"Приїхав від топового клубу по гравця збірної України. О четвертій ранку побачив його п’яним на дискотеці". Олег Смалійчук – про агентську діяльність в Іспанії

29 червня 2016 16207 79 Читать на русском
"Приїхав від топового клубу по гравця збірної України. О четвертій ранку побачив його п’яним на дискотеці". Олег Смалійчук – про агентську діяльність в Іспанії
Олег Смалійчук (ліворуч) із головним тренером "Валенсії" Пако Айєстараном / Facebook

Розмова "Футбол 24" із українцем, який багато років працює в європейському футболі.

Вперше про Олега Смалійчука заговорили рік тому, коли переїзд Мар’яна Шведа у "Севілью" став однією із трансферних бомб міжсезоння. Український фахівець, який вже давно мешкає у Валенсії, безпосередньо доклався до цього переходу. Потім були переговори його компанії Actyvos із "Карпатами" щодо співпраці, трансфер Олексія Гуцуляка у "Вільярреал" і працевлаштування Остапа Маркевича в академії "Жовтої субмарини". Кожну новину з цього приводу супроводжувала згадка про Смалійчука – він був рушійною силою усіх домовленостей.

Поговорити про специфіку агентської кухні на Піренеях "Футбол 24" хотів уже давно. Але на кожне прохання про інтерв’ю наш іспанський українець відповідав відмовою: "Ми свою справу робимо тихо і не любимо світитися". Однак, хто стукає – той має більше шансів, що йому відчинять. Першого разу Смалійчук розповів про новації, які було б добре запровадити у "Карпатах". Зараз же ми зосередилися на конкретних критеріях, необхідних для роботи успішного європейського агента.

- Олеже, упродовж одного року ви здійснили два гучні трансфери із України в Іспанію. Маю на увазі молодих екс-"карпатівців" Мар’яна Шведа та Олексія Гуцуляка. Зважаючи на клуби, куди ви влаштували своїх клієнтів, ви вважаєте себе агентом топ-рівня?

- (Сміється) Те, що зараз я з вами спілкуюсь, і той факт, що ви мене впізнаєте, вже відкидає мене як мінімум на одну сходинку вниз у нашому секторі. Я - бізнесмен, а у будь-якому бізнесі, як ви розумієте, повинні бути тиша і спокій. Ми, агенти, - люди непублічні і нам не потрібно зайвого піару чи того, щоб нас впізнавали на вулиці. Ми просто виконуємо свою роботу і заробляємо на цьому гроші. Для того, щоб вболівальники прийшли на стадіон і отримали задоволення, коли 22 спортсмени на полі б'ються за м'яч, ми працюємо круглий рік - 24 години на добу. І ця робота не може бути публічною.

Палоп Смалійчук

На фото: Із Андресом Палопом - культовим екс-голкіпером "Севільї"

- Як тоді вам вдається підписувати нових клієнтів серед гравців, виходити на нові футбольні ринки?

- Послухайте, футбольне бізнес-коло - дуже тісне і замкнуте. Всі, кому треба про мене знати - вже давно знають, і ми разом робимо справи. Що стосується нових клієнтів-гравців, то це навпаки - грає на мою користь. Сучасний футбол потребує грамотних і мислячих футболістів, які, принаймні, вміють висловити свою думку. Тому, коли я вперше телефоную до хлопця, а він не вміє два слова докупи зв'язати, чи вже косить під зірку, то мене це цілком влаштовує! Це вже і є перший фільтр.

- Якщо футболіст пройде всі ці фільтри, у нього є шанс на переїзд до кращого клубу?

- Так, десь на 90 відсотків. Якщо він мені сподобається, то в нього непогані шанси поїхати до кращого клубу і надалі професійно зростати.

- Ви не занадто самовпевнені?

- Можливо. Але тут справа не в самовпевненості, а в організації самої роботи. Я перебуваю із спортивними директорами на одній хвилі. Я вибудував свою селекцію так само, як будь-який професіональний європейський клуб, тому ми і спілкуємося однією мовою. У мене також працюють професійні скаути з досвідом роботи в топових клубах і, повірте мені, вони не гірше забезпечені матеріально, технологічно і навіть вирішують більше за мене. Я - людина маленька: приїхав, домовився і поїхав, але поки мої колеги-скаути не піднімуть великий палець вгору, ніякого трансферу не відбудеться.

- Які критерії у роботі ваших скаутів? На що вони звертають увагу?

- Все дуже просто. У нас, як і в якісному європейському клубі, створена своя система оцінки футболіста за п'ятьма критеріями.

По-перше, це – техніка. Більш технічні футболісти завжди мають кращий шанс стати такими, що відбулися, як професіонали. Талант - це подарунок, який завжди повинен мотивуватися. Прийом і контроль м'яча, дриблінг, техніка удару, якість пасу, влучні подачі у штрафний майданчик, гра в стінку і так далі.

Коноплянка Смалійчук

На фото: Зустріч із співвітчизником Євгеном Коноплянкою на іспанській землі

Друге - тактика. Читання гри, відкривання у вільних зонах, вміння обирати правильну позицію на футбольному полі, обов'язкові тактичні фоли для зриву атаки суперника, солідарність в атакувальній і захисній грі - всі ці нематеріальні активи дозволять гравцеві постійно прогресувати.

Третій аспект - фізика. Фізичні дані допомагають покращити продуктивність гравця: швидкість, сила, витривалість, можливість змінювати темп гри, здатність до боротьби в повітрі, стійкість при грі в корпус... Звичайно, багатьох показників можна досягти, тренуючись, але іноді впливають генетичні дані і навіть фактори навколишнього середовища.

Четверте - особистість. Лідерство, гордість, мужність, стійкість, здатність впливати на своїх товаришів по команді і на суперника. Струсонути, коли треба, впевненість у собі, що передається команді, врівноваженість... А іноді й надмірне бажання боротьби. Остання якість, звичайно, не завжди позитивно впливає на продуктивність, але таку рису характеру вважаю необхідною.

Зрештою, п’яте - прогрес. Напевно, це головний аспект у роботі з молодими гравцями. Потрібно чітко визначити можливий потенціал футболіста. Необхідно правильно оцінити, де саме футболіст зможе додати і чи зможе взагалі.

- Все – по поличках…

- Так. Ми відслідковуємо усі цікаві для нас ринки і по кожному цікавому нам футболісту, по кожному з цих критеріїв даємо оцінку - від 0 до 10. Плюс - обов'язковий коментар по кожному аспекту. Таким чином створюємо свою базу даних. Коли відчуваємо, що футболіст росте професійно і він нам може бути цікавий, я телефоную до нього і обов'язково домовляюсь про зустріч. Тут вже я "вмикаю" спортивного директора чи власника клубу і думаю, чи взяв би я його в свій клуб. Враховую кожну дрібницю. Це не завжди легко, деколи - дуже накладно, але це дає тобі гарантію утримання репутації у футбольному середовищі. Моє особисте правило: краще втратити 10 перспективних футболістів, ніж підписати одного неперспективного.

- Що вас може насторожити?

- Бувають різні ситуації: мені не сподобався його Instagram чи поведінка його дівчини. Буває й таке, шо у таксистів дізнаюся, як цей футболіст не дотримується режиму і сам потім бачу його з похмілля... Минулого літа, наприклад, приїжджав до України із пропозицією від топового європейського клубу для одного з наших збірників. О четвертій ранку побачив його п'яним на дискотеці. Того ж дня полетів назад.

- Хто цей футболіст?

- Послухайте, озвучивши це прізвище, вчиню неетично. Тому – утримаюсь.

- І часто у вас зриваються такі трансфери?

- Досить часто, на жаль. Я порівняно недавно вийшов на український ринок, тому є ще багато речей, для мене не зовсім зрозумілих. Поведінка та неадекватність багатьох футболістів і менеджерів місцевого футбольного середовища для мене, м'яко кажучи, неприйнятна. Не маю цілі проводити велику кількість трансферів за сезон. Для мене найголовніше - якість.

Смалійчук Беніто Флоро

На фото: Із екс-наставником "Реала" Беніто Флоро

- Кажуть, що Гуцуляк - то не останній ваш трансфер з України в Європу…

- Я не коментую чутки. Повторюю, що я - людина маленька і нікого не продаю. Футболісти самі себе мають зарекомендувати на футбольному просторі. Я лише можу трішки привернути до них увагу і потім супроводжувати трансфер. Працюю чесно і ніколи не користуюсь особистими зв'язками з директорами чи президентами, щоб "пропхати" свого гравця.

- Кого з українських агентів ви знаєте? Якої думки про їх роботу?

- Спілкуюся із багатьма, але справ разом ще не робили і не впевнений, що зробимо... Мені не подобається, коли діалог починається з цифр щодо наших комісійних замість обговорення якостей самого футболіста. Для мене основне, щоб мій клієнт був щасливий у новому клубі і продовжував зростати професійно.

- Погоджуєтеся, що виступ збірної України на Євро-2016 додатково підкреслив занепад українського футболу?

- Ще Мундіаль в Бразилії продемонстрував, куди рухається сучасний футбол. Тактика і дисципліна поб'ють будь-який клас. Розумні люди це швидко зрозуміли, змогли перебудуватися і зараз ми це бачимо на прикладі їхніх збірних. На жаль, в Україні дуже обмежений тренерський цех, тому, я думаю, ми ще навіть не досягли дна. Потрібно спочатку вчити тренерів, а вже потім навчати дітей грати у футбол. При сумі в 14 тисяч гривень за курси в Києві, який сільський чи районний тренер зможе собі це дозволити?

- Кажете, що українським тренерам потрібно розвиватися. Чи готові ви посприяти їх стажуванню в Іспанії?

- Я завжди допомагаю, коли до мене звертаються. Просто чомусь усі ці стажувальники не дуже охоче розповідають, куди саме їздять і хто їм це організував.

Сторінка автора у Facebook

Остап Маркевич: Із Зіданом розмова була короткою. Піднімаємося нагору, а там – Дель Боске

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
4
год
:
23
хв
Динамо
19:55
Мальме
Вгадай результат матчу
Залиште відгук