Челсі через Мудрика пішов до суду, Бех-Романчук завершує: інтерв'ю про тестостерон і детектор брехні в УАФ
Інтерв'ю "Футбол 24" із В'ячеславом Поповим, професором та експертом із допінгу.

За останні пів року український спорт сколихнули одразу чотири допінгові скандали. Слідом за виявленням мельдонію в організмі футболіста Челсі й збірної України Михайла Мудрика, дворічні дискваліфікації отримали метальник молота, призер європейських першостей Михайло Гаврилюк, який не повернувся додому після міжнародних змагань, і штовхальник ядра Роман Кокошко. А минулого тижня змушена була призупинити підготовку й зірка легкої атлетики Марина Бех-Романчук. В організмі чемпіонки Європи й срібної призерки чемпіонатів світу в стрибках у довжину виявили підвищений рівень тестостерону.
Футбол 24 поговорив із колишнім головою відділу Спортивно-медичного комітету Федерації футболу України, нині членом медичної комісії Національного олімпійського комітету України В’ячеславом Поповим і з’ясував, що загрожує Бех-Романчук та коли очікувати рішення щодо Мудрика.
– В’ячеславе Дмитровичу, в організмі Марини Бех-Романчук виявили підвищений рівень тестостерону. Легкоатлетка не коментує ситуацію, Федерація легкої атлетики України виступила із заявою, що висновки робити зарано, бо йде розслідування. Проясніть, будь ласка, ситуацію: скільки триватиме розгляд справи і які процедури передбачені?
– У випадку з Бех-Романчук передбачений другий етап справи. Якщо виявили високий рівень тестостерону, то наразі з’ясовують, свій це тестостерон чи привнесений, його називають МРС. Українська федерація має дати згоду, щоб це розслідування провести. Якщо відмовить, то на цьому все закінчиться і легкоатлетку покарають чотирма роками дискваліфікації.
– Тестостерон є в організмі будь-якої людини. Як виявити, свій він, чи привнесений ззовні?
– Є певні норми, відповідність яким визначається в допінговій лабораторії. Власний – пов’язаний з особливостями організму, статевими справами. А ззовні може потрапити з таблетками чи ін’єкцією тестостерону по 25, 50 чи 100 міліграмів. З продуктами чи напоями в організмі він не з’явиться.
– Якщо він природний, то як визначити аномалію під час допінг-тесту?
– У разі підвищеного рівня, то цей показник стабільно високий. Беруться три проби протягом трьох місяців. Якщо це власний тестостерон, то він приблизно однаковий, що після першого аналізу, що після останнього. Це – власний тестостерон. Сьогодні з’явилася нова методика визначення, яка одразу показує, свій він чи чужий. І не треба буде руками махати, щось доводити. Тільки цей аналіз вже оплачується федерацією. Взагалі допінг-проба коштує в межах 500 доларів.
– А чи треба це ФЛАУ, якщо Марина, як писали в ЗМІ, збиралася завершувати кар’єру?
– Якщо вона справді завершує кар’єру, то немає сенсу витрачати кошти. Це – або їхати в лабораторію, яка брала пробу, або викликати допінг-офіцера сюди. І має бути присутнім представник нашої федерації. З нею напевно поговорять і визначать, які кроки робити далі. А так вихід один – робити другий аналіз.
– Щодо Михайла Гаврилюка і Романа Кокошка. Як карається неявка за допінг-тест?
– Все прописано: після другої неявки спортсмен автоматично відсторонюється від змагань. Вважається як позитивна допінг-проба (обидва спортсмени отримали по два роки дискваліфікації, – прим. Футбол 24).
– Питання стосовно Михайла Мудрика. У його організмі виявили мельдоній, згодом була інформація, що відкрили пробу В, хоча, як ви казали в попередньому інтерв’ю, у цьому не було необхідності. Минуло вже майже пів року, але остаточний вирок досі не винесений. Що відбувається?
– Мельдоній тримається в крові 3-3,5 місяці. За цей час можуть ще раз перевірити, якщо буде необхідність. Там складна справа. У нашій федерації футболу перевіряли у відповідних осіб усю документацію по аптеці, доктори проходили тест на детекторі брехні. Писали доповідні записки і таке інше. Розслідування триває.
– Як довго воно може затягнутися?
– Наскільки мені відомо, то справа переходить в юридичну площину. Челсі шукатиме винних у суді. Англійський клуб придбав футболіста за 100 мільйонів євро. Напевно, будуть певні витрати, які комусь треба покривати. Англійці, здається, хочуть перекласти фінансовий тягар на нашу федерацію. Невідомо, чим усе завершиться.
– Два роки дискваліфікації – це остаточний вирок?
– Усе залежить від самого футболіста. Якщо він іде назустріч розслідуванню, погоджується з висунутими допінговою лабораторією звинуваченнями, лабораторія йде назустріч, і питання вирішується на його користь. Тобто все обмежиться двома роками відсторонення.
– Можливе зменшення терміну дискваліфікації?
– Мені складно відповісти на це запитання – не володію деталями справи.
– Два роки поза грою для 24-річного футболіста – термін відчутний, але не критичний. Ще зіграє за збірну.
– На жаль, на практиці відбувається навпаки. Після дискваліфікації мало хто повертається на попередній високий рівень.
показати приховати