Реал Сосьєдад – Барселона: складнощі життя без Мессі, неоднозначний Грізманн і героїчний тер Штеген
Реал Сосьєдад дав бій Барселоні, але зазнав прикрої поразки в півфінальному поєдинку Суперкубка Іспанії.
У нинішній розіграш Суперкубка Іспанії потрапило аж чотири команди – до чемпіона та віце-чемпіона (Реала та Барселони) додалися минулорічні фіналісти Кубка (Атлетік і Реал Сосьєдад). Каталонцям випав півфінал проти Сосьєдада, на який Рональд Куман не дуже-то й змінив склад. В основі вийшла більшість лідерів включно з тер Штегеном, а з відносних резервістів у основу потрапив тільки Мінгеса та Араухо. Крім того, до заявки не внесли Мессі, у якого були проблеми зі стегном.
Реал Сосьєдад – Барселона – 1:1 (пен. 2:3) – відео голів та огляд матчу
В перші 20-25 хвилин ініціативу тримали гравці Барселони, однак небезпечніше виглядав Сосьєдад. Вже на 4-й баски провели дебютний постріл по воротах "блаугранас" – це Ісак головою замкнув подачу з правого флангу (неточно). На 12-й дальній удар дозволили провести Порту (повз площину), а на 13-й Ле Норман пробив головою після навісу з кутового – точно в руки тер Штегену.
Каталонці на 17-й огризнулися вриванням Дембеле на край штрафного, однак подальший удар Усмана накрили захисники. Відповіль Сосьєдада була вражаючою: Оярсабаль протягнув м'яч через центр і точною передачею вивів Ісака віч-на-віч з тер Штегеном – Марк-Андре встиг скоротити дистанцію й виграти дуель у нападника! Ще за три хвилини Ісак вдруге став антигероєм, завадивши Меріно замкнути класну передачу Порту з флангу.
Після таких ляпасів Барселона отямилась, остаточно забравши контроль над грою. Моменти не змусили на себе чекати: вже на 23-й хвилині з дистанції повз дальній кут вистрілив Лангле, а на 26-й сталося перше влучання "синьо-гранатових" у площину – це Брейтвейт отримав шикарну діагональ від Араухо й пробив з гострого кута під ближню стійку. Реміро врятував. На 31-й же Альба мав аж два шанси відзначитись, але постріл після подачі Дембеле влучив у Грізманна, а ефектну закидушку від Бускетса у продовженні атаки Жорді замкнув неточним ударом з лівого краю штрафного.
Організувавши ще кілька хороших атак, Барса таки розвалила оборону Сосьєдада. На 39-й хвилині Брейтвейт класно розвернувся й вирізав передачу на Грізманна, а той з лівого краю карного майданчика м'яко навісив на лінію воротарського – де Йонг же замкнув головою під поперечину. 1:0! Баски огризнулися дальнім пострілом Ісака по центру, який парирував тер Штеген. Зрештою, на перерву команди пішли за мінімальної переваги "блаугранас".
На другий тайм Сосьєдад вийшов зарядженим. Вже на 47-й хвилині сан-себастьянці заробили кутовий, який нічого не приніс, а на 49-й звичайна подача з лівого флангу подарувала пенальті – це де Йонг підіграв собі рукою. Оярсабаль з "позначки" впевнено зрівняв рахунок – 1:1! Втім, вже за дві хвилини де Йонг міг виправитись за свою помилку, тікаючи від захисників у штрафний і всадивши там на "п'яту точку" Меріно. Френкі був готовий розстрілювати ворота, але голландець несподівано впав внаслідок контакту з Горосабелем. Пенальті? Ні! Арбітр помітив фол з боку Френкі.
Попри цю невдачу, Барса не падала духом. Каталонці в наступні десять хвилин продовжили тиснути на оборону Сосьєдада: на 59-й хвилині це вилилось у небезпечний удар Грізманна з гострого кута (над воротами), на 61-й Педрі ледь не перекинув голкіпера з мінімальної дистанції, а на 63-й Дембеле змістився у центр та пробив з лінії карного майданчика – поруч з правою стійкою! Щоправда, після цього епізоду баски відвели гру від власних воріт, а на 70-й хвилині вони навіть огризнулися дальнім ударом Порту (неточно).
В другій половині другого тайму Сосьєдад виглядав навіть активніше, організувавши кілька дуже перспективних атак. На жаль, довести прориви до конкретики сан-себастьянцям не вдавалося, але Барса взагалі спала. Все, що вдалося організувати каталонцям на 70-х та 80-х хвилинах – це потужний удар Педрі з меж штрафного під поперечку, який парирував Реміро. Цей момент був єдиним до самого завершення основного часу. Зрештою, свисток арбітра відправив команди на овертайм.
На перший екстра-тайм Рональд Куман випустив П'яніча та Пуча, а Іманол Альгуасіл кинув у бій Вілліана Хосе з Сальдуа (а потім додав Янузая). Цей період зустрічі пройшов у рівній боротьбі на досить високих швидкостях з атаками в обидва боки – і з гольовими моментами! Баски могли вийти вперед на 94-й хвилині завдяки прекрасному дальньому удару Сальдуа, який тер Штеген витягнув з-під поперечки, а каталонці відповіли на 101-й контратакою 4-в-2 – втім, у завершенні Дембеле слабенько пробив з меж штрафного в руки Реміро. На міні-перерву футболісти відправились за нічийного рахунку.
Очікувалось, що другий екстра-тайм буде обережним і нервовим, однак Барса та Сосьєдад влаштували справжню феєрію. Так, каталонці могли забити на 112-й хвилині, коли Грізманн спіймав свічку на дальній стійці й потужно вистрілив з лету метрів з шести – Реміро врятував! Після цього був ще і стандарт в 20-ти метрах від воріт, але Грізі пробив у захисника. Сосьєдад одразу ж відповів проривом Янузая правим флангом з подачею на Оярсабаля – Мікель стріляв у дотик в польоті, але влучив у захисника. На 115-й хвилині Янузай знову вступив у гру, набравши швидкість на фланзі й влетівши у карний майданчик – далі пішов удар з гострого кута, який витягнув тер Штеген.
Вирішальний же момент стався на 118-й хвилині, коли Реал Сосьєдад заробив штрафний в метрах 24-х від воріт. Янузай підійшов до м'яча й потужно зарядив пряму у праву дев'ятку, але тер Штеген у фантастичному стрибку перевів сферу в стійку! Зрештою, свисток арбітра завершив активну фазу гри. Команди почали готуватись до серії пенальті.
Вона почалася для басків жахливо. Баутіста, який вийшов конкретно під "11-метрові", не зміг переграти тер Штегена – втім, де Йонг підтримав Йона, одразу ж пробивши у ліву стійку. На жаль для Реал Сосьєдада, другий удар теж виявився невдалим – Марк-Андре витягнув постріл Оярсабаля. Дембеле покарав точним пострілом, а сан-себастьянці запороли і третій пенальті – Вілліан Хосе влучив у стійку!
П'яніч і Меріно зуміли переграти голкіперів, а от Грізманн вибачив свою колишню команду, вистріливши над поперечкою! Янузай з пенальті повернув Сосьєдад у гру, однак його точний удар не врятував від поразки – Пуч одразу ж забив у відповідь. 3:2! Барса виходить у фінал Суперкубка Іспанії.
Мессі необхідний Барселоні
Важко оцінювати поєдинок Барселони проти Реал Сосьєдада. Не можна сказати, що це був однозначний провал – команда провела 18 ударів по воротах, 5 разів влучила у площину, мала хороші атаки й непогано виглядала тактично. До виходу Янузая серйозних провисань на жодній з позицій не було помітно. Барса створювала моменти, демонструвала хороший рух і пресинг, мала баланс. Втім, післясмак від такого виходу в фінал Суперкубка залишається гірким. Чому?
Мабуть, тому що навіть у першому таймі не можна було сказати, ніби Барселона мала шанс закрити гру, а по перерві у каталонців була лишень ударна десятихвилинка + момент Педрі. В овертаймах же у одного Янузая гольових епізодів було більше, ніж у всіх "блаугранас" – та і загалом баски більшу частину зустрічі грали на рівних. З середини другого тайму вони навіть переважали в активності, а сумарна статистика у них дуже симпатична: Сосьєдад мав перевагу за влучаннями у площину воріт (7:5), за кутовими (8:3), майже не поступався за обіграшами на дриблінгу (15:20), за втратами м'яча (167:166), за відбираннями (26:27) та єдиноборствами (71:76). Та і за явними гольовими моментами у команд була рівність.
Словом, без Мессі в основі Барселона зіграла на одному рівні з Реал Сосьєдадом. Одразу ж виникає спокуса піднести Лео, забувши про критику останніх років, однак це теж неправильно. Аргентинця критикували не за результати, а за несумісність із сучасними тактичними трендами – тренерам доводиться переробляти усю гру команди під особливості Мессі й відмовлятись від інтенсивного системного пресингу. Це шкодить Барсі навіть у матчах з командами на кшталт Реал Сосьєдада – зокрема, у грудневій зустрічі на Камп Ноу баски першими забили й загалом майже не поступалися по грі. І це було при наявності Мессі на полі.
Втім, у півфіналі Суперкубка каталонцям справді не вистачало Лео. Так, команда злагоджено рухалася й мала якісь моменти, але зробити різницю на третині поля Сосьєдада вдавалося рідко – і це дивно, адже на поле вийшла більша частина зірок. По суті, Барса провела лишень одну атаку з нестандартними діями та топовим завершенням – ту, яка завершилась голом. Всі інші спроби забити уособлював Дембеле, який вперто зміщувався з флангу в центр, де здебільшого і втрачав м'яч. Захисники Сосьєдада були до цього готові.
Мессі, при всіх своїх тактичних нюансах, дає Барсі необхідний для топ-клубу запас міцності. Мессі – це гарантовані 10 ударів та 10 передач під них, половина з яких претендує на гол. Мессі – це відпрацьована зв'язка з Альбою (0 передач під удар у матчі з Сосьєдадом) та Бускетсом. Мессі – це певний хаос, який постійно витягує на себе увагу кількох захисників. Зрештою, Мессі – це нестандартні дії в атаці. Всього цього "блаугранас" без аргентинця страшно не вистачає, коли доводиться грати з добре організованим суперником.
В теорії, у Барселони є все, щоб обійтися без Ліонеля, однак поки що каталонці не навчилися грати без капітана. Мессі все ще критично необхідний цій команді.
Тер Штеген – герой зустрічі
Мессі на полі не було, однак за впливом на результати Барселони тер Штеген, мабуть, вже переважає Ліонеля. Матч проти Сосьєдада знову підтвердив цю гіпотезу – Марк-Андре врятував каталонців від чотирьох вірних голів.
Німець на 17-й хвилині відбив удар Ісака при виході віч-на-віч, витягнув постріл Сальдуа з-під поперечини у першому овертаймі, парирував удар Янузая з мінімальної дистанції на 115-й хвилині й перевів штрафний Аднана у стійку на 118-й. Всі ці голи могли або перегорнути хід зустрічі на користь Сосьєдада, або взагалі принести баскам перемогу.
До цього варто додати серію пенальті – тер Штеген парирував два постріли і вгадав напрям третього. Звісно ж, після такого перформансу всі іспанські ЗМІ пишуть у заголовках про Марка-Андре, а іспанська федерація футболу та всі статистичні портали одностайно визнали голкіпера MVP зустрічі.
Загалом, цей поєдинок став для тер Штегена найкращим у сезоні. У нього шість сейвів – це стільки, ж скільки було у матчі проти Динамо в ЛЧ. До речі, Марк-Андре став учасником першої з 1998 року серії пенальті Барселони у офіційному матчі. І він був у ній крутим!
Неоднозначний матч Грізманна
Антуан провів досить неоднозначний півфінал. З одного боку, маємо прекрасну позиційну роботу, яка принесла декілька хороших атак і гольову передачу (у третьому поспіль матчі Грізманна), а також три передачі під удар та два постріли з близької дистанції. Француз був помітною фігурою, тричі обігравши суперників на дриблінгу (з трьох спроб), вигравши 11 з 15 єдиноборств, заробивши чотири штрафних і чотири рази відібравши м'яч. З польових футболістів Барси нападник виявився найбільш корисним.
Все це, звісно, прекрасно, однак є одне але – Грізманна купували за 120 мільйонів євро. За такі гроші необхідно не тільки приносити користь дрібними діями, а й робити щось магічне. Ну, або хоча б забивати голи (бажано ще й ефектно). Антуан же мав два прекрасних шанси відзначитись з мінімальних дистанцій, однак не забив навіть у серії пенальті – між іншим, це п'ятий поспіль нереалізований удар Грізі з "позначки". Та і чогось ефектного від Грізманна побачити не вдалося, на відміну від того ж Янузая.
Звісно, оцінювати Грізманна по голах не дуже справедливо. Він завжди був майстром дрібної корисної роботи, але навіть за такого розкладу Антуан дуже мало забиває – у цьому сезоні в нього тільки 7 голів у 23-х матчах. При цьому частенько француз демонструє провальні серії (як з тими ж пенальті), а витягнути матч на своїх плечах йому не до снаги. З Реал Сосьєдадом француз старався, асистував, але перемоги не приніс.
Мессі, Неймар, Агуеро, Мбаппе – ПСЖ визначився з атакою мрії, а Почеттіно назвав зайвого
показати приховати