Шахтар випробував культовий стадіон: король Італії заклав перший камінь, Муссоліні в'їхав на коні, легендарна вежа
Ольга Любушкіна вирушила із Шахтарем на матч першого туру Ліги чемпіонів і доповідає з місця події.
Як кажуть у Болоньї: "У місті завжди йде дощ, коли команді доводиться грати великий матч". Саме так ставляться до протистояння зі Шахтарем. Місцеві з радістю вітаються, коли чують про матч. Ажіотаж навколо гри – неймовірний. Квитки купити неможливо, а ціни на них були просто казкові – від 250 євро на центральну трибуну.
Під вечір, 17 вересня, “гірники” та тренерський штаб вирушили на стадіон Ренато Даль'Ара. Домашня арена розташована за 30 хвилин їзди від центру міста. Стадіон Болоньї побачив багато сторінок історії Італії, оскільки він побудований ще у 1927 році і тоді мав, звісно, іншу назву, яка змінювалася ще двічі. Ренато ДальʼАра є однією з памʼяток міста, тому приваблює не тільки футбольних фанатів.
Усі, хто вперше бачить стадіон Болоньї, звертає увагу на вежу, яка розташована навпроти накритої трибуни. У неї своя, особлива історія і в цьому немає нічого дивного. Здається, що в Італії мало місць, які не промовляють про минуле.
Стадіон був спроєктований 1924 року особисто головою болонського фашистського осередку, заступником генерального секретаря Італійської фашистської партії Леонардо Арпінаті. До слова, будівництво тривало трохи більше року – з 1925 по 1926-й. Початкова місткість стадіону – 52 000.
Перший камінь у будівництво заклав особисто король Італії Віктор Еммануїл III. Він же був присутній на першому в історії нового стадіону, названого Littoriale, матчі: збірна Італії не без допомоги судді перемогла збірну Англії 2:0.
Поєдинок не міг відбутися без уваги головного фашиста країни: перед матчем Беніто Муссоліні в'їхав на стадіон верхи на білому коні.
У 1929 році на стадіоні з'явилася вежа, яка зробила його однією із найвідоміших арен у світі. Головним архітектором знаменитого творіння був приятель Арпінаті, Джуліо Уліссе Арата, родом із П'яченци. "Марафонська вежа" у висоту 42 метри, завширшки – 46 метрів. Вона стоїть рівно на місці розстрілу Уго Бассі – героя Рісорджіменто та соратника Гарібальді.
Назва вежі відсилає до легенди про Фідіппіда – хороброго воїна, який приніс афінянам звістку про перемогу над персами при Марафоні. Фідіппід біг без зупинки до самих Афін, після прибуття вигукнув "Зрадійте, ми перемогли!" – і впав мертвий. "Марафонський біг" – це якраз на його честь.
Вежа втілювала дух змагання та спортивної чесноти, але крім цього в неї було і суто функціональне застосування: усередині споруди розташовувалась гігантська антена для радіопередач. Також на вежі вивішували італійський прапор під час національних свят.
Перед вежею красувалася статуя Беніто Муссоліні – на тому самому коні. Бронзова споруда була на той момент найбільшою статуєю Дуче.
26 липня 1943 року, у день падіння фашистського режиму в Італії, натовп мешканців Болоньї зруйнував статую Муссоліні. Точніше, їм вдалося зняти Дуче з коня – сам скакун був намертво закріплений цементом. Пізніше коня все-таки демонтували і віддали у власність Національної асоціації партизанів, члени якої переплавили його на два пам'ятники героям Опору.
Доля бронзового Дуче складніша: народ розтягнув статую на шматки. Де перебуває голова Беніто – незрозуміло досі. Відтоді назву стадіону змінювали двічі: після повалення фашистів арена іменувалася Комунале, а 1983 року їй присвоїли ім'я найвидатнішого президента в історії клубу – Ренато Даль'Ара.
Що б не переживав стадіон Болоньї, вежа залишається на місці, оскільки вона є обʼєктом культурної спадщини Італії. Тому, коли арену реконструювали у 1990-му (перед чемпіонатом світу), ніхто не міняв її вигляд.
Ось і Шахтар доторкнувся до історичного місця, ба більше – провів тренування, і дощ не став на заваді. На прес-конференції Маріно Пушіч говорив, що є план викластися на повну. "Гірники" спробують довести, що всі, хто недооцінював його команду, помилялися.
Наставник Шахтаря жартував із журналістами і давав повні відповіді на всі запитання, пояснюючи точку зору. Попри всю серйозність і зосередженність, відчувалася відкритість Маріно Пушіча. Тренер був готовий надати журналістам стільки уваги, скільки вони потребують. Це просто вау.
До журналістів вийшов також герой матчу проти Карпат Артем Бондаренко. Півзахисник Шахтаря перебував у хорошому настрої і сказав, що перемога в УПЛ дала поштовх команді.
Під проливним дощем “гірники” на полі наполегливо і зосереджено виконували всі вказівки тренерського штабу. З трибун здавалося, що деякі рухи гравців абсолютно синхронні, і негода ніяк не впливає на тренувальний процес. Це ще одне підтвердження, що Шахтар серйозно налаштовується на матч.
Вінченцо Італьяно на своїй прес-конференції відзначив силу “гірників” і їхній досвід виступу на найвищому рівні. Італійський фахівець зізнався, що почав готуватися до матчу одразу, як команда сіла в автобус після гри з Комо. Отже, українців тут побоюються.
“Шахтар? Це команда, яка забиває, має класних гравців попереду і талановитих гравців своєї збірної, і, якщо не чинити тиску, вони грають у якісний футбол. Нам буде потрібна увага без м'яча, а коли ми володіємо м'ячем, нам доведеться проявити більше якості”.
Що ж, вже у середу, 18 вересня, гімн Ліги чемпіонів прозвучить для Шахтаря, і український клуб розпочне свій шлях в оновленому турнірі.
Усі фото Ольги Любушкіної
показать скрыть