, міг протриматись недовго, адже Луїс Суарес потужним ударом на 81-й хвилині пробив у сантиметрах від каркасу воріт.

Останні 10 хвилин зустрічі пройшли за відчутної переваги господарів, однак перетворити свої моменти на третій гол їм не вдалося. Зрештою, фінальний свисток зафіксував перемогу Севільї з рахунком 2:0, однак все вирішиться у матчі-відповіді на Камп Ноу.

Барселона: не ті гравці у не тій схемі

Обидві команди вийшли у традиційних розстановках – 3-5-2 у Севільї проти 4-3-3 у Барси. І Пабло Мачін, і Ернесто Вальверде провели ротацію, однак останній зробив її більш масштабною, притримавши Мессі, Суареса, Коутінью та Альбу, а в атаці поставивши трійку Аленья – Боатенг – Малком. Таким чином, у каталонців була абсолютно незіграна атака з явним браком індивідуального класу. Результат експерименту виявився катастрофічним.

Френкі де Йонг – гравець Барселони, сума трансферу вражає

Увесь матч не покидало враження, що Барселоні не вистачає футболіста. Так воно і було, адже п'ятірка хавбеків Севільї завжди мала більшість над центральною трійкою гостей. Це ускладнювалося агресивним пресингом Бен-Єддера та Промеса, які тиснули на захисників і змушували Ракітіча повертатися назад на допомогу.

В результаті при позиційній атаці Барселона втрачала футболіста у кожній з ланок. Ракітіч змушений був просувати м'яч зі своєї половини поля, а задля насичення центру туди почали зміщуватись крайні нападники. Це, в свою чергу, полегшувало завдання захисникам Севільї.

В теорії, складною побудовою андалусійців можна було маніпулювати завдяки грамотним переміщенням, однак тут далися взнаки клас та зіграність футболістів Барси. Так, Дембеле, розташовуючись вище за інших, завжди отримував м'яч і ракетою летів до воріт, обігруючи захисників по одному. Малком же в подібних ситуаціях часто пригальмовував, що негативно позначалося на вмиканнях Серхі Роберто – за матч він не зробив жодної гострої передачі.

Лише одного разу стартова формація Барселони розвалила оборону Севільї. На 41-й хвилині Боатенг грамотно потягнув за собою двох центрбеків, Роберто навантажив фланг Ескудеро, а Малком звільнився від опіки останнього, швидко заскочивши за спину Гомесу та вирвавшись віч-на-віч. Втім, у цій ситуації дуже сплутав карти Аленья, який опинився у центрі поля – центрхави Севільї на мить втратили розуміння, хто за ким слідкує, дозволивши Артуру виконати розрізну передачу.

З виходом на поле Суареса ситуація попереду змінилася, адже Луїс гарно обирав позиції і приймав цікаві рішення миттєво. Одразу ж по заміні він виграв верхову боротьбу, скинув м'яч на Коутінью й у ситуації 3-в-3 моментально побіг вліво, звільнюючи простір для Феліпе. Потім він отримав передачу, втратив її, одразу ж відібрав та знову створив більшість. Такий об'єм роботи за одну хвилину й така ефективність рішень Боатенгу в цьому матчі й не снилася.

Суарес: Кожен футболіст хотів би пограти під керівництвом Клоппа

Втім, перевага Севільї у центрі поля нікуди не ділася, тому потуги Суареса нічого не дали. У подібному становищі ідеально перевертає гру футболіст, який вміє швидко просувати м'яч вперед під пресингом двох-трьох суперників – Лео Мессі. Севілья – його улюблена "жертва", але каталонський Геній не потрапив навіть на лаву запасних. За його відсутності можна було випробувати перехід на схему в одного форварда або навіть у три захисника, що гарантувало б більшу кількість футболістів у центрі, але й до таких заходів тренер Барселони не вдався – хоча, з огляду на склад, даний поєдинок був для нього експериментальним.

Таким чином, Ернесто Вальверде зазнав справедливої тактичної поразки, обумовленої неможливістю досягти переваги в середині поля, недостатньою зіграністю складу та браком класу на ключових ділянках. Севілья нейтралізувала напад Барселони й могла ефективно атакувати сама – благо, ресурс у неї для цього відмінний.

Севілья била у найслабше місце

Нейтралізувавши атаку каталонців, Севілья повинна була розвинути успіх. Пабло Мачін не став вигадувати велосипед, а пішов шляхом, яким Барсу намагається бити кожен суперник – високим пресингом та контратаками через зони крайніх захисників.

Барселона висунула ультиматум Рабйо – переїзд француза до Іспанії під загрозою

У позиційній фазі андалусійці старалися максимально навантажити фланги оборони, регулярно забігаючи за спини та створюючи ситуації, в яких суперник не має чисельної переваги або поступається. Подібні трюки важко позначалися на обороні Барселони – так, Семеду та Роберто не зробили жодного відбору, причому Нельсон ще й двічі дозволив себе обіграти один в один. Якість роботи в єдиноборствах також жахлива: Семеду програв 7 з 14 епізодів, Роберто – 8 з 17, Піке – 6 з 14, а Ленгле – 5 з 8.

Втім, головною зброєю Севільї були контратаки, в яких проблема флангів Барселони розкривалася найсильніше. В основному, в оборону повертався Ракітіч, однак він банально не встигав перекрити усі варіанти передач. Особливо діставалося Піке, який регулярно змушений був страхувати Серхі Роберто, залишаючись при цьому у ситуації 1-в-1 або 2-в-1. Власне, Севілья так забила перший гол: на 58-й Роберто висмикнувся уперед, м'яч отримав Квінсі, який тут же прибрав Жерара на дриблінгу. Ленгле та Семеду змістились, і Сарабія забив гол із вільної зони.

Другий гол – класика пропущених голів Барселони. Семеду в черговий раз банально не встиг повернутись назад. Андре Сілва навіть дав португальцю шанс, ускладнивши собі ситуацію зміщенням в центр, але Нельсон все одно не прийшов у штрафний.

Барселона – Леганес: перфоменс Дембеле, магічні ривки Суареса, проблеми каталонців в обороні та українці на банці

Дана слабкість з'являється у Барселони в кожному матчі – так, на вихідних після схожих помилок Леганес ледь не забрав очки на Камп Ноу. Загалом, це типова проблема для схеми в чотири захисники, але Барселона страждає від неї чи не найбільше в Європі.

Боатенг: невдалий дебют за Барселону

Кевін-Прінс статистично жахливо дебютував у футболці Барселони, за 63 хвилини не завдавши жодного удару по воротах, віддавши лише одну загострюючу передачу та програвши 6 з 12 єдиноборств. Більшу частину матчу Боатенг залишався непомітним, а його заміна виглядала абсолютно логічною.

Втім, не слід суворо судити ганця за перший млинець. Невиразна форма Кевіна-Прінса пояснюється, в першу чергу, незіграністю: теоретично він робив саме те, що від нього вимагалося, відходячи повище та обігруючись з партнерами – нападник віддав 20 передач (71% точності) й одного разу розумно створив простір для Малкома. Втім, його партнери по атаці діяли інертно, а Карлес Аленья взагалі більше часу проводив у центрі, ніж на традиційній позиції Коутінью. В умовах, коли в середині Севілья має більшість, варіантів для загострення у Боатенга залишалося дуже мало.

Боатенг – не перший: Чигринський та ще 7 трансферів Барселони, які дивували світ

Кевіну-Прінсу довелося виконувати Суареса, граючи на лінії із захисниками та намагаючись відкритись під передачу, однак це в нього виходило просто жахливо. К'яєр та компанія легко контролювали повільні прогнозовані рухи ганця, регулярно залишаючи його в офсайдній пастці.

Боатенг провалився на Рамон Санчес Пісхуані, однак на ньому рано ставити хрест. Він гарно вписується в ігровий стиль Барси, адже вміє створювати простір для партнерів та грати у відтяжці. На ганця цікаво подивитися у зв'язці із Суаресом та Мессі, хоча взагалі-то він явний резервіст і повинен допомогати руйнувати автобуси із середини таблиці. Севілья показала, що йому треба ще повчитись.