Ліверпуль – Фламенго: перемога мерсисайдців на класі, Фірміно "робить" чемпіонство світу та потенційна зірка з Бразилії

22 грудня 2019 13111 Читать на русском
Ліверпуль – Фламенго: звіт на Фінал Клубного чемпіонату світу

В рамках фінального поєдинку клубного ЧС-2019 Ліверпуль завдяки єдиному голу Роберто Фірміно здобув важку перемогу над Фламенго (1:0).

Ліверпуль розпочав матч згідно до свого свого статусу, зустрівши Фламенго шквалом моментів. Так, вже на 1-й хвилині Фірміно вивалився віч-на-віч з голкіпером Дієго Алвесом та пробив у дотик вище воріт, а на 5-й з дистанції вистрілив Кейта – також на трибуни. На 6-й шикарний дальній постріл впритул з лівою стійкою вдався Александеру-Арнольду, після чого мерсисайдці несподівано відійшли від штрафного бразильців. Вже на 10-х хвилинах вболівальники спостерігали цілком рівний поєдинок.

Підопічні Жорже Жезуса поступово налагодили пресинг, а згодом почали тривожити оборону Ліверпуля ривками по флангах. Зокрема, на 20-й та 23-й хвилинах на різні частини штрафного вривався Бруну Енріке – одного разу він прострілив (ніхто не замкнув), а в іншому випадку обіграв захисника, але не втримав м'яч під контролем. На 26-й же вінгер пробив з лівого краю карного майданчика, влучивши у Гомеса. На 33-й Джо знову заблокував його удар – цього разу Бруну головою замикав подачу з правого флангу.

Клопп: Гвардіола набагато кращий за мене, як людина

А що ж Ліверпуль? А нічого. Взагалі нічого. Все, що змогли англійці до кінця першого тайму – це кілька стандартів та загальне вирівнювання гри. Жодна з команд не переважала одна одну на останніх хвилинах, що було успіхом для обох. Свисток на перерву зафіксував нулі на табло.

Другий тайм розпочався з розміну шикарними моментами. Спочатку рахунок мав відкривати Ліверпуль: вже на 47-й хвилині Фірміно отримав м'яч на лінії штрафного, хитнув захисника й пробив у порожній дальній кут з відскоком від газону – стійка! Ще за дві хвилини Салах у дотик замкнув простріл з правого флангу, але єгиптянину забракло точності. Бразильці огризнулися не гірше: на 52-й Габігол вистрілив із середньої дистанції над поперечиною, а на 54-й Де Арраскаета завдав удару метрів з 20-ти у лівий нижній кут – Аліссон парирував! Після цього команди заспокоїли темп гри, чому сприяла низка дрібних пауз.

В середині другого тайму Фламенго суттєво додав у активності, довівши володіння м'ячем до 65%. Це не могло не вилитись у моменти: так, на 65-й хвилині Габігол влетів на лівий край штрафного й пробив з рикошетом повз ворота, а на 69-й він же у падінні через себе замкнув подачу Бруну Енріке – Аліссон спіймав м'яч. На цьому проблеми Ліверпуля не завершились, адже на 73-й хвилині травмувався Окслейд-Чемберлейн (його замінив Лаллана), а на 77-й арбітри скасували гол Салаха (з метрового офсайду). Фламенго при цьому постійно огризався контрвипадами.

Скандальний фінал Бразілейрао: "динамівець" відправляє "дніпрянина" в пекло, знищений стадіон і чемпіонська провокація

Завершення основного часу пройшло за явної переваги Ліверпуля, хоча Жорже Жезус зробив дві заміни, щоб освіжити гру. Так, на 80-й хвилині Александер-Арнольд пробив з лінії штрафного по центру в руки голікперу, а на 85-й Хендерсон метрів з 23-х завдав удару в праву дев'ятку – Дієго Алвес у красивому стрибку врятував Фламенгу.

Бразильці трималися до 90+1-ї хвилини, аж поки не пропустили контратаку з виходом Мане віч-на-віч – Рафінья збив Мане, а рефері призначив пенальті. Здавалося, що це кінець, але на відеоповторі стало помітно, що фол відбувся до карного майданчика. Більше того – рефері після особистого перегляду епізоду взагалі скасував фол. Зрештою, свисток на 90+8-й хвилині просигналізував про те, що доведеться грати додатковий час.

У першому екстра-таймі стало помітно, що сили у Фламенго практично вичерпані. Ліверпуль же продовжував додавати, організувавши низку непоганих атак і відкривши рахунок на 99-й хвилині внаслідок помилки центрбека Кайо при перехопленні передачі на Мане з глибини. В результаті стався вихід два-в-один з пасом на Фірміно, після якого Роберто прибрав все того ж Кайо у штрафному й вистрілив у майже порожні ворота – 1:0!

Майже одразу міг прилетіти й другий гол: на 102-й хвилині Салах метрів з 19-ти у своєму стилі зарядив у дальню дев'ятку, а на 103-й після його передачі з гострого кута пробивав ван Дейк – в обох випадках блискуче зіграв Дієго Алвес. Зрештою, на міні-перерву команди пішли за рахунку 1:0 на користь "червоних". В другому екстра-таймі Фламенго та Ліверпуль обмінялися двома непоганими моментами: Габігол на 108-й хвилині увірвався на ліву частину штрафного й вистрілив повз ближню стійку, а Хендерсон на 115-й класно пробив зі стандарту – Дієго Алвес знову був на висоті. Вже на 119-й рятувати бразильців міг Лінкольн, який замкнув простріл з правого флангу ударом метрів з 15-ти, але 19-річний нападник направив м'яч над поперечиною!

Як Фламенго не старався, а зрівняти рахунок підопічним Жорже Жезуса так і не вдалося. Фінальний свисток зафіксував важку перемогу Ліверпуля, який став новим чемпіоном світу серед клубів!

Ліверпуль не налаштувався, але клас вирішив усе

Ліверпуль провів дуже непростий чемпіонат світу, хоча й контингент на цьому турнірі підібрався вкрай сильний – і Монтеррей, і Фламенго є дуже зубастими колективами. Тим не менш, європейські гранди привчили до домінування на турнірі, зробивши тезу "переможець ЛЧ = переможець ЧС" практично аксіомою. Тут же маємо важку звитягу англійського суперклубу над мексиканцями в компенсований час та не менш важкий тріумф в екстра-таймах з бразильцями – все це виглядає дуже незвично.

У фіналі склалося враження, що мерсисайдці просто не налаштувалися на клубний ЧС, як слід. Команда після потужного початку кожного з таймів несподівано кидала грати до їхнього ендшпілю, не приймаючи особливих кроків щодо перехоплення ініціативи навіть тоді, коли бразильці почали лупити з меж штрафного в площину воріт Аліссона – Юрген Клопп провів першу заміну аж на 75-й хвилині, та й ту через травму Окслейда-Чемберлейна. Тим не менш, навіть цих коротких відрізків хорошого футболу вистачило для того, щоб назвати перемогу Ліверпуля справедливою.

Загалом, "червоні" вдвічі перевершили суперника за показником очікуваних голів у основний час, а в овертаймах перевага доходила й до чотириразової. Крім того, англійці мали втричі більше влучань у площину воріт, хоча за кількістю ударів була рівність, а за відсотком володіння м'ячем Фламенго навіть мав перевагу. Це і є клас – бразильці свої моменти або не реалізували (як на 119-й хвилині), або просто не мали в них належної якості, в той час як Ліверпуль міг оформити розгром, увімкнувшись десь на третину матчу.

Команда Жорже Жезуса добре пресингувала, діяла сміливо й грамотно, але на завершальній фазі їй бракувало виконавницької майстерності, а на останні 30 хвилин Фламенго ще й не вистачило сил – той же славетний Габігол зліг із судомою одразу зі свистком про початок першого овертайму.

Чи має це принижувати перемогу Ліверпуля? Ні в якому разі. Мерсисайдці продемонстрували рівно такий футбол, на який вони виклались. Це також ознака майстерності – Фламенго вистрибнув вище голови усіх латиноамериканських клубів разом узятих, але мав всього один по-справжньому гольовий момент і програв через грубу помилку на перехопленні простого пасу.

Фірміно – найкращий гравець Ліверпуля на ЧС-2019

Поточний сезон для Боббі проходить дуже важко, що й не дивно, коли ти два роки поспіль граєш практично максимальну кількість матчів на всіх можливих турнірах. Ще в серпні було помітне виснаження Фірміно, хоча це не завадило відзначитись асистом у Суперкубку Європи. Тим не менш, в АПЛ та ЛЧ у нього всього 6 голів, що замало для форварда такого класу. Можливо, це один з останніх сезонів бразильця у Мерсисайді, але саме він є чемпіонським. Роберто повністю йому відповідає.

На клубному ЧС-2019 саме гра Фірміно стала ключовим фактором у загальному тріумфі Ліверпуля. Всього 5 хвилин, які йому виділив Юрген Клопп у важкому півфіналі з Монтерреєм, вистачило для того, щоб Боббі забив переможний м'яч, а у фіналі він не тільки зробив те ж саме, а ще й влучив у стійку, став лідером команди за кількістю ударів та віддав пас під постріл Кейта. Щоправда, на цьому основні статистичні звитяги бразильця й завершуються, але без них не було б ліверпульського треблу.

Дивно, чому найкращим на турнірі визнали Мо Салаха. Так, у нього крута статистика (особливо у фіналі), але у Бруно Енріке з Фламенго статистика покраще, ніж у всього атакувального тріо Ліверпуля – і що це дало? Фірміно зробив це чемпіонство – Фірміно його істинний коваль.

Бруну Енріке – майбутня європейська зірка?

Іконою Фламенго є Габріель "Габігол" Барбоса, який самотужки оформив для клубу перемогу у фіналі Копа Лібертадорес і непогано виступив на клубному чемпіонаті світу (хоча й без голів). Втім, відкриттям став 28-річний Бруну Енріке. Побачивши футбол, продемонстрований вінгером у поєдинку проти Ліверпуля, хороші європейські клуби мають серйозно задуматись над трансфером.

Бруну Енріке 4 рази пробив по воротах (всі – з меж штрафного), віддав 3 передачі під удар та 8 разів йшов у обіграш на дриблінгу (5 успішних спроб) – щоправда, у нього сильно просідає точність пасів (всього 64%). У матчі проти Ліверпуля набити такі показники рідко вдається якомусь простачку, а з урахуванням голу в півфіналі та 21 забитого м'яча + 4 асисти в 35 матчах у Бразилії Бруну Енріке так і зовсім здається перспективним для Європи.

Лякають лише дві речі. По-перше, він вже був у Європі, у двох сезонах награвши за Вольфсбург аж 581 хвилину. По-друге, йому вже 28 років, а його ціна коливається в районі 6,5 млн євро – це небагато, але у роботі з бразильцями ця сума неодмінно зростатиме (тим паче після такого фіналу). Середнім європейським клубам куди цікавіший Габігол, який провалився в Інтері, але який розриває бразильський чемпіонат – і якому всього 23. Тим не менш, конкретно у фіналі розрекламувати себе зумів саме Бруну Енріке.

"Батько і син тримали банер "Рафа зламався": Бенітес – про стосунки із Роналду, епічне фіаско Шеви і російське "западло"