"Мельдоній – чудовий препарат": Мудрик чекає на бан, Усик готовий до бою – інтерв’ю з професором і знавцем допінгу 
"Футбол 24" з’ясовував, скільки років дискваліфікації може отримати футболіст збірної України і які навантаження витримує Усик.

Позитивна проба на допінг, яку здав вінгер Челсі й збірної України Михайло Мудрик, потягне за собою дискваліфікацію. Максимальний термін покарання – чотири роки, але, зважаючи на характер забороненого препарату, відлучення гравця від футболу сягатиме не більше двох років. Таку думку висловив колишній голова відділу Спортивно-медичного комітету Федерації футболу України В’ячеслав Попов.
Футбол 24 поговорив зі знавцем, нині – членом медичної комісії Національного олімпійського комітету України, про наслідки порушення антидопінгових правил.
– В’ячеславе Дмитровичу, мельдоній переважно виявляють в організмах спортсменів зі Східної Європи. Що це взагалі за препарат?
– Він має прибалтійське походження. Мельдоній заборонили відносно недавно, на порозі 20-х років. Добре запам’ятав дату – з 1 січня . І за місяць виявили 179 позитивних проб. За вживання препарату карали футболістів і атлетів інших видів спорту. Я був у комісії НОК і листувався з Всесвітнім антидопінговим агентством. А кожен випадок має бути розслідуваним. При цьому спортсмени запевняли, що після того, як надійшла заборона, вони мельдоній не приймали. Повідомив ВАДА, що питання пов’язане з роботою печінки, яка виводить ліки. Бо якщо спортсмени перебувають на фармакології, то процес виведення препарату подовжується. А це ніхто не визначав. Провели експериментальне дослідження й виявилося, що цей фармак виводиться з організму три з половиною місяці. Цих 179 людей звільнили від відповідальності, до квітня ввели тестування за дозою. І вже потім почали карати.
– Як мельдоній впливає на організм?
– Це чудовий препарат. Мельдоній – кардіотропний фармак, який впливає на збільшення насосної функції серця, відновлення організму, в тому числі при коронавірусних справах, стенокардії, ішемічній хворобі. Він корисний для людей, які не носять спортивні майки.
– Він міститься у якихось продуктах?
– Ні. Випускається в капсулах і ампулах.
– Він має латвійське походження. А за кордоном його можна купити?
– Не можу сказати. Можливо. У нас він є у кожній аптеці. Коли мельдоній заборонили вживати спортсменам, то в Україні він не використовувався. Не тільки у футболі, а й у інших видах. Я також співпрацюю з боксерами – Усиком, Берінчиком, Малиновським, Постолом, Далакяном. Зараз готую двох людей до поєдинків.
– У вас ціле сузір’я чемпіонів.
– Їм допінг точно не потрібен. Ви уявляєте, скільки мільйонів за спиною Усика?
– У бою з Ф’юрі лише гарантованих 200 мільйонів доларів.
– Є інші, не заборонені способи підтягування, відновлення після навантажень.
– Яка ваша роль у командах боксерів?
– У контролі стану протягом двох з половиною місяців перед поєдинком. З Далакяном був в Осаці, підставили його там, втратив пасок. З Усиком був два роки. Моя робота в тому, щоб контролювати стан спортсменів. У них триразові тренування, виконується об’єм роботи, після якої необхідне відновлення – фармакологічне, фізіотерапія в обов’язковому порядку. Потім йдуть спаринги, через день – понеділок, середа, п’ятниця. Має бути контроль того, що відбувається, пульсові показники. Хлопці, до речі, мають дуже хороші дослідження за газоаналізом. У них є паспорти аеробної та анаеробної роботи. Спаринги закінчуються за 15-20 днів до бою. Завдання доктора – визначити стан і відновити боксера. Препаратів, які ми використовуємо, багато.
– Боксери ще й вагу ганяють.
– Це найважливіший етап. Усику зараз це не потрібно, а раніше спортсмени зганяли, в середньому, по 4-5 кілограмів на тиждень. Веземо їх до рибного ресторану, і за добу вони відновлюють втрачену вагу.
– Усик, на вашу думку, повністю готовий до бою?
– Впевнений на 100 відсотків. Він дуже розумний, грамотний, ерудований боксер. Олександр – унікум. Навантаження, які йому планують, максимальні. Три тренування на день, шість годин інтенсивної роботи. І при цьому немає жодного збою.
Усик засвітився з футболкою несподіваного клубу АПЛ – через кілька днів він програв Мудрику
– Як влаштований його день на зборі?
– Вранці, о 6:15, переважно по понеділках, крос 15 кілометрів. Потім зал – о 12-й і 17-й годинах. По дві години. Решта часу – відпочинок. Усик настільки жорстко підходить до системи підготовки, що вся його команда працює в такому ритмі.
– Повертаючись до Мудрика, скільки років дискваліфікації він може отримати?
– У допінг-системі підхід наступний. Почалося розслідування в клубі й на рівні національного допінг-центру. Багато чого залежить від футболіста: іде він назустріч чи заперечує, що щось приймав. Допінгові лабораторії ніколи не помиляються, тому не варто виляти – дадуть максимальний термін.
Препарати розділені на класи. Їх більше дюжини. Максимальне покарання – чотири роки.
Мельдоній – це кардіотропний препарат. Мудрик, якщо не буде ховатися й співпрацюватиме з розслідувачами, то більше двох років не отримає.
– Суспільний резонанс може вплинути на терміни відлучення від спорту?
– Я взагалі не зовсім розумію, як ця інформація потрапила в пресу. Її до винесення рішення чи покарання заборонено розповсюджувати. Йде розслідування, викликається лікар команди, співпрацюють інші працівники Челсі. Все фіксується в протоколі, але це конфіденційна інформація.
– Українська асоціація футболу братиме участь у розслідуванні?
– Вона розбиратиме питання, пов’язані з медичним забезпеченням на різних етапах. Відповідальність, в першу чергу, несе спортсмен. Лікар у нас був покараний лише одного разу.
– З київського Арсенала, здається.
– Так, 15 років тому.
– На вашу думку, чи варто відкривати пробу Б?
– Лабораторії не помиляються. Вона відкривається в присутності лікаря команди і, як правило, спортивного директора клубу. Я в цій системі багато часу, 24 роки працював у федерації футболу, і жодного випадку не було, щоб проба Б не підтверджувала пробу А. У лабораторіях суперкласна система діагностики. Але якщо Челсі вважатиме за потрібне відкрити другу пробу, то так і буде.
– Хто оплачує відкриття другої проби?
– Її тестування проводять або за гроші клубу, або самого спортсмена. Це задоволення не з дешевих.
– Скільки коштує?
– Десь до 500 доларів.
– Як часто футболістів збірної перевіряють на допінг?
– Є позазмагальні періоди, є змагальні. У другому випадку обирають гравців безпосередньо після матчу. У першому – згідно регламенту УЄФА чи ФІФА, коли на зборах визначають 5-10 людей і беруть допінг-проби. У нас, між іншим, за весь час було близько 30 позитивних проб у футболі. Це з 2004 року.
– Скільки проб береться у футболістів протягом року?
– Раніше було близько тисячі. Зараз – 200-250. Це разом – у чоловічому й жіночому футболі.
– Чому так різко зменшили відбір?
– Бо дорого. Не можемо потягнути фінансово, великі суми виходять. Федерація футболу сама платить, клуби перекривають частину вартості. На інші види спорту кошти йдуть з бюджету.
Кого з українських футболістів ловили на допінгу
1997 рік. Сергій Нагорняк, бромантан, 2 роки дискваліфікації
2003 рік. Ярослав Хома, тестостерон, 7 місяців
2006 рік. Дмитро Невмивака, тенорик, 1 рік
2009 рік. Антон Шендрик, спрей від нежитю, 1 місяць.
2009 рік. Денис Стоян, марихуана, 4 місяці.
2009 рік. Валентин Слюсар, пігулки для схуднення, 2 місяці.
2012 рік. Олександр Рибка, фуросемід, 2 роки.
2014 рік. Валерій Лебідь, тенорик, 4 місяці.
2017 рік. Станіслав Микицей, препарат проти гіпертонії, 1,5 роки.
2018 рік. Артем Ярмоленко, остарин, 2 роки.
2019 рік. Артем Бєсєдін, фонтурацетам, 1 рік.
2024 рік. Михайло Мудрик, мельдоній, ???
показать скрыть