Швейцарія – Англія: заслужена "бронза" для "трьох левів", перфоманс голкіперів і топ-клас Трента, Стерлінга та Аканджі

9 червня 21:30 1224 Читать на русском
Англія в серії пенальті перемогла Швейцарію, зайнявши третє місце в Лізі націй

Завдяки голу та сейву голкіпера Джордана Пікфорда збірна Англії виграла серію пенальті у матчі проти Швейцарії, ставши володарем бронзових медалей Ліги націй.

Початок матчу подарував надію на те, що битва за третє місце буде веселою. Вже на 2-й хвилині зустрічі Кейн увірвався на правий край штрафного та спробував закинути м'яч за комірець Зоммеру, влучивши у поперечину, а на 5-й Джака пробив з лінії карного майданчика в ближній кут – Пікфорд взяв цей удар. На 11-й міг відзначитись Фройлер, який класно зарядив метрів з 20-ти під ліву стійку, однак м'яч пройшов поруч з нею (а потім зафіксували офсайд). Англія відповіла на 14-й пострілом Стерлінга з близької дистанції після передачі Кейна – Зоммер відбив перед собою, а захисники встигли винести сферу.

Після такого бадьорого старту обидві команди взяли паузу в активності, затягнувши її до 30-х хвилин. Швейцарці більше працювали з м'ячем та намагалися розігрувати атаки через правий фланг, а англійці старалися загрожувати з контратак та стандартів – обидві тактики не приносили ніякого загострення. Поступово на полі стало так нудно, що вболівальники почали посвистувати.

На 30-х хвилинах невдахи півфіналів Ліги націй розродилися ще трьома моментами. Два з них створив Александр-Арнольд: на 29-й хвилині до його дуже вчасного прострілу на лінію воротарського буквально на мить не встиг Стерлінг, а на 35-й подачу мерсисайдця ударом головою замкнув Аллі – над поперечиною! Швейцарці відповіли контратакою на 39-й, коли Фройлер отримав передачу на хід у вільну зону по лівому флангу, однак на ударній позицій він вирішив залишити м'яч Сеферовічу – Харіс пробив, але постріл вже накрили захисники. На цьому команди завершили загострення біля чужих воріт у першому таймі.

По перерві команди забігали активніше. Вже на 48-й хвилині відзначитись міг Фройлер, який увірвався на край штрафного та пробив, однак удар заблокували. Англія відповіла на 52-й прострілом Роуза, після якого Шер у підкаті ненароком переправив м'яч у дальній кут власних воріт – врятував Зоммер, який кінчиками пальців перевів його у стійку.

На 55-й швейцарці провели ще одну цікаву атаку, завершивши її потужним пострілом з-за меж карного майданчика у виконанні Джаки – тепер вже героєм був Пікфорд. Загалом, підопічні Владіміра Петковіча виглядали краще. Вони добряче пресингували англійців на чужій половині поля й майже не припускалися помилок, однак дуже швидко їх спіткав подвійний удар – на 59-й хвилині травмувався Фернандес, а на 65-й через пошкодження покинув поле Шакірі.

Команда Гарета Саутгейта відчула свій шанс і одразу провела дві атаки – і якщо Стерлінг з ударної позиції перед штрафним не зміг пробити через погану обробку м'яча, то зрізка Александера-Арнольда при подачі з правого флангу пролетіла у сантиметрах над поперечиною. На 73-й же навіс Трента на дальню стійку призвів до невдалого замикання Стерлінга, після якого у ворота Швейцарії могли призначити пенальті – Мбабу підштовхував Рахіма, однак відеоасистенти рефері вирішили, що все було в межах правил.

Швейцарія не здавалася: на 76-й хвилині Цубер вистрілив метрів з 20-ти – поруч зі стійкою. Кілька непоганих підходів до штрафного трохи вирівняли гру, однак ініціатива все одно залишалася за Англією. На 84-й її тиск таки завершився взяттям воріт: Роуз подав на одноклубника Аллі, той замкнув головою у поперечку, а Вілсон, який вийшов на заміну, добив м'яч з відскоку – гол! Втім, Овідіо Хацеган не поспішав його зараховувати через підозру щодо фолу в атаці.

Повтори показали справедливість сумнівів, тому команди продовжили матч за рахунку 0:0. Щоправда, на 87-й Англія могла вирвати перемогу в основний час після виходу Стерлінга віч-на-віч із Зоммером, однак голкіпер стартував швидше, перехопивши м'яч.

Гра перейшла в екстратайми, в яких підопічні Гарета Саутгейта відверто домінували. Вже на 94-й хвилині після неприємного рикошету м'яч пролетів поруч з лівою стійкою воріт Зоммера, а на 97-й Стерлінг з лівого краю штрафного ударом у дотик замкнув подачу з глибини – вийшло занадто слабко. За дві хвилини англійці зробили все дуже класно, однак знову врятував Зоммер: спочатку він парирував удар Аллі головою у правий кут, а потім одразу ж накрив добивання у виконанні Стерлінга.

Другий екстратайм виявився менш цікавим, але Швейцарія в ньому вже відверто стояла на пенальті. Тактика могла дати збій на 107-й хвилині, коли Александер-Арнольд отримав розрізний пас та прострілив, заробивши кутовий – навіс з нього ударом головою замкнув Дайєр, але вийшло занадто високо. На 114-й Трент ледь не закинув м'яч за комірець Зоммеру (знову зрізалась подача), а на 117-й Стерлінг зі штрафного в метрах 20-ти від воріт влучив у хрестовину. Зрештою, Швейцарія втримала свої ворота сухими.

Матч перейшов у серію пенальті. Всі п'ять футболістів збірної Швейцарії пробили вдало – причому Аканджі без розбігу вистрілив у дев'ятку, а Шер покотив низом під опорну ногу голкіперу. Англійці також били як слід (Барклі навіть "паненку" виконав), але героєм став Пікфорд. Спочатку воротар сам забив гол (найкращий у серії), а потім парирував удар Дрміча. Таким чином, Англія виграла матч, зайнявши третє місце в Лізі націй.

Заслужена перемога Англії

Матч вийшов дуже складним за своїм сюжетом – до 60-х хвилин команди почергово створювали моменти, потім Швейцарію підкосили травми, але її від поразки врятували відеоасистент рефері, Зоммер та каркас воріт. Втім, розвесела серія пенальті встановила максимальну справедливість. Англія перемогла, тому що зіграла набагато краще.

Весь матч можна розбити на два приблизно рівні відрізки – до 60-ї хвилини (травма Фернандеса) та після. У першому з них швейцарці активно пресингували, створюючи великі проблеми привізній обороні, однак із завданням не пропустити суперника в штрафний Магуайр і компанія впоралися на відмінно – з 11-ти ударів по воротах лише один пройшов із карного майданчика (заблокований). Це було дуже важливо, адже передачі на Сеферовіча є наріжним каменем атаки збірної Швейцарії; форвард прекрасно чіпляється за м'яч та класно діє на ривку, але у цій грі він залишився непомітним.

Травми Шакірі та Фернандеса не дуже позначились на атакувальних потугах підопічних Петковіча, адже вони й до того діяли слабко. Втім, втрата двох мобільних футболістів болісно вдарила по пресинг-структурі, а коли пошкодження отримав Родрігес – стало особливо важко. Англійці перехопили ініціативу, не відпускаючи її до самого кінця, однак і в перші 60 хвилин "три леви" мали 5 залізних моментів для взяття воріт – причому про такий рівень гостроти швейцарці у даному матчі навіть не могли мріяти.

З 65-ї по 120-ту хвилини Англія 13 разів пробила по воротах (4 в площину, 2 поперечини, лише 2 – з-за меж штрафного), ведучи за ключовими передачами (3:7), обіграшами один-в-один (1:7) та виграними верховими єдиноборствами (10:22). Підопічні Гарета Саутгейта цілком могли претендувати на пенальті й забили гол, скасований VAR. Головною зброєю при цьому стали передачі від фулбеків, які й розганяли атаки завдяки вдалим забіганням за спини флангових футболістів Швейцарії. Крім того, їм допомагали позиційні помилки суперника, який часто скупчувався або відкривав великі зони – власне, звідси такі неприємні рикошети у штрафному.

Перемога Англії була більш, ніж справедливою. Швейцарці не змогли розкрити оборону суперника, залишаючись на дистанції, а після втрат футболістів у центрі (які провели не найкращий матч) взагалі перестали чинити спротив у ключових зонах. Матч мав завершитись поразкою підопічних Петковіча ще в основний час.

Александер-Арнольд, Стерлінг та Аканджі – найкращі польові гравці зустрічі

Правий латераль Ліверпуля не грав проти Нідерландів у півфіналі, що призвело до знущання над цим флангом і третього голу "ораньє". Сьогодні Трент вийшов у основі, одразу ставши головною зброєю команди Гарета Саутгейта в атаці: Александр-Арнольд віддав 7 ключових передач – майже вдвічі більше, ніж у Лінгарда, Кейна та Барклі разом узятих. Щоправда, в обороні Трент виглядав не так переконливо, однак 7 шансів для взяття воріт – це 7 шансів для взяття воріт. Магія.

Зробити рахунок розгромним міг Рахім Стерлінг, який провів блискучий турнір – і останні два матчі в ньому теж. У битві за третє місце проти Швейцарії нападник Манчестер Сіті завдав аж 6 ударів по воротах, з яких жодного не заблокували. Майже всі вони пройшли з меж карного майданчика – одна половина влучила у площину (зокрема і хрестовину), а інша пролетіла близько до каркасу. Крім того, Стерлінг 6 разів йшов у обіграш один-в-один, тричі маючи при цьому успіх. Також Раз записав на себе один розрізний пас.

Зі швейцарської сторони слід виділити Мануеля Аканджі, якого статистичний портал Whoscored нагородив найвищою оцінкою в матчі за третє місце. Це й не дивно, адже центрбек дортмундської Борусії виграв 5 з 5-ти спроб відбирань, виконав 6 перехоплень та 5 виносів, а також вийшов переможцем у двох повітряних дуелях. Загалом, захисник провів 17 єдиноборств, з яких 13 були успішними для швейцарської сторони. Цікаво, що англійці сфолили на ньому аж шість разів – настільки непрохідним був Аканджі.

Голкіпери – герої матчу

В першу чергу, слід відзначити Яна Зоммера, адже саме його самовіддана робота у рамці й поза нею дозволила відверто слабенькій Швейцарції довести матч до серії пенальті. На рахунку представники ґладбаської Борусії 6 сейвів – особливо ефектними стали епізоди зі зрізкою Шера та подвійним порятунком в компенсований час. Крім того, не слід забувати про своєчасний вихід з воріт на 87-й хвилині, коли Стерлінг увімкнув височенну швидкість, вириваючись віч-на-віч – якби Зоммер завагався б хоча б на секунду, то не випередив би Рахіма. Прикро, що у серії пенальті голкіперу збірної Швейцарії не вдалося витягнути бодай один постріл, але англійці били просто блискуче.

Справжнім же героєм зустрічі став Джордан Пікфорд. В основний час він лише двічі парирував удари, найбільш класно зігравши під час польоту за дальнім пострілом Граніта Джаки. Втім, найкраще голкіпер Евертона проявив себе під час серії пенальті – власне, саме він і влаштував у ньому шоу. Хто б запам'ятав нікому не потрібний поєдинок за третє місце, якби Пікфорд після пропущеного від Мбабу м'яча не зняв перчатку та не пішов бити пенальті?

Джордан ледь не порвав сітку точним ударом, ставши першим в історії збірної Англії воротарем, який виконав і забив пенальті в післяматчевій серії в офіційному матчі. І шоу народу дав, і до футбольної історії увійшов. Красень!