Гірники під Блакитним місяцем

Все, що потрібно знати про «Манчестер Сіті» і «Шальке» - наших суперників у єврокубках
У сезоні 2015/16 українські клуби, м'яко кажучи, не найкраще провели осінню єврокубкову частину. «Зоря» і «Ворскла» не зуміли пробитися хоча б у груповий етап Ліги Європи. «Дніпро», чинний «срібний» призер турніру, посів лише третє місце у своєму квартеті, пропустивши в 1/16 фіналу «Лаціо» і «Сент-Етьєн». А «Шахтар», опинившись у чемпіонській лізі в товаристві таких монстрів як ПСЖ і «Реал», швидко зрозумів, що межа його можливостей – кваліфікуватися у весняну стадію ЛЄ з третьої сходинки.

Єдиний, хто яскраво виступив на міжнародній арені, - київське «Динамо». Дві перемоги над тель-авівським «Маккабі», дві київські нічиї із «Порту» та «Челсі» і кульмінаційна звитяга на «Драгау» вивели чемпіонів України в 1/8 фіналу Ліги чемпіонів. У плей-офф чемпіонської ліги динамівці зіграють вперше за останні 17 років. Тож винятковість і урочистість моменту важко переоцінити.

У суперники українським грандам дісталися віце-чемпіон Англії «Манчестер Сіті» та шоста команда Бундесліги за підсумками минулого сезону – гельзенкірхенський «Шальке». Жереб – середньої складності. Могло бути краще, але могло бути й значно гірше, якби, приміром, «Динамо» нарвалося на «Баварію» чи «Барселону». Тож поки до перших матчів між «Динамо» і «Ман Сіті», «Шахтарем» і «Шальке» залишається трохи часу, знайомимося із німецько-англійським бар'єром детальніше.

«Манчестер Сіті»
Місто

Манчестер (Англія)
Стадіон

«Етіхад Стедіум» («Сіті оф Манчестер»)
55097 глядачів
Прізвиська

«містяни»
«блакитний місяць»
Рік заснування

1880 – («Сент Маркс»)
1887 – («Ардвік»)
1894 – «Манчестер Сіті»
Реалії сезону
У новому сезоні віце-чемпіони Прем'єр-ліги стартували із 5-ти перемог поспіль з загальним рахунком 11:0. Швидкі на висновки експерти одразу возвели команду Мануеля Пеллегріні в ранг головного претендента на чемпіонський титул. Поразки «містян» від «Вест Хема» і «Тоттенхема» повернули усіх до суворої реальності. Взимку «Ман Сіті» остаточно втратив шанси на швидке повернення лідерських позицій, які почергово змінювали власника – спершу пелетон очолював «Арсенал», а згодом на верхотурі прописався «Лестер».
Дуже показовим був матч 25 туру, в якому «Ман Сіті» приймав «Лестер» на власному полі, і у випадку перемоги повертав би собі першу сходинку. Однак сенсаційний лідер сезону влаштував демонстративну екзекуцію «блакитним», оголивши для тренерського штабу «Динамо» всі наявні проблеми манчестерців, і поїхав додому із перемогою 3:1. Не зважаючи на дошкульне фіаско, сезон для «Ман Сіті» можна назвати… вдалим. Підопічні Мануеля Пеллегріні зберігають шанси на всі чотири трофеї сезону. Відставання від «Лестера» поки що не критичне. Двадцятого лютого «Ман Сіті» спробує здолати чергову перешкоду («Челсі») в Кубку Англії і пробитися у чвертьфінал турніру. А 28 лютого «шейхи» матимуть чудову нагоду здобути перший трофей сезону – Кубок Ліги. У фіналі їм протистоятиме змучений кризами, травмами і психологічними комплексами «Ліверпуль».

Виступ у Лізі чемпіонів – окрема тема для розмови. Історично склалося так, що «Сіті» ще жодного разу не вдалося пройти стадію 1/8 фіналу. Спочатку було враження, що в цьому сезоні «містяни» навіть не вийдуть з групи. Домашня поразка в першому турі від «Ювентуса» боляче вдарила по амбіціях «Манчестера», але три поспіль перемоги над менхенгладбахською «Борусією» і «Севільєю» (двічі) повернули англійців до життя. Остаточно закріпила успіх звитяга в останньому турі над все тим же Гладбахом. Очікування від євросезону на «Етіхаді» настільки високі, що дон Мануель готовий навіть пожертвувати Кубком Англії заради тріумфу над «Динамо». Історичний вихід у чвертьфінал мав би надихнути «Сіті», а далі вже як карта ляже.
Тренер

Дон Мануель Пеллегріні допрацьовує на посаді головного тренера «Ман Сіті» останні місяці. Після закінчення сезону 62-річний чилійський спеціаліст здасть пост Хосепу Гвардіолі, на прихід якого очікують з величезним ентузіазмом. От прийде Пеп – і «Сіті» домінуватиме, як «Барселона», вважають «галасливі сусіди».

Але й у Пеллегріні були погожі деньки на «Етіхад Стедіум». Упродовж неповних трьох років він став чемпіоном Англії-2014 і здобув Кубок Ліги. Однак передчасні капітуляції у Лізі чемпіонів – один із основних аргументів, чому з «Інженером» не стануть продовжувати контракт. Тепер у дона Мануеля єдина мотивація – піти красиво, захопивши із собою парочку трофеїв.
Капітан
Бельгійський стовп захисту «Ман Сіті» Венсан Компані капітанить не перший рік. Габаритний центрбек чудово почувається у силовій боротьбі і на другому поверсі, часто долучається до стандартів своєї команди і забиває. В цьому сезоні у нього два голи в чемпіонаті Англії, однак мало ігрової практики. Востаннє 29-річний капітан виходив на поле ще минулого року – проти «Сандерленда». Компані бореться із хронічною травмою литкового м'яза. За попередніми прогнозами, озвученими Пеллегріні, Венсан повинен був пропустити перший матч у Києві. Однак відновлення захисника відбувається значно швидшими темпами і він вже приступив до тренувань.

Якщо Компані все ж не вийде проти «Динамо», капітанську пов'язку одягне Яя Туре. Івуарійський домінатор центра поля проводить не найкращий сезон, який, до того ж, може стати для нього останнім у Манчестері. Гвардіола будуватиме влітку нову команду і навряд чи в плани тренера входитиме 32-річний футболіст, що вже зараз далеко не завжди спроможний зіграти на своєму максимумі.
Зірка
"Побачити гру Куна - те ж саме, що побувати у музеї Прадо", — сказав колись про Агуеро Анатолій Бишовець. Аргентинського форварда переслідують травми, але навіть тоді, коли екс-зять Марадони не в найкращих своїх кондиціях, він творить дива. В'юнкий, технічний, швидкий, скоординований, невисокий, але при цьому здатний забити ударом головою, Кун є великою проблемою для будь-якої, навіть зразкової оборони.
У цьому сезоні найкращий бомбардир «Ман Сіті» був змушений пропустити 7 матчів чемпіонату. Але в інших 18-ти іграх Кун забив 14 голів і входить до когорти топ-снайперів англійської першості, зберігаючи непогані шанси на захист титулу найкращого бомбардира АПЛ.

До речі, Агуеро полюбляє стріляти серіями. У цьому сезоні в нього два дублі і один пента-трик. П'ять голів у ворота бідолашного «Ньюкасла» Кун відвантажив за якихось 20 хвилин, встановивши абсолютний рекорд Прем'єр-ліги. Найкраще, звісно, узагалі не дати йому розгулятися. А якщо вже Агуеро забив – тримайте його семеро! Словом, протистояння з аргентинцем стане для Хачеріді і Ко найважчим випробуванням у чинному сезоні.
Ретро

Знайомство «Ман Сіті» з «Динамо» відбулося в 1/8 фіналу Ліги Європи 2010/11 і мало для англійців фатальні наслідки. У Києві «шейхи» програли команді, очолюваній Юрієм Сьоміним, з рахунком 0:2. Через тиждень «Сіті» на власному полі зумів відіграти лише один м'яч, тож опинився за бортом турніру.

ЛІГА ЄВРОПИ 2010/11. 1/8 ФІНАЛУ
10 березня 2011. Київ. Стадіон «Динамо» ім. В. Лобановського

«Динамо» - «Ман Сіті» - 2:0


Голи: Шевченко, 25, Гусєв, 77

«Динамо»: Шовковський, Даніло Сілва, Вукоєвіч, Попов, Шевченко (Нінковіч, 88), Ярмоленко, Мілевський, Гусєв, Єрьоменко, Хачеріді, Юссуф

«Манчестер Сіті»: Харт, Річардс, Компані, Сабалета, Джеко, Коларов (Райт-Філліпс, 82), Баррі, Лескотт, Давід Сілва, Я.Туре, Балотеллі (Тевес, 57)

Попередження: Юссуф – Балотеллі, Тевес
17 березня 2011. Манчестер. Стадіон «Етіхад Стедіум»

«Ман Сіті» - «Динамо» - 1:0

Гол: Коларов, 39

«Манчестер Сіті»: Харт, Річардс, Компані, Коларов (Мілнер, 88), Баррі (А.Джонсон, 71), Лескотт, Давід Сілва (Джеко, 76), Тевес, Де Йонг, Я.Туре, Балотеллі

«Динамо»: Шовковський, Даніло Сілва, Вукоєвіч, Попов, Шевченко (Гармаш, 62), Ярмоленко (Бетао, 90+2), Гусєв, Єрьоменко, Нінковіч (Зозуля, 46), Юссуф, Алмейда

Попередження: Тевес, Компані, Давід Сілва, Де Йонг, Я.Туре – Юссуф, Нінковіч, Алмейда

Вилучення: Балотеллі, 36
Склад
Перед стартом весняної єврокампанії у складі «Ман Сіті» відбулася заміна бійця. Замість Саміра Насрі, який із лазарету практично не виходить, манкуніанці заявили молодого нігерійського форварда Калечі Іхеаначо. Інші травмовані гравці клубу (а їх немало – Венсан Компані, Ельякім Мангаля, Давід Сілва, Хесус Навас і навіть Кевін Де Брюйне, у якого найсерйозніші проблеми) внесені у список – з перспективою на більш пізні раунди Ліги чемпіонів. Подаємо заявку «Ман Сіті» без урахування списку В.
Голкіпери: Джо Харт, Віллі Кабальєро

Захисники: Бакарі Санья, Пабло Сабалета, Александар Коларов, Ельякім Мангаля, Гаель Кліши, Мартін Демікеліс, Ніколас Отаменді, Венсан Компані

Півзахисники: Фернандо, Рахім Стерлінг, Хесус Навас, Кевін Де Брюйне, Фабіан Делф, Давід Сілва, Фернандінью, Яя Туре

Форварди: Серхіо Агуеро, Вілфрід Боні, Калечі Іхеаначо


Орієнтовний склад


Харт – Сабалета, Отаменді, Демікеліс, Коларов – Фернандінью, Фернандо – Сілва, Туре, Стерлінг – Агуеро

Аргументи «за» і «проти»
При всій повазі до «Динамо», віце-чемпіони Англії можуть виставити на двоматчеву дуель більш висококласний склад – навіть при тому, що не зіграє Де Брюйне і ще 2-3 помітні персонажі. У «Ман Сіті» - найкраща атака Прем'єр-ліги, та й у Лізі чемпіонів ці хлопці забивають в середньому 2 м'ячі за гру. Бездоганно заточений наконечник «містян» - Кун Агуеро – здатний самотужки вирішувати долю матчів. Зрештою, повторну гру манкуніанці проведуть в рідних стінах, тож матимуть сприятливі умови для реваншу у випадку київської невдачі. Зимова пауза в українському чемпіонаті і відсутність реальної ігрової практики динамівців – ще один плюс для Пеллегріні і його команди.

Приємно це констатувати, але у «Динамо» теж є чим відповісти. Насамперед, оборона «Сіті» спокусливо світить добрячими шпаринами, якими гріх не скористатися. Зв'язка Демікеліс – Отаменді регулярно косячить проти будь-якого суперника. З Компані центр захисту якщо й стає надійнішим, то ненабагато. Тому маємо ситуацію, що в чемпіонаті та ЛЧ «Блакитний місяць» пропускає в середньому трохи більше одного м'яча за гру.

На руку команді Реброва щільний календар «Манчестера» і потреба битися аж на чотири фронти. Перед виїздом у Київ «шейхи» проведуть виснажливий матч із «Тоттенхемом» у чемпіонаті, а також із «Челсі» в Кубку. Натомість матчу-відповіді передуватимуть фінал Кубка Ліги з «Ліверпулем» і ще 3 (!) поєдинки чемпіонату, один з яких – проти тієї ж команди Клоппа на «Енфілд Роуд». Такий графік здатний вибити із колії навіть значно потужнішу команду, ніж «містяни». Додайте сюди рішення УЄФА, який дозволив господарям заповнити «Олімпійський» 12-м гравцем, не забудьте про психологічний тиск на «Ман Сіті», що в якості беззаперечного фаворита змушений перемагати – і ви зрозумієте, що шанси на успіх в обох суперників практично рівні. Що б там не вангували букмекери.
Думка букмекерів

А вони, до слова, проти «Динамо». Аналітики британських контор оцінили шанси команди Реброва опинитися у чвертьфіналі балом 4,00. Натомість на «Ман Сіті» приймають ставки з коефіцієнтом 1,22. Цікаво, що такими ж категоричними букмекери були перед нещодавнім матчем «блакитних» проти «Лестера» у чемпіонаті, віддаючи вагому перевагу господарям. Підсумковий результат ви знаєте.

Слова
«Ми обов'язково розберемо цю команду. У будь-якого суперника можна знайти вади. Я впевнений, що у «містян» є слабкі сторони. У «Челсі», наприклад, на старті сезону вад теж не бачили. Не потрібно дивитися на те, яке місце «Сіті» займає в Прем'єр-лізі, і на скількох фронтах вони грають»
Сергій Ребров,
головний тренер «Динамо»
«Клуб із Манчестера зіграє з київським "Динамо", тоді як "Челсі" зустрінеться з ПСЖ, а "Арсенал" - з "Барселоною». "Челсі" - ой! "Арсенал" - ой! "Ман Сіті" - хороший жереб»
Алан Ширер,
екс-форвард збірної Англії
«Шальке»
Місто

Гельзенкірхен (Німеччина)
Стадіон

«Фелтінс-Арена»
62271 глядач
Прізвиська

«кнаппен» («гірники»)
«кобальтові»
«шахраї»
Рік заснування

1904
Реалії сезону
Шоста команда за підсумками попереднього чемпіонату у чинному сезоні є таким же завсідником топ-7, маючи при цьому хороші шанси досягнути прогресу і стати навіть бронзовим призером. «Баварія» і «Борусія» з Дортмунда пішли у космічний відрив, а от за третю сходинку «Шальке» потягається із «Гертою», «Байєром», «Борусією» М. Найпотужніший футбол «кобальтові» демонстрували у вересні, коли здобули у чемпіонаті чотири перемоги поспіль. Натомість жовтнево-листопадова криза не дозволила «Шальке» сподіватися на щось більше, ніж боротьба за «бронзу». У той період гельзенкірхенці не знали перемог п'ять турів поспіль. Зокрема, вони програли Дортмунду в Рурському дербі (2:3) і практично без шансів склали шахтарські кайла перед «Баварією» (1:3).
Розрадою для сердець, які б'ються в унісон із «Шальке», став виступ команди в Лізі Європи. Німецькі «гірники» не програли в жодному із шести матчів – 4 перемоги і 2 нічиї. Вони достатньо забивали (15 м'ячів) і практично не пропускали. У «Шальке» напару з ПАОКом і «Наполі» - найкраща оборона сезону в ЛЄ – лише три пропущені. У підсумку – закономірне перше місце у групі, де також перебували празька «Спарта», грецький «Астерас» та АПОЕЛ з Кіпру і потрапляння у плей-офф на «Шахтар». На жереб у Гельзенкірхені не нарікають, а новачок команди – добре знайомий нам Юнес Беланда – впевнений, що у «Шальке» є всі шанси пройти віце-чемпіонів України.
Тренер

Андре Брайтенрайтер – тренер молодої німецької генерації. Спеціалісту лише 42 роки, у тренерському цеху він «вариться» з 2010-го, коли очолив юнацьку команду з важкою для вимови назвою «Альтвармбюхен». На повний голос заявив про себе роботою у «Падерборні». Очоливши клуб, Брайтенрайтер у першому ж сезоні зумів здобути путівку в першу Бундеслігу, щоправда, затриматися в еліті не вдалося. За підсумками попереднього чемпіонату «Падерборн» посів останнє місце і повернувся у більш звичний для себе дивізіон. Але зусилля Андре Брайтенрайтера не залишилися непоміченими – у липні 2015 він підмахнув контракт із «Шальке».

До речі, свого часу наставник «кобальтових» був непоганим хавбеком, у першій половині 90-х регулярно запрошувався у збірні Німеччини різних вікових груп. Щоправда, до головної команди країни так і не доріс. Вболівальники зі стажем мають пам'ятати виступи Брайтенрайтера за «Ганновер», «Гамбург» і «Вольфсбург».
Капітан
Чемпіон світу Бенедикт Хьоведес – ідеальний капітан. Ви просто не знайдете у «Шальке» іншого гравця, в якому б лідерські якості так ідеально поєднувалися із багаторічною вірністю гельзенкірхенському клубу. Хьоведес перебуває у системі «кобальтових» ще з 2001 року, відколи опинився у молодіжній команді «Шальке». За головну команду дебютував у 2007-му, і з того часу зіграв вже понад 200 матчів в одній тільки Бундеслізі.
Бенедиктові – 27 років, центральний захисник перебуває у самісінькому розквіті сил. Проте є одне дуже велике «але». Зараз Хьоведес – у лазареті. У січні футболіст травмувався у контрольному матчі проти американського «Форт-Лодердейл Страйкерс». Розрив м'яза задньої поверхні стегна ставить під великий сумнів участь Хьоведеса в дуелі з «Шахтарем».
Зірка
Клас-Ян Хунтелар пройшов університети «Херенвена», «Аякса» і навіть «Мілана» та «Реала». Чемпіоном не став ніде, зате відсутність серйозних титулів 32-річний форвард компенсує високою результативністю. Недарма партнери дали йому прізвисько «Хантер» (Мисливець). Високий зріст (186 сантиметрів) дозволяє Хунтелару багато забивати з «другого поверху». Його козир – гра у штрафному майданчику, але голландець небезпечний і за межами карного. У Класа-Яна добре поставлений удар здалеку. Не один і не два м'ячі влетіли у ворота суперників після того, як Хунтелар розряджав свою «гармату». На батьківщині талант форварда «Шальке» порівнюють із легендарними ван Бастеном та ван Ністелореєм. А це багато що означає.
Ретро


Одинадцять років тому «Шахтар» і «Шальке» вже зустрічалися в іграх «на виліт». Це був аналогічний період року і та ж стадія турніру, який тоді ще мав стару назву – Кубок УЄФА. У Донецьку команда Луческу заледве уникла поразки. Рахунок 1:1 не вселяв особливого оптимізму перед виїздом у Німеччину, проте «Шахтар» зумів приємно здивувати. Швидкий гол всюдисущого Агахови і надійна гра у захисті дозволили пройти німецький шлагбаум.
КУБОК УЄФА 2004/05. 1/16 ФІНАЛУ
16 лютого 2005 року. Донецьк. РСК «Олімпійський»

«Шахтар» - «Шальке» - 1:1

Голи: Брандао, 87 – Аїлтон, 7

«Шахтар»: Лаштувка, Срна, Лєвандовскі, Хюбшман, Рац, Тимощук, Матузалем, Дуляй (Елано, 46), Вукіч (Жадсон, 74), Брандао, Агахова

«Шальке»: Рост, Поульсен, Кобіашвілі, Алтинтоп (Асамоа, 76), Аїлтон, Санд (Ханке, 81), Вальдох, Родрігес, Вермант, Камхьойс, Крстаїч

Попередження: Тимощук, Жодсон – Алтинтоп, Асамоа
24 лютого 2005 року. Гельзенкірхен. «Ауф Шальке».

«Шальке» - «Шахтар» - 0:1

Гол: Агахова, 22

«Шальке»: Рост, Поульсен (Вермант, 63), Кобіашвілі, Аїлтон, Лінкольн, Санд (Ханке, 70), Асамоа, Родрігес, Кампхьойс (Алтинтоп, 75), Крстаїч, Пандер

«Шахтар»: Лаштувка, Тимощук, Матузалем, Агахова (Воробей, 77), Лєвандовскі, Брандао, Рац, Срна, Хюбшман, Дуляй (Батіста, 55), Вукіч (Елано, 63)

Попередження: Кампхьойс – Дуляй, Вукіч, Брандао, Срна
Склад
«Шальке» вніс у заявку на євросезон Юнеса Беланда, який чудово знає можливості гравців «Шахтаря». Натомість ситуація із захистом команди близька до катастрофи. Окрім Хьоведеса відновлюються від пошкоджень Настасіч, Ушіда і Хьогер. Не в найкращих кондиціях Матіп. Відзначимо також зустріч із німецьким (вже не українцем) росіянином Романом Нойштедтером. У Львові йому напевно що гарантований «гарячий» прийом.

Із гравцями зі списку В (яких, цілком ймовірно, Брайтенрайтеру доведеться таки залучати) заявка «Шальке» має такий вигляд…
Голкіпери: Ральф Ферман, Міхаель Гшпурнінг, Фабіан Гіфер, Александер Нюбель

Захисники: Марвін Фрідріх, Тільо Кегрер, Жуніор Кайсара, Бенедикт Хьоведес, Сеад Колашинац, Деніс Аого, Ацуто Ушіда, Саша Рітер, Матея Настасіч, Жоель Матіп, Саша Дум

Півзахисники: Йоханес Гайс, Макс Мейєр, Юнес Беланда, Леон Горецка, Лерой Сане, Марко Хьогер, Сідні Сем, Алесандро Шопф, П'єр-Еміль Хьойберг, Серкан Гьочер, Роман Нойштедтер, Алєксєй Гасілін

Форварди: Франко Ді Санто, Ерік Максім Чупо-Мотінг, Клас-Ян Хунтелар, Фабіан Ріс


Орієнтовний склад


Ферман – Кайсара, Матіп, Нойштедтер, Колашинац – Гайс, Горецка – Сане, Мейєр, Чупо-Мотінг – Хунтелар

Аргументи «за» і «проти»
Як би нам не було прикро, але шанси «Шальке» на 1/8 фіналу виглядають соліднішими. Судіть самі: у той час, як «Шахтар» змушений оббивати пороги Північної Америки, щоб зіграти серію спарингів, «кобальтові» вже стартували у другому колі чемпіонату Німеччини, провели там кілька матчів, перебувають у хорошому робочому тонусі. Із національного Кубка вони завбачливо вилетіли, тож тепер мають практично ідеальний календар без перевантаження. Перший матч «Шальке» проводить на виїзді, що також позитивно із стратегічної точки зору. Та й у Львові «Шахтар» не матиме такої потужної підтримки, як «кобальтові» на рідній «Фелтінс-Арені».
Не враховуючи проблем із обороною, всі інші лінії «Шальке» злагоджені і збалансовані. У центрі поля потрібно пильно стежити за молодими Горецкою і Гайсом, який є одним із найкращих диспетчерів сезону в Бундеслізі. Ну а напад «Шальке» із Хунтеларом, Чупо-Мотенгом і Франко Ді Санто – взагалі виглядає суперпотужно, в рази сильніше, ніж атака «Шахтаря», яка остаточно осиротіла після продажу Алекса Тейшейри.
Думка букмекерів

Додають нам оптимізму хіба що знавці прогнозів та ставок. Вони вважають шанси обох команд на перемогу практично рівними, невелику перевагу все ж відводячи «Шахтарю» - 1,8 проти 1,91 у «Шальке».

Слова
«Я багато грав проти "Шахтаря", коли виступав за "Динамо". Ми гратимемо проти суперника, який дуже технічний та має в складі багато бразильських гравців, які добре володіють м'ячем. Нам потрібно постаратися тримати м'яч під контролем. Думаю, обидва матчі будуть дуже цікавими. Ми маємо усе необхідне, щоб пройти "Шахтар"»
Юнес Беланда,
півзахисник «Шальке»
«А чому б "Шахтарю" і справді не виграти Лігу Європи? До цього потрібно бути готовим, для цього є всі передумови. Зараз будуть збори, потрібно добре попрацювати. Так, є приказка: "Грають всі, а виграють німці". Але ж не можна сказати, що останнім часом вони непереможні»
Сергій Попов,
екс-капітан «Шахтаря»
Поділіться з друзями
Усі права захищені. © 2005—2016, ПрАТ «Телерадіокомпанія "Люкс"», Сайт «Футбол 24».