Манчестер Сіті здобув вольову перемогу над Тоттенхемом, відігравшись з 0:2 – Марез створив чотири голи
Тоттенхем у перенесеному матчі 7-го туру АПЛ зміг створити величезні проблеми для Манчестер Сіті, але все одно зазнав нищівної поразки (2:4). Звіт читайте на "Футбол 24".

Манчестер Сіті перед домашкою з Тоттенхемом перебував у непростій ситуації. Підопічні Пепа Гвардіоли йшли другими, відстаючи від Арсенала аж на 8 залікових балів , а знизу підтискали Манчестер Юнайтед та Ньюкасл – "дияволи" мали рівність за очками, а "сороки" йшли в одному пункті позаду. За таких умов "містяни" не могли дозволити собі осічку.
Гвардіола заговорив про повернення в Барселону: "Хочу стати 90-кілограмовим дідусем"
"Шпори" ж трималися п'ятими, у чотирьох балах від зони ЛЧ, тож команду Антоніо Конте нічия теж не влаштовувала. Тим паче, після поразки в північно-лондонському дербі. Та і загалом вболівальники Тоттенхема поступово впадали у депресію, тож треба було продемонструвати якийсь прогрес у рівні свого футболу.
Попри важливість поєдинку, Пеп Гвардіола не полишив експериментів. В запасі залишився Де Брюйне, а Родрі продовжив виконувати роль центрбека при роботі без м'яча. Структура білд-апу господарів виглядала обережно (3 гравці знизу + 2 зверху починали просування). Антоніо Конте теж не збирався ризикувати зосередившись на пресингу та падаючи в низький блок при атаках Сіті.
Як наслідок, перші півгодини зустрічі пройшли за дуже закритого малюнку з мінімальною гостротою біля обох воріт. За ударами було 4:3 на користь "містян", але три постріли господарів заблокували. Єдиним перспективним епізодом став прорив Гріліша з пасом під удар Холанду, який в останню мить вибив Ромеро. "Шпори" огризнулись хорошою атакою, в якій м'яч перевели з флангу на фланг – все завершилось подачею на Сона з дуже слабким замиканням.
Команди контролювали одна одну, однак в останній третині першого тайму Тоттенхем несподівано почав допускати помилки. На 39-й хвилині Льюїсу дали пробити метрів з 22-х – м'яч рикошетом від захисника полетів під праву стійку, але Льоріс парирував!
На 42-й же Даєр пропустив собі за спину простий лонгбол, дозволивши Холанду вийти віч-на-віч – Льоріс виручив і тут. На 43-й Девіс не зміг перехопити діагональ, внаслідок чого Марез розпочав гострий випад – все завершилось подачею Льюїса на голову Холанду. Ерлінг спрямував м'яч над поперечкою!
Не забивши самими, "містяни" подарували гол Тоттенхему вже на 44-й хвилині. "Героєм" став Едерсон, який віддав пас у своєму штрафному під закритого Родрі. М'яч з-під нього вибили на Кулусевскі, а Деян не розгубився. 0:1!
У компенсований же час лондонці шокували місцеву публіку, подвоївши перевагу в рахунку! Кейн отримав незручний проникний пас, але у підкаті проштовхнув м'яч повз Родрі й потужно бахнув з гострого кута. Едерсон парирував в бік, але м'яч вилетів точно на голову Емерсону – 0:2! Господарям довелося йти на перерву під свист власних трибун.
Очікувалось, що у роздягальні Пеп проведе заміну, випустивши Де Брюйне, але каталонець обійшовся без кадрових перестановок (як і його візаві). Замість цього він наказав Льюїсу активніше йти вперед, підтримуючи атаку й створюючи більшу варіативність в завершальній фазі. Особливо це розкривало крила Марезу, хоча весь Сіті з перших хвилин стартував агресивно. Команда сильно додала в швидкості й агресії.
Тоттенхем виявився до цього неготовим, що вилилось у катастрофу. Господарі скоротили відставання в рахунку вже за п'ять хвилин після відновлення гри. Марез легко пройшов Перішіча на фланзі й подав у штрафний – Холанду пробити не дали, з Гюндогана м'яч зняв Льоріс, але на добиванні опинився Альварес. 1:2!
Ще за дві хвилини рахунок став рівним! Знову провалився лівий фланг Тоттенхема. Родрі виконав м'яку закидушку на правий край штрафного, Марез увірвався туди й головою скинув м'яч вздовж лінії воротарського (Перішіч програв єдиноборство Ріяду), а Холанд замкнув – 2:2! Ще за три хвилини Марез переграв Даєра один-в один і потужно пробив у дальній кут, трішечки не влучивши у площину.
"Шпори" опинились в нокдауні, але змогли піднятись і огризнутись небезпечним випадом на 60-й хвилині. В його завершенні Кулусевскі віддав передачу під удар в порожні ворота однак Перішіч провалився і тут – Іван влучив у Льюїса на стрічці.
Покарання за марнотратство було миттєвим. На 63-й хвилині Марез пройшов повз хорвата й потужно вистрілив у ближній кут. Льоріс там і перебував – і все одно пропустив. 3:2!
Після такого ураганного відрізку темп зустрічі впав. Команди провели всього по одному удару, причому постріл гостей пройшов із дуже далекої дистанції й виявився неточним. Попри це, Ман Сіті продовжував контролювати хід зустрічі. На 81-й хвилині господарі навіть пенальті могли заробити внаслідок подачі з кутового, замикання Родрі з гострого кута й влучання в руку Рішарлісона, однак на фол цей епізод не тягнув.
Зрештою, на 90-й хвилині "містяни" добили лондонців. І знову їм допомогли індивідуальні помилки захисників. Свіжий Лангле обрізався на рівному місці, дозволивши останньому вийти віч-на-віч з Льорісом і оформити дубль – 4:2! Підопічні Пепа Гвардіоли святкують перемогу й продовжують гонитву за Арсеналом.
У Манчестер Сіті майже все нормально, але команда платить за експерименти
Рахунок 0:2 до перерви створює враження провалу Сіті, але це не так. По-перше, пропущені голи були абсолютно випадковими. Тоттенхем провів свій типовий перший тайм – пасивний, обережний, зосереджений на нейтралізації сильних якостей суперника. Певна логіка присутня в другому голі, адже "шпори" при грі на чужій третині поля робили явний акцент на правому фланзі, де відкривався Кейн.
Моментів у гостей не виникало, за виключенням потенційно небезпечної атаки з кросом на Сона. Перед взяттям воріт Сіті взагалі створив серію гольових епізодів, а загалом графік атакувального тиску демонструє тотальну перевагу "містян". Тоттенхем практично не атакував.
Втім, це не значить, що у Манчестер Сіті все було нормально. Команді явно не вистачало швидкості при просуванні м'яча, а на останній третині поля не вистачало ідей та адресатів.
Труднощі виходили із стартової моделі гри господарів: підопічні Пепа Гвардіоли повторили схему з другого тайму проти Челсі, вибудувавшись у 3-2-2-3 з квадратом у центрі поля – нижню його частину склали Родрі та Льюїс (номінальний фулбек), а над ними грали Гюндоган і Альварес. Родрі при обороні опускався в центр захисту.
В теорії, все мало працювати так, як і в Лондоні. В реальності ж схема виявилась перевантаженою. Льюїс, на відміну від поєдинку на Стемфорд Брідж, при грі на м'ячі залишався в центральній зоні.
Це допомагало при обороні, адже Тоттенхем дійсно прикладав великі зусилля для тиску на Родрі – таким чином команди й нейтралізували одна одну. Втім, у нападі залишалось менше партнерів і варіантів продовження.
Проблема посилювалась відсутністю закидань з глибини. Футболісти Сіті занадто обережно ставились до м'яча. Лишень під кінець першого тайму ця зброя стала вмикатись частіше, що вилилось у вихід Холанда віч-на-віч та епізод з його ударом головою.
Отримавши два голи у свої ворота, Пеп відмовився від експериментів і відкотився до базових налаштувань. Вінгери відкривались у широких позиціях, під них створювались ізоляції, вони обігрували 1-в-1 і подавали.
Льюїс відклеївся від Родрі й почав вмикатись у атакувальну роботу. Пришвидшився і білд-ап, а на чужій третині поля стало більше варіативності. Власне, саме взаємодія Льюїса з Марезом і вирішила долю протистояння.
В індивідуальному плані у футболістів все в порядку. Родрі, попри численні проблеми, пов'язані з універсальністю опорної зони Сіті, видав фантастичні цифри. В його активі – 98 точних пасів із 105-ти, з яких 3 пройшли з просуванням.
Іспанець взяв участь у двох з трьох голів Сіті і став найкращим за просуванням м'яча (як на дриблінгу, так і через пас)
Холанд, який мляво проводив останні матчі, усі свої три удари провів із топ-моментів (вихід віч-на-віч, подача на лінію воротарського), знову продемонструвавши свої навички ривків з глибини й роботи у штрафному – і нарешті забивши гол.
A striker's instinct! @ErlingHaaland with the leveller pic.twitter.com/stPz8Wicte
— Manchester City (@ManCity) January 20, 2023
У Гріліша 4 передачі під удар, Марез взагалі видав свій найкращий матч з часів Лестера, а Льюїс став головним ікс-фактором у тактичному малюнку гри.
Поки Ріяд робив магію, 18-річний захисник виграв 6 єдиноборств, видав 52 точних передачі з 54-х і розігнав гольову атаку. Лише 2 футболісти АПЛ, які провели 318 хвилин на полі (стільки ж, скільки і Льюїс), видали кращу точність пасів.
@ManCity's Rico Lewis completed 52 of 54 passes v Tottenham tonight
— Sky Sports Statto (@SkySportsStatto) January 19, 2023
Only 2 players who have played as many PL minutes this season (318) have a higher pass accuracy figure:
94.3% John Stones
94.1% Manuel Akanji
93.9% Rico Lewis
93.2% Victor Lindelof pic.twitter.com/Jxs5gf1QM0
Словом, Манчестер Сіті проявив усю свою монструозність як в тактичному, так і в індивідуальному плані. Питання залишаються тільки по обороні окремих виконавців. Родрі дав себе протиснути перед другим голом Тоттенхема, Аканджі допустив кілька помилок і не запустив жодної точної довгої передачі, а Ріко ще не дуже впевнений під тиском.
Найменше питань виникає до Аке. Втім, тут треба не забувати і про пошкодження Діаша, і про невиразну форму Канселу. Пепа ж більше тривожить психологія підопічних. Він був розгніваний пасивністю команди в першому таймі.
"I want to beat Arsenal. If we play in that way Arsenal will destroy us."
— Football Daily (@footballdaily) January 19, 2023
Pep Guardiola wants a reaction from the entire club after Man City's recent performances pic.twitter.com/2cr4sTU5d2
І проблема навіть не в матчі з Тоттенхемом – "містяни" вже давно виглядають вайлувато, що виливається у втрату очок з аутсайдерами, програшні дербі та вильоти з Кубку. Можливо, це ефект чемпіонату світу, адже у багатьох грандів поки що помітні схожі проблеми.
Але в ігровому плані у Манчестер Сіті все в порядку. Так, Гвардіола експериментує, але швидко вносить корективи, якщо щось пішло не так. На дистанції структурні перебудови зроблять цей колектив лише сильнішим – важливо тільки правильно налаштовуватись.
Тоттенхем у затяжній депресії
Тоттенхем в останніх п'яти матчах АПЛ здобув всього одну перемогу (над Крістал Пелас, 4:0), зазнавши трьох болісних поразок. Астон Вілла розбила підопічних Антоніо Конте у Лондоні на Новий рік, Арсенал впевнено виніс їх у дербі (знову ж таки на їхньому полі), а тепер Манчестер Сіті вколотив чотири голи за тайм. І нині вже немає жодної впевненості, що до наступного туру ситуація стане кращою.
Колектив стагнує протягом усього сезону, що помітно по графіку очікуваних голів... (натисніть на картинки, щоб збільшити).
...та очікуваних пропущених голів.
Для Тоттенхема завжди була характерною нестабільність, але зараз помітна чітка тенденція до погіршення якості гри в атаці та в обороні.
За більшістю статистичних параметрів бачимо регрес у порівнянні з попереднім сезоном.
Причин у даного спаду багато. Тут варто згадати і про відсутність єврокубків у попередньому сезоні, і про нестабільну кадрову ситуацію в нинішньому – футболісти часто травмуються, Моура взагалі вилетів надовго (а це дуже важливий гравець). Як наслідок, лідери підходять до матчів у різній формі.
Можна згадати і про Уго Льоріса. У поєдинку з Манчестер Сіті він пропустив удар з пристойної дистанції в ближній кут, та і перед першим пропущеним є певні питання. Взагалі, цей сезон є найгіршим для француза в АПЛ – за статистикою, яка обраховує якість відбитих ударів, віце-чемпіон світу пропустив вже 4,6 "зайвих" голів.
Вся ця нестабільність призводить до того, що Тоттенхему постійно доводиться відігруватись у рахунку. Команда програвала протягом 30% ігрових хвилин, що є найгіршим показником за останні сім років. Дана особливість впливає на найкращого бомбардира АПЛ у попередньому сезоні – Сона.
Він найбільш ефективний у грі на зустрічних курсах. У ситуаціях, коли колектив відігрується (а значить, ламає щільну оборону) Сон за 5 років виконав лише 13 результативних дій в АПЛ. Зараз же в його активі тільки 6 явних моментів і 4 голи, три з яких забиті в одному матчі. Просіла і якість взаємодії з Кейном.
Зрештою, намітилась і залежність від Кулусевскі. З Деяном і без Деяна "шпори" являють собою дві різні команди. Швед не збавляє рівень, але чи вистачить його надовго?
Тотальна нестабільність призводить до психологічного надлому ще до стартового свистка. Тоттенхем відверто боїться починати матчі агресивно, хоча другий тайм проти Арсенала показав – у команди є ресурс для потужної гри.
Звісно, пасивність "шпор" обумовлена їхнім бажанням виманювати суперника у високий пресинг, аби потім вибігати у швидкий контрвипад – але в топ-матчах це може вилитись у катастрофу. Так сталося у дербі з Арсеналом і так мало статись до перерви в поєдинку проти Сіті.
Тим не менш, на усіх графіках помітно, що нічого катастрофічного у футболі Тоттенхема ще не сталося. Показники просіли, але не критично. В тактичному плані "шпори" також демонструють осмислений і грамотний план на гру – зокрема, у матчі проти Манчестер Сіті Кейн допомагав трійці центрхавів тиснути на опорну зону (цього не вистачало у дербі тиждень тому).
Минулого лютого "шпори" вже перебували у важкій турнірній ситуації – і тоді вони виплили у зоні ЛЧ, тож і зараз не варто списувати лондонців. Подивимось, куди вони припливуть тепер.
Падіння Барселони та злет Ліверпуля, Англія – ліга грошей: топ-20 найбагатших клубів Європи
показати приховати