Баварія вирвала перемогу над Байєром: сумна доля "Неверкузена", гегемонія Мюнхена у 2020-му, Лєвандовскі – король
В рамках поєдинку за перше місце в Бундеслізі Баварія перемогла Байєр завдяки дублю Роберта Лєвандовскі. Звіт про матч читайте на "Футбол 24".
Центральним матчем європейського вікенду, безумовно, була зустріч між Байєром і Баварією у Леверкузені. "Фармацевти" лідирували у турнірній таблиці Бундесліги з одним очком відриву від "рекордмайстера" – і могли протриматись на вершині до 2-го січня, адже 13-й тур є останнім для Німеччини у цьому році. При цьому підопічні Петера Боса підійшли до матчу з Мюнхеном без поразок у чемпіонаті.
РБ Лейпциг втратив шанс очолити Бундеслігу, Хоффенхайм здобув вольову перемогу над Борусією М
Петер Бос перед цим поєдинком мав переповнений лазарет і не міг розраховувати на братів Бендерів, Арангіса, Паласіоса, Паулінью та Аріаса. У Ганса-Дітера Фліка із серйозних втрат можна було відзначити лише Горетцку – а от Кімміх повернувся у заявку вперше після травми, отриманої у жовтні. Щоправда, тренерський штаб мюнхенців вирішив притримати Йозуа в запасі. Цікаво, що позицію правого захисника зайняв Зюле.
Баварія, звісно ж, вважалася фаворитом пари, але в перші 40 хвилин мюнхенців було просто не впізнати. Байєр одразу зі стартовим свистком захопив ініціативу, сміливо комбінуючи на чужій половині поля й агресивно пресингуючи. На 13-й хвилині стався і перший удар – це Амірі пробив з рикошетом з лінії півкола замість передачі на загострення. Здавалося, що Надім запоров атаку, однак цим пострілом він заробив кутовий – а після його розіграшу Амірі виконав подачу на лівий кут штрафного. Там на м'яч очікував Шик, який з лету потужно пробив під ближню стійку. 1:0! Нойєр навіть не рухався.
Після цього проблеми Баварії стали ще більш очевидними. У першій половині першого тайму точність передач гостей трималася на критично низькому рівні (65%), а Байєр при цьому тримав м'яч близько 60% ігрового часу. Щоправда, на 21-й хвилині мюнхенці могли покарати господарів за секундну розконцентрацію: Девіс отримав розрізний пас на лівий край штрафного й викотив прострільну передачу в центр, однак Алаба по м'ячу не влучив, а у Лєвандовскі при ударі м'яч зрізався – це був єдиний момент Баварії до останніх хвилин перед перервою.
Байєр же створив цілу серію небезпечних епізодів. На 20-й хвилині класний дальній удар Шика парирував Нойєр, пострілу Діабі з краю штрафного на 22-й забракло точності, а на 28-й Діабі та Шик отримали закидання з глибини й вийшли у контратаку 2-в-1 – Патрік завершив її ударом під Нойєром, але гол скасували через мінімальний офсайд. Ще за дві хвилини VAR заступився за Мюнхен, не призначивши пенальті після пострілу Діабі з лінії карного майданчика у руку Зюле (Ніклас легенько зачепив м'яч при падінні – це не пенальті). До всіх проблем Фліка додалася ще і травма Комана – його на 32-й хвилині змінив Сане.
В останній третині першого тайму Байєр продовжував контролювати хід зустрічі, але Баварія стала більше працювати з м'ячем. Жодного зиску від цієї праці не виникало, адже мюнхенці провалювались у завершальній фазі атак. Втім, Леверкузен також перестав загострювати.
Здавалося, що свисток на перерву зафіксує рахунок 1:0 на користь господарів, однак на 43-й хвилині вони самі вистрілили собі в ногу: Таспоба обрізався при виході з оборони, а мюнхенці покарали контрвипадом і подачею з правого флангу – Градецкі та Та пролетіли повз м'яч (при цьому зіткнувшись), а Лєвандовскі замкнув у порожні ворота. 1:1. Саме з цими цифрами на табло команди пішли відпочивати.
Другий тайм обидва тренери почали без замін. Баварія прогнозовано підняла темп і пішла уперед, але в стартові 20 хвилин нічого цікавішого за низку кросів у штрафний мюнхенці не створили – а Градецкі разом із захисниками вже не помилялися. Кілька перспективних вривань було у Девіса, але до загострення в нього справа так і не дійшла. Байєр поступово призвичаївся до такого футболу, вирівняв хід зустрічі й навіть провів кілька класних контратак. Щоправда, до моментів справа також не дійшла – у першій половині другого тайму "фармацевти" мали тільки дальній постріл Амірі по центру (без проблем для Нойєра) та заблокований удар Діабі.
Середина другого тайму виявилась нудною. Обидві команди працювали дуже обережно, намагаючись підчатувати суперника на контратаці через фланги, а загалом на полі точилася складна тактична боротьба. Ганс-Дітер Флік намагався розвіяти її виходом на поле Кімміха та Мусіала, а Петр Бос замість Бейлі випустив Демірбая – цікавіше від цього не стало.
Втім, саме в цей період зустрічі вдалося побачити перші гольові моменти. Обидва належали Баварії: на 67-й хвилині Гнабрі прорвався на лівий край штрафного й потужно пробив у дальній кут (Градецкі парирував), а на 79-й Мусіала ударом метрів з 19-ти цілив у правий кут – стійка врятувала Байєр. Проблема полягала в тому, що між цими епізодами нічого не створили.
В ендшпілі зустрічі Байєр більше грав на нічию, а Баварія хоч і атакувала, але не дуже великими силами. В основний час футболісти так і не змогли розродитися бодай одним небезпечним епізодом. Все йшло до нічиєї, однак на 90+3-й хвилині чемпіонський клас Мюнхена дався взнаки: Та втратив м'яч на власній третині, а Лєвандовскі, отримавши скидку від Кімміха, прорвався на лівий край штрафного та пробив під поперечину з рикошетом від Тапсоба – 2:1! Цей гол став переможним.
Таким чином, Баварія набрала 30 очок і пішла на коротку зимову паузу в статусі лідера Бундесліги. Байєр, маючи 28 залікових балів, опустився на другу сходинку.
"Неверкузен" – це доля
Навряд чи навіть найпалкіші фанати Байєра сподівалися нав'язати Баварії боротьбу за салатницю, однак зібратися на один матч проти гегемона й зачепитися хоча б за коротке "зимове чемпіонство" Леверкузену було цілком до снаги. Варто віддати належне – тренерський штаб і футболісти зробили усе можливе для цього.
В першій третині зустрічі "фармацевтам" вдалося змусити грати Баварію грати через довгі передачі, адже інших варіантів для початку атак у мюнхенців не було. Господарі так круто пресингували і переривали лінії передач, що їхня точність у Мюнхена опустилася до показника 65% – до самої перерви вона не піднялася вище 71%. Середній показник "рекордмайстера" – 85%.
Байєр змушує Нойєра розігрувати через довгі передачі й тримає під контролем лівий фланг Баварії – Вірц готовий атакувати Ернандеса, Бейлі не відходить від Девіса.
"Фармацевти" грали симпатично, відкривали вільні зони й вривалися у штрафний, але атака створила моментів лишень на 0,33 xG (включно з випадковим голом Шика) – всі вони cтали наслідком використання недоліків високої лінії оборони Баварії.
Це і не дивно, адже деякі гравці просто вимкнулись через необхідність нівелювати сильні сторони Мюнхена – той же Вірц залишився непомітним, адже старався працювати по Ернандесу, а Бейлі здебільшого змагався у швидкості з Девісом (невдало). Все це допомогло зіпсувати гру чемпіона в перші 30 хвилин, але на гольові епізоди ресурсу вже не вистачало. Далі ж Баварія адаптувалася, почавши реалізовувати перевагу 1-в-1 на флангах.
Підопічні Петера Боса не дозволили супернику провести жодного моменту до перерви, та і після неї трималися гідно. Втім, ще на 1-й хвилині все могло завершитись через грубу обрізку Амірі на власній третині поля, а друга обрізка вже була покарана взяттям воріт – хоча Байєр впевнено тримав контроль над поєдинком. Ще одна дрібна помарка призвела до поразки за 20 секунд до фінального свистка. Більше таких привозів у матчі і не згадаєш, однак мюнхенцям вистачило.
Це – типова "неверкузенська" історія. Історія колективу, якому завжди не щастить у вирішальних матчах. Характерно, що в матчі, після якого всі знову заговорили про "Неверкузен", був забитий гол а-ля Зідан у фіналі ЛЧ-2002 проти Байєра. Щоправда, цього разу забив футболіст "фармацевтів", але все одно.
— out of context leverkusen (@outofcontextb04) December 19, 2020
Звісно, все банальніше – Байєр здивував чемпіона в перші 30 хвилин, але різниця в класі між Мюнхеном та іншою Німеччиною занадто велика. Неможливо тягатися з найкращою командою Європи, стримуючи фланг повільним ветераном Драговічем проти Девіса з Гнабрі. Неможливо не допускати помилок з 21-річним Тапсоба проти Лєвандовскі. Важко добитись успіху, коли 24-річний Та збиває власного голкіпера при банальній подачі з флангу. Нереально конвертувати ігрову перевагу у велику кількість моментів, маючи в атаці 21-річного Діабі без підтримки Бейлі, змушеного бігати за суперником по флангу. Не потягатися з півзахистом чемпіона Європи без ключового центрхава Бендера. Зрештою, неможливо з ослабленим складом стримати найбільш інтенсивний пресинг світу – Баварія зібралась і дала 5,97 PPDA, забивши два голи після відбирання на чужій третині.
Втім, без іронії долі тут не обійтись. Значна частина лідерів Байєра випала саме перед ключовим матчем сезону, а у Баварії саме на нього повернувся Кімміх, який і зробив фатальну скидку на 90+3-й хвилині. При цьому дубль оформив гравець, у якого майже нічого не виходило протягом матчу. Схоже, "Неверкузен" – це дійсно доля. Так не щастити може тільки "фармацевтам".
Баварія – гегемон 2020-го
Щоб зрозуміти велич Баварії у цьому році, однієї перемоги над міцним Байєром буде замало, однак без неї не сталося б великого рекорду. За календарний рік мюнхенці провели 48 матчів, зазнавши всього однієї поразки – з моменту створення Бундесліги у них завжди було мінімум три. Хансі Флік же завершив рік на 50-й перемозі у 58 матчах при трьох поразках на чолі Баварії.
І все це – при відчутних складнощах. По-перше, фінансових: мюнхенці через порожні з березня трибуни заробили лише 9,8 млн євро чистого прибутку. По-друге, Баварії протягом року дуже не щастило з травмами – на вирішальних стадіях ЛЧ вилітав Кімміх, у фіналі втратили Боатенга, а восени отримували пошкодження Девіс, Сане, Коман і Кімміх.
По-третє, у Баварії були дуже серйозні суперники – тактично гнучкі й потужні Ліон та ПСЖ, міцні Борусії, вкрай потужні РБ Лейпциг, Байєр та Атлетіко (всі – з топ-тренерами). Та і нинішні середняки в Бундеслізі такі, що шапками не закидаєш – мюнхенці спробували так одного разу й одразу отримали чотири голи від Хоффенхайма. До всього цього слід додати той факт, що після тріумфу в ЛЧ Баварія відпочивала всього два тижні, а зі складу випав Алькантара – футболіст, який створював систему.
Не те, щоб у інших грандів схожих складнощів не виникало, але інші гранди в таких умовах програвали частіше, ніж раз на 48 матчів. Навпаки, у всіх чемпіонатах топ-клубам вкрай важко – і Баварії, взагалі-то, теж непросто. В семи поспіль поєдинках "рекордмайстер" пропустив першим, але після цього неодмінно йшла перемога.
Як би важко не було і які б проблеми не виникали на дистанції чи протягом одного матчу, Баварія все одно перемагає з неймовірною впевненістю. А Ніко Ковач колись казав, що цю машину на 200 км/год не розігнати.
Лєвандовскі – король
Героєм зустрічі, очевидно, можна назвати Роберта Лєвандовскі. Цікаво, що офіційно найкращого футболіста світу-2020 разом офіційно найкращим голкіпером Нойєром першим помпезно привітав Байєр, зробивши символічні подарунки на Бай Арені.
Задобрити генія не вдалося. Роберт провів досить слабенький матч, віддавши всього 10 точних передач із 17-ти й програвши 9 з 15-ти єдиноборств, однак поляк при цьому став найшвидшим футболістом на полі (34,2 км/год) та забив двічі. Таким чином, у поточному сезоні він забив вже 17 голів у Бундеслізі, залишившись лідером гонитви бомбардирів. Лише легендарний Герд Мюллер мав таку високу результативність за 13 турів чемпіонату.
️13 fechas de #Bundesliga
— Maxi Bach "Schweini" (@Bundesliga_Maxi) December 19, 2020
17️ ROBERT LEWANDOWSKI 2020/21
17️Gerd Müller 1976/77
17️Gerd Müller 1968/69
16️ Robert Lewandowski 2019/20
16️ Gerd Müller 1972/73 pic.twitter.com/e7zPQm0QZ7
Загалом, Лєвандовскі забив 32 голи у календарному році в чемпіонаті (більше тільки у Роналду – 33) та 47 голів за клуб і збірну у 2020-му (найкращий у Європі). При цьому у Роберта за спиною п'ять виграних титулів, а завдяки його дублю у ворота Байєра мюнхенці ще й "зимовими чемпіонами" стали. Віват, Король!
Заручник порівнянь з Клоппом і очікування див – Фавр був приречений у Дортмунді
показати приховати