"Переможемо в два м’ячі": Кузнєцов розповів про захист збірної України, єдину помилку Таловєрова і дав прогноз на Чехію
Перед матчем 4-го туру Ліги націй Україна – Чехія "Футбол 24" поговорив з легендарним захисником Динамо, Рейнджерс і збірної України Олегом Кузнєцовим.
Після перемоги над Грузією (1:0) в третьому турі Ліги націй збірна України повернулася в боротьбу за перше місце, яке дає право піднятися в Лігу А. Але спокій нам тільки сниться. Сьогодні – чергове випробування. При цьому, як і три дні тому, команда Сергія Реброва не зможе розраховувати на кількох важливих для неї футболістів. Очевидно, й цього разу наша збірна діятиме від оборони, а основний тягар впаде на плечі футболістів руйнівного плану, зокрема захисників.
Україна – Чехія: анонс матчу Ліги націй
– Олеже Володимировичу, через травми й помилки захисників Сергію Реброву постійно доводиться змінювати гравців лінії захисту. З Грузією вперше з початку матчу вийшов на поле Максим Таловєров. Як вам, сподобалася його гра?
– У принципі, серйозних помилок я не побачив. Грузинська команда небагато створила небезпечних моментів біля наших воріт, а це і є показник гри захисної ланки. За винятком однієї помилки, Таловєров зіграв більш-менш нормально. Нагорі все повигравав, унизу, в двоборствах виходив переможцем.
– Що то за єдина помилка?
– Коли пройшла довга передача, і суперник завдав удару в ближній кут. Це – позиційна помилка: відтирав грузина корпусом і не встиг зіграти на випередження. Хоч і з кута, але дав можливість пробити по наших воротах.
– Забарний в першому таймі діяв на позиції правого захисника, а після перерви більше грав ліворуч. З чим це пов’язано?
– Гадаю, так вимагала ігрова ситуація. Ми вже вели в рахунку, тож треба було не втратити перевагу. Суперник намагався відігратися й задіяв чимало ресурсів. По картинці з телевізора важко точно визначити, в якій зоні була більша небезпека. Якщо Забарний ішов ліворуч, то, очевидно, звідти. Ілля більш досвідчений футболіст, гнучкий і не грубий.
– З Грузією ми вперше не пропустили в поточному розіграші Ліги націй. Можна сказати, що наш захист став надійнішим?
– Тут слід сказати про суперника. Звичайно, це й заслуга наших хлопців, але в порівнянні з чемпіонатом Європи збірна Грузії помітно здала – влітку вона діяла небезпечніше, агресивніше в атаці. А не пропустили, бо на оборону активно працювала вся команда.
– У чеській команді багато високих футболістів. Як проти них діяти?
– Тренерский штаб уважно вивчить попередню зустріч з Чехією. Тоді суперник спростив гру. Проходили довгі передачі. За наявності високорослих гравців, не лише нападників, їм вдалося використати перевагу у фізичній силі. Вони так будують атаки. І, звичайно, намагаються витискувати максимум зі стандартних положень. Наш тренерський штаб це знає і, безумовно, акцентуватиме на цьому увагу. Не проблема визначити, хто куди біжить під час штрафних і кутових. Хтось гратиме персонально, хтось позиційно. Це все готується перед грою на тренуваннях.
– Коли ви грали, то які секрети мали, діючи проти високих суперників?
– Зараз уже VAR є, за футболку не притримаєш, непомітно не підштовхнеш. Треба грати обережніше. І нічого придумувати не треба. Ідеологія проста: хто раніше вистрибне, того й м’яч. Важливо впіймати його у найвищій точці.
– На ваш погляд, де Матвієнка краще використовувати – зліва, де він грав на початку кар’єри, чи в центрі, де він зараз займає позицію в Шахтарі?
– Не все залежить від Матвієнка. У нього є партнери – в клубі одні, в збірній – інші. У матчі з Грузією він замінив Миколенка, який дуже корисний не тільки в захисті, а й, передусім, в атаці. Матвієнко вперед майже не йшов, а на позиції лівого захисника зіграв надійно. З його зони особливої небезпеки на наші ворота не надходило. Він – досвідчений гравець. Проблем через зміну позиції в нього не виникло.
– Опорна зона півзахисту – наскільки вона полегшує життя гравцям оборони?
– Треба дивитися, за якою схемою грає команда. У матчі з Грузією у нас був умовний трикутник з Калюжним нижче до наших воріт, і Судаковим з Шапаренком трохи вище. Останніх двох важко назвати типовими руйнівниками, вони більше грають на атаку. Реброва критикували за такий вибраний варіант, але в цьому матчі він дав результат.
Якби був здоровий Степаненко, то, не виключено, Тарас і Калюжний грали б удвох перед центральними захисниками. Тоді б довелося прибирати когось із двійки Судаков – Шапаренко. Калюжний нормально відіграв і, не виключено, що в матчі з Чехією тактичний малюнок нашої збірної не зміниться.
Звичайно, опорні півзахисники значно полегшують роботу захисникам. Той же Степаненко, коли трохи молодшим був і в хороших кондиціях, то всюди встигав. Це людина, яка відбирає м’яч і буквально цементує зону, за яку відповідає. Фактично, оборона починалася з нього.
Позиція опорного півзахисника – дуже важлива не лише в нашій збірній, а й у будь-якому клубі.
– За відсутності Миколенка на лівому фланзі, акцент атак з глибини змістився на правий, де вперед часто вибігав Конопля.
– Не знаю установку тренера на матч. Візуально, так, Конопля швидший за Матвієнка й частіше підключався до атак. Чи згадаймо Тимчика, який також в обоймі збірної: той взагалі грає від штрафного до штрафного.
Це – класичний варіант. Коли один із захисників йде в атаку, то позаду обов’язково мають залишатися троє – двоє центральних і один із флангових. Якби був Миколенко, то Конопля б залишався позаду, і навпаки.
Ребров оголосив заявку збірної України на матч Ліги націй проти Чехії
– На вашу думку, який варіант ведення гри обере Сергій Ребров на Чехію?
– Гадаю, нічого не зміниться. Можливо, хтось втомився, тоді, ймовірно, будуть якісь заміни. А якщо всі здорові й готові вийти на поле, то, скоріше за все, ротації не буде.
– У вас яке передчуття перед матчем з Чехією?
– Я завжди оптимістично налаштований. Ми не мали поступатися в першій грі з чехами. Створили достатньо моментів для взяття воріт, а прикрі помилки призвели до поразки. Думаю, переможемо в два м’ячі.
показать скрыть