Ротань і його команда: Лунін, Динамо, чемпіони світу – чого чекати від молодіжної збірної України у відборі до Євро-2021

6 вересня 13:25 4301
Ротань і його команда: Лунін, Динамо, чемпіони світу – чого чекати від молодіжної збірної України у відборі до Євро-2021
Руслан Ротань заглядає у майбутнє – Україна U-21 стартує у відборі Євро-2021

За останній час у молодіжній збірній змінилося дуже багато. Насамперед відбулася зміна тренера. Олександр Головка замінив Руслан Ротань. Відійшли з обойми збірної 1996-1997 роки народження гравців. Юнацька збірна України U-20 стала володарем Кубка світу. Восени нас чекає точно нова молодіжна збірна України. Але давайте все по черзі.

 
Бенжамін Кельман 19’
Онні Валакарі 81’
19’ Бенжамін Кельман
81’ Онні Валакарі

Олександр Головко втратив посаду тренера молодіжної збірної України. Враження тут доволі двоякі. За часів роботи Олександра Борисовича до національної збірної України перейшла відразу велика група гравців. Але результату Головко не зміг досягти. У першому відборі йому дісталася команда від Сергія Ковальця, яка провалила старт, тому потрібно було більше думати про роботу на перспективу. Хоча молодіжка в тій кваліфікації змогла перемогти Францію вдома завдяки голу Юрія Вакулка наприкінці гри. У новому відборі жереб звів Україну з Англією та Нідерландами в одній групі. Зрозуміло, що тут шанси були більше теоретичні. Ми сподівалися до останнього туру, але не пройшли далі.

Чемпіони світу U-20, Русин, Шапаренко – Ротань оголосив заявку молодіжної збірної на матчі кваліфікації до Євро-2021

Я думаю,що головна проблема Головка не в тому, що не було результату, а радше у відмінності гри молодіжної та національної команди. Андрій Шевченко прагне бачити єдину структуру гри всіх збірних. Якщо національна команда хоче грати першим номером, тримати м’яч, то молодіжна за Головка була раціональною збірною. Тому молоді гравці не отримували потрібних навичок для гри в національній збірній. Тут виглядає все логічно. Але, для прикладу, та ж команда Петракова теж не атакувальна команда…

Було зроблено вибір на користь Руслана Ротаня як нового тренера молодіжної команди. Він грав відбір до Кубка світу 2018 під керівництвом Шевченка, був капітаном команди. Напевно, тренерський штаб збірної вирішив, що Ротань розуміє нові вимоги національної команди, має досвід спільних виступів у Дніпрі в останньому сезоні, коли ціла плеяда молодих гравців опинилися в першій команді.

У Ротаня помічники в більшості залишилися ті самі, що були у Головка: Мелащенко, Кардаш та Рева. Я так розумію, що Володимир Тименко також допомогає молодіжній збірній у роботі з воротарями. Новим став тільки тренер-методист та аналітик Євген Гресь, який до цього багато років працював у Ворсклі. Дуже важливо, що в молодіжній збірній з'являється посада аналітика. Роль цього фахівця в сучасному футболі – вкрай велика.

Без Реброва, Ротаня та Шевчука: топ-8 найкращих молодих тренерів України

Відійшло талановите покоління футболістів 1996 та 1997 років народження з молодіжної збірної. Гріх жалітися, бо у національну команду відразу з цього покоління перейшли Бесєдін, Зінченко, Коваленко, Шепелєв, Матвієнко. Ще можна згадати про Циганкова, який майже не грав за молодіжну збірну, хоча за віком проходив. Хороший показник, як не крути.

У новому відборі Руслан Ротань буде спиратися на гравців 1998 рому народження та молодших. Тут багато своїх талантів. 1998-1999 рік у Динамо свого часу нашуміли в Юнацькій Лізі УЄФА. Серед них Шапаренко, Русин, Алібеков, Смирний, молодший на рік Попов та Миколенко. Не так давно юнацька збірна України U-20 виграла Кубок Світу в Польщі. Обирати Руслану Ротаню точно є з кого.

У топ-10 найкращих гравців ЧС-2019 U-20 – 4 українці. Чемпіонська збірна Петракова підхопила тренд Франції

Новий тренер молодіжної збірної України Руслан Ротань вже провів два товариські турніри. Спочатку взимку молодіжка грала в Туреччині, а на початку червня провела Кубок Лобановського. На основі цих турнірів викристалізувалося бачення тренером гри команди та футболістів, на яких буде спиратися тренерський штаб.

Думаю, що збірна зміниться тактично. Ротань прихильник позиційної атаки, контролю м’яча. Тому точно варто чекати, що гра зміниться передусім у середині поля. Можливо, молодіжка не перейде на гру в 2 атакувальні гравці, але один опорник точно буде більше креативним. Центральні захисники повинні будуть вміти не тільки виконувати свої прямі обов’язки, але і вміти починати атаку. Думаю, що команда Ротаня у відборі буде маневрувати від 4-1-4-1 до 4-2-3-1. Тут залежатиме від конкретного суперника.

Руслан Петрович оголосив склад на матчі проти Фінляндії та Мальти. Зрозуміло, що туди потрапили на всі претенденти. Спади форми, проблеми в клубі, травми ніхто не скасовував. Але я б хотів би ширше розповісти про всіх кандидатів, яких можуть використати у відборі.
Зі старту проблемною позицією є воротар. Героєм фіналу Кубка Лобановського став Олег Білик з Олександрії. Але в команді Шарана він тільки дублер Паньківа. Таку роль має з нового сезону, коли олександрійці вирішили попрощатися з Леванідовим. Тобто Білик грає тільки в першості дублерів.

Андрій Кожухар у Чорноморці – тільки другий воротар після досвідченого Володимира Безотосного. Стабільної ігрової практики не має. Через виліт одеситів з УПЛ не має можливості грати за дубль. Зараз отримав травму та пропустить збір молодіжки. Основним воротарем команди 1999 року був Владислав Кучерук з молодіжних команд Динамо. Він провів весь минулорічний Євро у Фінляндії, де команда Петракова стала третьою. На Чемпіонаті світу U-20 Кучерук грав тільки проти Колумбії, бо воротарем став голкіпер збірної України Андрій Лунін. Проблема Владислава в тому, що він не завжди отримує стабільну практику навіть на рівні молодіжної команди.

Думаю, що по ходу відбору тренери молодіжної збірної також будуть підпускати до команди двох талановитих воротарів, які трохи молодші. Мова про Михайла Трубіна з Шахтаря та Руслана Нещерета з Динамо. Це майбутнє українського футболу. Трубін вже встиг зіграти навіть за першу команду "гірників". Не дивно і те, що після травми Кожухаря саме Нещерет отримав виклик у збірну.

Я думаю, що тут без Луніна не обійтися. У першій збірній є Андрій П'ятов, якому довіряє тренерський штаб. У ролі дублера без проблем може бути Денис Бойко, який зараз став одним з лідерів Динамо. Просто їздити в збірну, коли в тебе і в клубі ігрової практики не багато – якось не дуже розумно. Молодіжна збірна може дати Луніну ігрову практику, з якою в нього зараз проблеми. Тим паче, що наявність такого гравця має очевидно піти на користь всій молодіжній збірній.

Попередній тренер молодіжної збірної України Олександр Головко протягом двох відборів мав великі проблеми в центрі захисту. Альтернативи гравцю цього амплуа просто не було. Потрібно було шукати всі можливі варіанти. Зараз у Руслана Ротаня є вибір гравців у центрі оборони. Не всі навіть можуть потрапити до заявки. З юнацької збірної Петракова до молодіжки перейшли Попов та Бондар. Денис має досвід гри за молодіжну збірну наприкінці минулого відбору. Крім того, в розташування збірної викликані Чеберко з Зорі та Биков з Маріуполя. Не варто забувати про Алібекова з його вмінням зіграти центрбека. Думаю, що на цю четвірку тренер власне і буде спиратися. Також варто додати Бабогла з Олександрії, який може опинитися в обоймі.

Вважаю, що в Ротаня ключовим у захисній лінії буде Чеберко. Свого часу Євген починав у Дніпрі на позиції опорного півзахисника, потім Вернидуб пробував його зліва. Зараз Скрипник від безальтернативності ставить Чеберка в захист. Річ у тому, що Євген має футбольний інтелект, вміння починати атаки, хороше бачення поля. Правда, навиків гри в обороні поки не вистачає. Звідси не найкращі матчі кваліфікації Ліги Європи. Потрібен час на адаптацію.

Позиція центрального захисника вкрай важлива. На мій погляд, найбільші шанси скласти йому компанію має Денис Попов. Вийде так, що один захисник більше технічний, а інший більше силовий. Однак Попов отримав травму. За попередніми даними до середини вересня він поза грою. Тому його місце може посісти Биков з досвідом гри в УПЛ, або Бондар з молодіжної команди Шахтаря.

Я вважаю, що позиції флангових захисників є проблемною для цього покоління збірної України. Поки не пішло у Лебеденка в Луго. Зрозуміло, що переїзд в Іспанію потребує часу на адаптацію. Інший лівий захисник Віктор Корнієнко пропустив старт сезону в Маріуполі через травму. Думаю, не варто скидати з рахунків Влада Дубінчака з Карпат. Минулого сезону він отримав досвід УПЛ в Арсеналі, а тепер робить інший крок, отримуючи новий виклик у Карпатах. У Карпатах Дубінчак має стабільне місце у складі.

"Додому не приїжджав через війну". Уродженця Луганська відшукали в Іспанії і запросили в збірну України

Отримує досвід в Олімпіку на цій позиції інший динамівець Роман Вантух. У мене було очікування, що колишній тренер команди Шевчук зможе з нього зробити якісного гравця на цій позиції. На правому фланзі не має практики в Десні Юхим Конопля. У кращому разі він виходить на заміни. Залишається ще Богдан Мілованов, який грає у нижчих дивізіонах Іспанії. Альтернативи цим футболістам не видно. Знаю, що Ротань є прихильником довіри до молодих гравців. Тому свій шанс може отримати Данило Скорко з молодіжних команд Динамо, якщо продовжить свій прогрес.

Середина поля завжди була важливою ланкою, особливо, якщо ти хочеш домінувати на полі. Думаю, що нова молодіжна збірна спробує бути максимально схожою на національну команду. Тому саме креативні гравці отримають більше шансів. У центрі півзахисту Ротань має дуже хороший вибір гравців. Думаю, що всі шанси стати ключовим футболістом півзахисту має Ахмед Алібеков. Цей вихованець Динамо певний час був у системі київського клубу, а цього літа поїхав в оренду до Слована. Там би мовити, дорогою Сергія Рибалки. Алібеков прекрасно вміє читати гру, працювати з м’ячем, починати атаки, має хороший дальній удар.

Відмінно почав сезон у Колосі інший орендований динамівець Євген Смирний. Свого часу він грав з Алібековим в одній команді в Юнацькій Лізі УЄФА. Вважаю, що в плані зіграності це їм тільки допоможе. Так само, як і Шапаренку та Лєднєву. Бачимо, що для Миколи зараз настали непрості часи. Тому потрібно хапатися за будь-який шанс. Саме молодіжна збірна може повернути Шапаренка в першу команду Динамо.

Лєднєв став одним з відкриттів Зорі на старті сезону. Тільки от він грає вже не на своєму рідному правому фланзі, а в середині поля. Поки в команді Скрипника виграє конкуренцію у зірковішого Юрченка. Якщо так піде далі, то виклик до збірної України для Богдана буде не за горами. Цікаво, чи наважиться Ротань грати динамівським трикутником Алібеков–Лєднєв–Шапаренко в молодіжній збірній. Не варто забувати про Сергія Булецу, який зараз проходить становлення у футболі в Дніпрі-1.

Напевно, динамівські вихованці мають всі шанси посісти ключові позиції в центрі півзахисту молодіжної збірної України. Серед інших молодіжних чемпіонів світу в переліку поки тільки Максим Чех. Цього сезону він вирушив набиратися досвіду в Маріуполь. Права на гравця належать Шахтарю. Хахльов так і не вирішив своє питання з Алавесом, а Дришлюк не покращив свої справи в Олександрії. Тому поки вони навряд чи мають серйозні перспективи в молодіжній збірній.

На флангах немає жодних проблем для Ротаня. Тут є Луньов із Зорі, який стабільно грає в УПЛ. Цітаїшвілі гримає у двері першої команди Динамо. Влад Вакула став одним з лідерів Маріуполя у 20 років. Не дарма донецький Шахтар вирішив підписати з цим вихованцем бердичівського футболу контракт. Приніс перемогу молодіжці на Кубку Лобановського Михайло Мудрик. Ротань вірить у цього талановитого гравця.

Лунін, Андрієвський, Радченко та ще 11 найбільших талантів Металіста – де вони зараз і хто знищив свою кар'єру

Може на фланзі зіграти також і Лєднєв. Для нього ця позиція точно не нова. Поки поза списком Олександр Назаренко. Мене трохи дивує така позиція, бо цей футболіст минулого сезону в не простій Першій лізі був одним з лідерів Дніпра-1 у 19 років. Зрозуміло, що є спади і підйоми, але потенціал цього хлопця точно високий. Не став би списувати і динамівця Янакова, якого поки не викликали до молодіжної збірної України.

Думаю, що великі шанси стати головним форвардом молодіжної збірної має Назарій Русин. У Динамо цей футболіст не зміг проявити свої таланти, тому набирається досвіду в Зорі. Стартові матчі Русина показали, що він потрапив у свою тарілку. Головне, щоб травми обходили стороною. Щодо інших форвардів – поки важко. Супряга травмувався. Поки за Дніпро-1 не грає.

Багато в чому цей сезон для Влада буде вирішальним. Наразі більше розмов, ніж футболу. Особливо на дорослому рівні. Данило Сікан має шанс стати дублером для Жуніора Мораєса. Враховуючи вік основного форварда Шахтаря, 18-річний Сікан матиме шанси понюхати пороху УПЛ. Однак стабільну ігрову практику може отримувати тільки в молодіжній команді. Думаю, що шанси також будуть в Данила Сухорочка з дубля Динамо.

Я переконаний, що молодіжна збірна України отримала доволі нескладну гру. Напевно, що головним суперником буде збірна Данії. Погодьтеся, що це не Англія чи Нідерланди. З такою командою можна грати. Не слід скидати з рахунку Румунію. З Мальтою, Фінляндією та Північною Ірландією потрібно думати про 6 очок в обох мачтах. Головною проблемою для Ротаня та його команди буде психологія. Збірна U-20 виграла Чемпіонат Світу. Звичайно, що від цих хлопців тепер будуть чекати багато. Будь-які невдачі сприйматимуть дуже болісно.

Збірна – не місце для системної підготовки. Гравці тут перебувають тільки декілька днів. На перше місце виходять клубні напрацювання. Ротань має прекрасну можливість збудувати молодіжну збірну на основі гравців Динамо 1998-1999 року народження. Саме вони мають скласти кістяк збірної. За стилем гри вони підходять під бачення та ідеї Ротаня. Це нормальні речі. Головко використовував 1996 рік з системи Шахтаря, який дійшов до фіналу Юнацької Ліги УЄФА.

Вони йдуть на прорив: 9 українських талантів, які можуть стати відкриттям нового сезону

Не менше важливо знати цілі, які стоять перед командою. Дуже важко готувати гравців до першої збірної і при тому виконувати турнірні завдання. Зазвичай, коли у тебе багато завдань, то досягти їх не просто. На мою думку, враховуючи успіх команди U-20, відсутність збірної України на великих молодіжних форумах та не зовсім складну групу – можна спробувати поборотися за перше місце в групі.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
1
год
:
32
хв
Інтер
19:55
Славія Прага
Вгадай результат матчу
Залиште відгук