Фінансовий "фейр-плей". Правила і покарання, які "неможливо" обійти

31 липня 2017 2504 Читать на русском
Фінансовий "фейр-плей". Правила і покарання, які "неможливо" обійти
Неймар і його батько / Getty Images

"Футбол 24" розповідає про фінансовий "фейр-плей" – програму УЄФА, яка лише опосередковано стримує космічний трансферний бум.

Мета створення

Фінансовий "фейр-плей" (ФФП) був схвалений і затверджений у вересні 2009 року з метою покращити фінансову стабільність європейського клубного футболу, а почав діяти на старті нового десятиліття. Завдяки йому УЄФА виконує роль своєрідного суворого батька для своєї футбольної сім’ї – обмежує та контролює несвідомих дітей для блага в майбутньому.

Якщо ви переглянете звітність доходів клубів, то побачите, що в останні роки вони істотно зросли. Проблема полягає в тому, що ростуть не тільки доходи, а й витрати, які перевищують ці доходи. Саме тому ми розробили правила фінансового "фейр-плей". Основна ідея цієї концепції така – заборонено витрачати більше, ніж заробляєш. Ті, хто дотримується правил і використовують чітку і здорову бізнес-модель, тільки виграють від цього, – говорив тодішній генеральний секретар УЄФА та теперішній президент ФІФА Джанні Інфантіно.

Щоб краще зрозуміти, як фінансовий "фейр-плей" допомагає клубам, поглянемо на оголошені цілі УЄФА:

– зробити фінансову політику клубів більш дисциплінованою і раціональною;
– знизити інфляційний ефект і тиск на зарплати і трансферні витрати;
– заохотити здорову конкуренцію між клубами у фінансовій області;
– сприяти довгостроковим інвестиціям в дитячо-юнацький футбол і розвиток спортивної інфраструктури;
– зробити європейські клуби стабільнішими в довгостроковій перспективі;
– сприяти своєчасному погашенню заборгованостей клубами.

Правила

Зрозуміло, що не кожен клуб, як і не кожна вередлива дитина, хоче себе обмежувати задля кращого майбутнього. Тому УЄФА розробив правила, яких потрібно дотримуватися, щоб уникнути покарання. Слідкує за виконанням правил Інстанція по фінансовому контролю клубів (ІФКК), яка аналізує їхні доходи і витрати та визначає тих, з ким слід провести аналітичну та виховну роботу.

Учасники єврокубків повинні відзвітувати перед УЄФА про відсутність боргів перед іншим клубами, перед футболістами та персоналом, перед соціальними та податковими службами. Ті, хто кваліфікувався в Лігу чемпіонів і Лігу Європи, мають продемонстувати, що вони отримують прибутки, вийшли в нуль, або хоча б скорочують свої збитки.

Клубам поставили вимогу сформувати дієву бізнес-модель, яка з часом забезпечить безбитковість. Звичайно, відразу досягти самоокупності дуже складно, а тому на перших порах УЄФА дозволяє певні послаблення:

У сезонах 2013/14 та 2014/15 допускалися збитки у розмірі не більше 45 млн євро, які обов’язково мали бути покриті власником клубу або його компанією.

У сезонах 2015/16, 2016/17 та 2017/18 допускаються збитки у розмірі не більше 30 млн євро, які також обов’язково мають бути покриті власником клубу або його компанією.

Що дуже важливо, витрати на побудову і реконструкцію стадіонів, розширення тренувальних баз, розвиток дитячо-юнацького і жіночого футболу не беруться до уваги при підрахунку беззбитковості. Таким чином УЄФА стимулює самостійний поступовий розвиток клубів, який, як очікується, дасть їм змогу дотримуватися фінансового "фейр-плей" та існувати на зароблені кошти, а не на вливання зі сторони.

Як законно заробляти

У клубів є 3 основні способи заробітку:

1. Надходження Matchday (продаж квитків і трати вболівальників у день матчу на стадіоні та по дорозі до нього)

2. Дохід від телетрансляцій.

3. Комерційні доходи (реклама, спонсорські контракти).

Football Money League 2017: як гроші грають в футбол

Також можна примножувати свої доходи, вигідно продаючи гравців. Логічно, що такими опціями користуються "маленькі клуби", які й без ФФП ставлять перед собою ціль вийти в плюс. У свою чергу, "великі клубі" за допомогою трьох наведених вище пунктів якраз покривають негативне сальдо трансферної діяльності.

Покарання

Тепер щодо покарань, на які можуть наразитися клуби, в разі неспроможності забезпечити позитивну динаміку фінансової діяльності, або ж банального ігнору "фейр-плей".

Повний список можливих санкцій:

1. Попередження.
2. Догана.
3. Штраф.
4. Зняття очок.
5. Позбавлення призових в турнірах УЄФА.
6. Заборона на реєстрацію новачків в турнірах УЄФА.
7. Обмеження кількості гравців в заявці на турніри УЄФА, в тому числі обмеження загальних витрат на гравців в заявочному списку А.
8. Виключення з поточних і/або майбутніх турнірів.
9. Позбавлення завойованих трофеїв і нагород.

Втім, УЄФА поки що дуже лояльно ставиться до порушників і багато що їм пробачає. ІФКК укладає з клубами мирові угоди на декілька сезонів, які містять незначні обмеження. Ці обмеження більше схожі не на покарання, а на заходи направлення в беззбиткове русло. До того ж, якщо в перший сезон клуб демонструє позитивну динаміку фінансової діяльності – ІФКК може припинити дію мирової угоди та звільнити клуб від будь-яких обмежень.

Як би там не було, покарання клубів – не шлях до успішної реалізації концепції. Успіхом буде визнана ситуація, при якій фінансовий стан європейського клубного футболу зміцніє. Ми впевнені, що так воно і буде. Це наша мета, – у цьому випадку слова Джанні Інфантіно як ніколи відповідають діям.

Клуби, які все таки вперто ігнорували норми фінансового "фейр-плей" у 2014 році вперше були серйозно покарані. Санкцій зазнали турецькі (Бурсаспор, Галатасарай, Трабзонспор) і російські (Зеніт, Анжи, Рубін) клуби, а найбільші втрати мали "нафтодоларові" Манчестер Сіті та ПСЖ: 60 млн євро штрафу (40 з яких умовно), заявка на турніри УЄФА скорочена до 21 гравця, трансферні обмеження та капи на два роки щодо зарплатних відомостей.

Дивно, чи не так? Три роки тому ці клуби були покарані, а цього літа Ман Сіті скуповує найдорожчих захисників світу на 220 млн фунтів, а ПСЖ за стільки ж торгує Неймара. Невже такі потужні клуби вирішили воювати з УЄФА? Аж ніяк, їм це не вигідно, вони не зможуть діяти з позиції сили.

Пояснюємо чому: правила фінансового "фейр-плей" затверджувалися за підтримки Асоціації європейських клубів, де першу скрипку грають монстри фінансової стабільності МЮ, Реал, Баварія, Барселона. Будь-який шантаж від арабських маріонеток відразу буде придушений справжніми грандами континентального футболу, які десятиліттями вибудовували прибуткову структуру. Втрата Лігою чемпіонів Ман Сіті та ПСЖ навіть близько не зрівняється з втратою вищеназваного квартету. І в популярності турніру (відповідно, в рекламі), і у вартості телетрансляцій.

Різкі рухи не вигідні нікому, все буде вирішуватися мирними угодами, численними відтермінуваннями та умовними штрафами. Щоб зрозуміти рівень лояльності ІФКК, достатньо прочитати витяг з останнього звіту: "єдиним збитковим клубом за підсумками контрольного періоду 2016/17 є Порту, з яким було укладено мирову угоду".

Серед українських клубів під санкції підпадали нині не існуючі Арсенал Київ та Металург Донецьк. "Каноніри" перед своїм крахом отримали від УЄФА штраф у розмірі 45 тис євро, а "металургам" не виплатити призові за єврокубковий сезон 2013/14.

Як законно обійти

Але повернімося до проблеми насущної – як "товсті гаманці Близького Сходу" будуть виходити з ситуації. З Ман Сіті все дуже зрозуміло. Близько 5 років тому "містяни" продали назву свого стадіону компанії Etihad Airways за декілька сотень мільйонів фунтів. Звичайно, УЄФА запевняє, що таким способом обійти ФФП неможливо, і якщо буде доведено причетність шейха Мансура до "компанії-землячки", то ці гроші не будуть враховуватися в прибутки. Однак юридично це довести майже неможливо. Тому очікуйте нової спонсорської назви умовної академії манчестерського клубу, а на отримані гроші – трансфер умовного Майкла Кіна за 150 млн фунтів.

Все ще вірите, що законно обійти ФФП неможливо? Тоді Неймар зі своїм батьком йдуть до вас. Видання Mundo Deportivo розкрило хитру схему, за якою "джуніор" і його батько-агент збираються провернути справу та ще й отримати з неї вигоду. Коротко ситуація виглядає так:

Неймар стане амбасадором ЧМ-2022, за що отримає від Qatar Investment Authority (власник ПСЖ) 300 млн євро. Бразилець з цих грошей викупляє свій контракт у Барселони за 222 млн євро і вільним агентом переходить у паризький клуб. 78 млн залишаються в Неймара, як бонус за підписаний контракт з ПСЖ (простими словами – "відкат"), а на додачу вихованець Сантоса підмахне 6-річну угоду із зарплатою в 30 млн євро.

Вишукано? А головне – чесно по закону. УЄФА зі своїм фінансовим "фейр-плей" залишиться в дурнях. І трансфер безкоштовний, і фіксована зарплата невелика, і взагалі хороша справа робиться – така зірка всесвітня стане обличчям сумнівно отриманого Мундіалю. Обійти можна будь-які правила та обмеження, навіть якщо вони запроваджені для твого ж блага.

Джерело: Футбол 24
Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
2
год
:
55
хв
Айнтрахт Франкфурт
19:55
Шахтар
Вгадай результат матчу
Залиште відгук